Zinedine Zidane, Yeşil Sahaların Beyefendisi Zinedine Zidane Hayatı

0

Real Madrid’in yakın geçmişteki belki de en büyük efsanesi, yeşil sahaların beyefendisi Zinedine Zidane’ın hayatını kısaca mercek altına alıyoruz.

Zinedine Zidane

Takvimler, 23 Haziran 1972 yılını gösterdiğinde aslen Cezayir’den gelen Kabiliyeli Malika ve Ismail çifti hayatlarının en özel anlarından birini yaşıyordu. Dünya futbol tarihine damgasını vuracak olan Zinedine Zidane’ı, dünyaya getirmenin mutluluğuydu, o. Marsilya’da gözlerini dünyaya açan Zizou, La Castellane sitesinde çocukluğunu geçirir. 5 çocuklu ailenin en küçüğüdür. Futbola ilk adım attığı takım, oturduğu mahallenin takımıydı: US Saint-Henri. Ardından, 14 yaşına kadar Septemes-les-Vallons takımında oynar. 1986 yılın sonunda, kendi ceza sahası içinde rakip forvet oyuncularına çalım atması bütün dikkatleri üstüne çeker ve Cannes’da genç yetenekleri keşfeden Jean Varraud, Zidane’ı antrenmanlarına davet eder…

İlk arabası: Peugeot 205

15 yaşında, Cannes’ın altyapısına katılan Zidane, burada Elineau ailesinde ikamet eder. Ve bir sene sonra profesyonel kadrosuna geçer, Zizou. 20 Mayıs 1989 tarihinde, Marcel Desailly ve Didier Deschamps’lı Nantes Atlantique’e karşı, ilk Ligue 1 maçına çıkar. 8 Şubat 1991 tarihinde, Ligue 1’de, yine Nantes Atlantique’e karşı ilk golünü atar. Maçtan sonra ilk hediyesini kulüp başkanı Alain Pedretti’den alır: Peugeot 205.

Yıl 1992… Zidane için Nantes’ten ayrılıp Bordeaux takımının yolunu tutma vakti gelmişti. Yeni takımında, Christophe Dugarry ve Bixente Lizarazu’yla arkadaşlık kurar ve ‘Bordeaux’nun üçgeni’ olarak anılırlar. İlk sezonunda 10 ve ikinci sezonunda 6 kez ağları havalandırır. 17 Ağustos 1994… Bordeaux’da oynanan Çek Cumhuriyeti maçında ilk kez milli olur, Zidane. Belki de, Zizou’nun kaderi bu maçta döner! Maç 2-0 Fransa’nın aleyhine devam ederken, maçın 63. dakikasında oyuna dahil olan Fransız krampon, iki dakikada 2 gol atarak, maçın berabere bitmesinde önemli bir rol oynar.

Zinedine Zidane

1996 yılında, Bordeaux’la kaybettiği UEFA Kupası Finali’nde sonra, Juventus’e 3,5 milyon Euro’ya transfer olur. Çizme’de ilk üç ay beklenen performansı gösteremez. Bordeaux’la kazanamadığı kupaları Juventus ile kazanmaya başlayan Fransız orta saha, 1997 ve 1998 yıllarında Şampiyonlar Ligi’nde iki finali kaybeder. Bu kupayı kaldırmak için, FIFA tarafından 20. yüzyılın en iyi futbol takımı seçilen Real Madrid’e 77 milyon Euro karşılığında transfer oldu. Zidane, 1998, 2000 ve 2003 yıllarında FIFA tarafından yılın oyuncusu seçildi.

Zinedine Zidane

Emeklilik vakti!

2006 yazına gelindiğinde Zidane artık emekli olmuştu ve 22 Temmuz’da, İtalya’nın Fransa’yı penaltılar sonunda yendiği son resmi maçıydı. “Her gün nereden geldiğimi düşünüyorum ve halen kendi kimliğimden gurur duyuyorum. İlk önce La Castellane sitesinden bir kabilim, sonra Marsilya’dan bir Cezayirli ve son olarak bir Fransız’ım.” Yeşil sahaların en ölçülü adamı Zizou’nun bu sözleri bu ölçünün imzası niteliğinde adeta.

Real Madrid’in başında Şampiyonlar Ligi Kupası’nı kaldıran Zinedine Zidane, futbol dünyasında bıraktığı izler kolay kolay silinmeyecek gibi. “Şimdi çıksa o voleyi yine yapar.” duruşu ile Zinedine Zidane’ın hayatı, çağımızın sıra dışı ve etkileyici öykülerinden biri.


Leave A Reply