Zubin Mehta Kimdir? Hintli Orkestra Şefi ve Müzik Yönetmeninin Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

Zubin Mehta kimdir? Hintli dünyaca ünlü orkestra şefi ve müzik yönetmeni Zubin Mehta hayatı, biyografisi, müzik kariyeri hakkında bilgi.

Zubin Mehta

Kaynak: wikipedia.org

Zubin Mehta, Hindistan’dan bir orkestra şefi ve müzik yönetmenidir. Klasik müziğin en önde gelen şeflerinden biridir ve dünya çapında birçok büyük orkestrada müzik direktörü olarak görev yapmıştır.

Mehta, 1936’da Bombay’da (şimdiki Mumbai) doğdu. İlk müzik eğitimini Bombay ve Viyana’da aldı ve daha sonra California, Santa Barbara’daki Music Academy of the West’te okudu. Profesyonel kariyerine Royal Liverpool Filarmoni Orkestrası’nda şef yardımcısı olarak başladı ve o zamandan beri Los Angeles Filarmoni, New York Filarmoni ve Bavyera Devlet Operası’nda müzik direktörü olarak görev yaptı.

Mehta, kariyeri boyunca dünyanın en ünlü orkestra ve opera topluluklarının birçoğunu yönetti ve dünyanın önde gelen solistlerinin birçoğuyla birlikte sahneye çıktı. Ayrıca çok sayıda kayıt yaptı ve çalışmaları için çok sayıda ödül ve onur aldı. Orkestra şefliğinin yanı sıra genç müzisyenlere öğretmenlik ve akıl hocalığı da yapan Mehta, çeşitli müzik okullarında öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Başarıları ve Kariyeri

Zubin Mehta, orkestra şefi olarak son derece başarılı bir kariyere sahip ve dünyanın dört bir yanındaki büyük orkestralar ve opera kumpanyalarında sayısız kez sahneye çıktı. Önemli başarılarından ve başarılarından bazıları şunlardır:

  • Los Angeles Filarmoni Orkestrası, New York Filarmoni Orkestrası ve Bavyera Devlet Operası’nda müzik direktörü olarak görev yapıyor.
  • Berlin Filarmoni Orkestrası, Viyana Filarmoni Orkestrası ve Amsterdam Kraliyet Konseri dahil olmak üzere dünyanın önde gelen birçok orkestrasını yönetmek
  • Beethoven, Brahms ve Mahler gibi bestecilerin eserleri de dahil olmak üzere çok sayıda klasik müzik kaydı yapmak
    Koussevitzky Ödülü, Kraliyet Filarmoni Derneği Opera ve Konser ödülü ve Amerikan Senfoni Orkestrası Ligi’nin Altın Baton ödülü dahil olmak üzere çalışmaları için çok sayıda ödül ve onur belgesi aldı.
  • Genç müzisyenlere mentorluk ve öğretmenlik yapmak, çeşitli müzik okullarında öğretim üyesi olarak görev yapmak

Mehta, bu başarılarının yanı sıra, klasik müziği daha geniş bir kitleye ulaştırma becerisi ve müzik yoluyla kültürel alışverişi ve anlayışı teşvik etme çabaları nedeniyle de övüldü.

Advertisement

Kaynak – 2

Zubin Mehta; Hintli orkestra şefidir (Bombay 1936). 1954’te Viyana Müzik Akademisi’nde eğitim gördü, 1957′ de orkestra yöneticisi olarak mezun oldu. İlk başarısını 1958’de Liverpool Uluslararası Orkestra Şefleri Yarışmaları’nda aldı. Bu başarı üzerine Liverpool Filarmoni Orkestrası ile bir yıllık anlaşma yaptı. 1960 ve 1961’de dünyanın çeşitli yerlerinde konserler yönetti. 1961’de Montreal Senfoni Orkestrası’nın müzik direktörü oldu. 1962’de Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın şefi olurken, aynı zamanda Kuzey Amerika orkestralarını da yönetti. 1965’te ilk kez New York Metropolitan Operası’nın şefi oldu. 1978’de de New York Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörlüğüne getirildi. 1988’de Türkiye’ de de konserler verdi. 1990’da New York Filarmoni Orkestrası yöneticiliğinden ayrıldı.


Leave A Reply