Zile Nerededir?

0

Zile nerededir? Zile hangi ilimize bağlıdır? Zile ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ZileZile; Tokat İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 114 köyü vardır. İlin batısında; kuzeyden Amasya’nın Göynücek, kuzeydoğu ve doğudan Turhal, güneydoğudan Artova, güneyden Yozgat’ın Kadışehri, batıdan Yozgat’ın Aydıncık ve Amasya’nın Göynücek ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları, kuzeyden Buzluk Dağı, güneyden Deveci Dağları’nın sınırladığı düzlüklerle kaplıdır. Buzluk Dağı’nda Beşik Tepe (1.392 m), güneyde Kabaktepe (1.900 m), başlıca yükseltilerdir. Orta bölümde Zile Ovası ve Yalınova uzanır. Bu iki ova. Buzluk Dağı’nın oluşturduğu sırt ve tepelerle ayrılır. Her iki ovada yükselti 600-900 m arasında değişir. Deveci Dağları’nın güney yamaçlarından doğan Çekerek Suyu, bir süre Yozgat topraklarında akar ve Yalınova’nın güneybatı ucunda ilçeye girer, birkaç küçük dereyi alarak ilçeden ayrılır, Turhal İlçesi’nde Kızılırmak’a katılır. İklim karasaldır; yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11-12°C, yağış tutarı 456 mm’dir. Dağ yamaçlarında meşe, gürgen ve çam ağaçlarından oluşan orman topluluklarıyla ırmak boylarında kavak, söğüt ağaçlarına rastlanır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mısır, fiğ, mercimek, nohut, şekerpancarı, ayçiçeği, üzüm, elma, şeftali başlıca tarımsal ürünlerdir. Koyun, keçi, sığır beslenir. Tarım ürünleri ve canlı hayvan ticareti yapılır. Yetiştirilen üzümlerden yapılan Zile pekmezi, yurt çapında ünlüdür. Şekerpancarı, Turhal Şeker Fabrikasında değerlendirilir. Un, yağ, sucuk-pastırma, pekmez,briket, tuğla-kiremit, tarım, araç-gereç yapını evleri ve halı dokuma tezgâhları yaygındır. Asbest, kaolin, linyit yatakları vardır.

Zile Ovası’nın batısında, deniz düzeyinden 700 m yükseltide, Amasya-Tokat Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 64 km uzaklıktadır.


Leave A Reply