Zoloft İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Zoloft ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Zoloftun yan etkileri, bağımlılık yapması ve kullanım şekli nasıldır? Zoloft neyi tedavi eder?

Zoloft

Zoloft

Kullanımları

Sertralin, depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi) ve şiddetli adet öncesi sendromu (adet öncesi disforik bozukluk) tedavi etmek için kullanılır.

Bu ilaç ruh halinizi, uykunuzu, iştahınızı ve enerji seviyenizi iyileştirebilir ve günlük yaşama olan ilginizi geri kazanmaya yardımcı olabilir. Korku, kaygı, istenmeyen düşünceler ve panik atak sayısını azaltabilir. Ayrıca günlük yaşama müdahale eden tekrarlanan görevleri (el yıkama, sayma ve kontrol gibi zorunluluklar) gerçekleştirme dürtüsünü azaltabilir. Sertralin, seçici bir serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) olarak bilinir. Beyindeki belirli bir doğal maddenin (serotonin) dengesini geri kazanmaya yardımcı olarak çalışır.

Zoloft nasıl kullanılır?

Sertralin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle sabah veya akşam günde bir kez doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacın tableti veya sıvı formu, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alınabilir. Kapsül formu genellikle yiyecekle birlikte alınır. Kapsülleri bütün olarak yutun. Kapsülleri ezmeyin veya çiğnemeyin.

Advertisement

Bu ilacın sıvı formu kullanılmadan önce başka bir sıvı ile karıştırılmalıdır. Almadan hemen önce, verilen ilaç damlalığını kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın. Dozu yarım bardak (4 ons / 120 mililitre) su, zencefilli gazoz, limon-kireç soda, limonata veya portakal suyu ile karıştırın. Bu ilacı karıştırmak için başka sıvılar kullanmayın. Karışım bulanık görünebilir, bu normal ve zararsızdır. Karışımı hemen için. Önceden sarf malzemesi hazırlamayın.

Bu ilacı adet öncesi problemler için alıyorsanız, doktorunuz sizi bu ilacı ayın her günü veya döneminizin başlangıcına kadar sadece 2 hafta boyunca almaya yönlendirebilir.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve yavaş yavaş dozunuzu artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam edin. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Ayrıca, ruh hali değişimleri, baş ağrısı, yorgunluk, uyku değişiklikleri ve elektrik çarpmasına benzer kısa duygular gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu ilaçla tedaviyi durdururken bu semptomları önlemek için doktorunuz dozunuzu kademeli olarak azaltabilir. Yeni veya kötüleşen semptomları hemen bildirin.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Mide bulantısı, baş dönmesi, uyuşukluk, ağız kuruluğu, iştahsızlık, artan terleme, ishal, mide bulantısı veya uyku sorunu olabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Kolay morarma / kanama, cinsiyete olan ilginin azalması, cinsel yeteneğin azalması (boşalma gecikmesi), kas krampları / zayıflığı, titreme (titreme), olağandışı kilo kaybı dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Hızlı / düzensiz kalp atışı, bayılma, siyah / kanlı dışkı, kahve telvesi gibi görünen kusma, göz ağrısı / şişlik / kızarıklık, büyümüş gözbebekleri, görme değişiklikleri (örn. Geceleri ışıklar etrafında gökkuşağı görme, bulanık görme).

Bu ilaç serotonini artırabilir ve nadiren serotonin sendromu / toksisitesi adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız risk artar, bu nedenle aldığınız tüm ilaçları doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Aşağıdaki belirtilerden bazılarını geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın: hızlı kalp atışı, halüsinasyonlar, koordinasyon kaybı, şiddetli baş dönmesi, şiddetli bulantı / kusma / ishal, kas seğirmesi, açıklanamayan ateş, olağandışı ajitasyon / huzursuzluk.

Nadiren, erkeklerde 4 veya daha fazla saat süren ağrılı veya uzun süreli bir ereksiyon olabilir. Bu durumda, bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın, aksi takdirde kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Sertralin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (ilaç damlalığında bulunan lateks gibi) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de bipolar / manik-depresif bozukluk öyküsü, kanama problemleri, karaciğer hastalığı, nöbet bozukluğu, tiroid hastalığı, kişisel veya aile öyküsü olan glokom öyküsü (açı- kapatma türü).

Sertralin, kalp ritmini etkileyen bir duruma neden olabilir (QT uzaması). QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar alıyorsanız QT uzaması riski artabilir. Sertralini kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm).

Advertisement

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Bazı ilaçlar (diüretikler / idrar söktürücüler gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Sertralin’i güvenle kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Bu ilacın sıvı formu alkol içerir.

Diyabet, alkol bağımlılığı veya karaciğer hastalığınız varsa dikkatli olunması önerilir. Bazı ilaçlar (metronidazol, disülfiram gibi) alkolle birleştirildiğinde ciddi reaksiyona neden olabilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü güvenle kullanmasını isteyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kanama, koordinasyon kaybı veya QT uzamasına karşı daha duyarlı olabilirler. Koordinasyon kaybı düşme riskini artırabilir. Yaşlı yetişkinlerin, özellikle “su hapları” (diüretikler) kullanıyorlarsa, bir tür tuz dengesizliği (hiponatremi) geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir.

Çocuklar ilacın yan etkilerine, özellikle iştahsızlığa ve kilo kaybına karşı daha duyarlı olabilirler. Bu ilacı alan çocuklarda kilo ve boyları izleyin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Ayrıca, hamileliğin son 3 ayında bu ilacı kullanan annelerden doğan bebekler nadiren beslenme / nefes alma zorlukları, nöbetler, kas sertliği veya sürekli ağlama gibi yoksunluk belirtileri geliştirebilir. Yenidoğanda bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, derhal doktora bildirin.

Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (depresyon, panik ataklar, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu gibi) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve risklerini hemen doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: pimozid, kanamaya / morarmaya neden olabilecek diğer ilaçlar (klopidogrel gibi antitrombosit ilaçlar, ibuprofen / naproksen gibi NSAID’ler, warfarin / dabigatran gibi “kan incelticiler” dahil).

Advertisement

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce ve sonra iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız, serotonin sendromu / toksisite riski artar.

Örnekler arasında MDMA / “ecstasy”, St.John’s wort bazı antidepresanlar (fluoksetin / paroksetin gibi diğer SSRI’lar, duloksetin / venlafaksin gibi SNRI’lar), triptofan ve diğerleri yer alır. Bu ilaçların dozunu başlattığınızda veya artırdığınızda serotonin sendromu / toksisite riski daha olası olabilir.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete ilaçları (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşetici ilaçlar, ve opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi) kullanıyorsanız doktorunuza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Aspirin, bu ilaçla kullanıldığında kanama riskini artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizi veya inme önleme için düşük dozda aspirin almayı yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajlarda), doktorunuz aksini söylemedikçe almaya devam etmelisiniz.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan bazı tıbbi / laboratuvar testlerine (Parkinson hastalığı için beyin taraması dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply