Zonguldak Ereğli Hakkında Bilgi

0

Zonguldak iline bağlı Ereğli ilçesinin özellikleri, coğrafi konumu, geçim kaynakları, iklimi hakkında bilgi

Ereğli; Zonguldak İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Ormanlı), 92 köyü vardır. İlin batısında; batı ve kuzeyden Karadeniz, güneyden Alaplı, doğudan Merkez ve Devrek ilçeleriyle çevrilidir.

İlçenin kıyıya yakın kesimleri, tepelikler ve sırtlar biçiminde parçalanmış alçak bir yayla görünümündedir. Yaylanın gerisinde yükseltileri 900-1.700 m arasında değişen yüksek dağlık kesim yer alır. Kıyıda birden dik biçimde yükselen bu dağlar sırasıyla Orhan Dağı (905 m), Kızıltepe (1.441 m), Bacaklıyayla’dır. (1.637 m). Hemen her mevsim yağışlı bir iklim egemendir. Kışlar karlı ve soğuk,, yazlar görece serin, zaman zaman yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C’dir. 1.000 mm’ nin üzerindeki yağış tutarı dağlık alanlara doğru 1.500-2.000 mm’ye yükselir. Doğal bitki örtüsü zengindir. Yoğun karışık ormanların yanı sıra yaylalık alanlarda çayırlar geniş yer kaplar. Kıyılar, yer yer kumsallar ve plajlardan oluşmuştur. Başlıca ırmak, ilçe merkezinden geçen doğu-batı doğrultulu Gülünç Çayı’dır. Ekonomi tarım (buğday, mısır, arpa, kurufasuyle, patates, elma, fındık, armut), hayvancılık (koyun, kılkeçisi, sığır), balıkçılık, endüstri ve madencilik etkinliklerine dayanır. Endüstrinin gelişimi, yörenin ünlü çilek yetiştiriciliğini büyük ölçüde geriletmiştir. 1960’lara kadar, ekonomisi tarıma dayalı küçük bir ilçe olan Ereğli’de Türkiye’nin ikinci ağır demir-çelik endüstrisinin kurulmasından sonra, özellikle 1970’ten başlayarak hızlı bir nüfus artışı gözlendi. Kıyı boyunca hızla büyüyen kent, demir-çelik fabrikasının yan endüstriler, işçi lojmanları, çeşitli iş merkezleriyle hareketli bir endüstri merkezine dönüşmüş durumdadır. 1970’lerin sonunda yapılan, sürekli genişletilerek kapasitesi artırılan Ereğli Limanı’ndan demir-çelik ürünlerinin dışalım, dışsatımı gerçekleştirilir.

Baba Burnu’nun içerliğinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 67 km uzaklıktadır. Zonguldak-Ankara Demiryolu’nun Ereğli’ye uzatılmasının yanı sıra, ilçe, batıda Akçakoca, doğuda Zonguldak üzerinden İstanbul-Ankara Karayolu’na bağlanır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?