Zürih Neresidir? Zürih Resimleri

0

Zürih neresidir? Zürih şehrinin özellikleri, tarihi ve gezilecek yerleri, resimleri, fotoğrafları. Zürih şehri ile ilgili bilgi.

Zürih Neresidir? Zürih Resimleri

ZÜRİCH, İsviçre’nin ortakuzeyinde kent, aynı adı taşıyan kantonun merkezidir. Alplerin eteğinde, Zürih Gölü‘nün kuzeybatı ucunda, Limmat Irmağı’nın her iki kıyısında, Bern’in 97 km kuzeydoğusunda yer alır.

Advertisement

Ülkenin en büyük kenti, önemli bir endüstri (takım tezgâhları, otomobil, makine, radyo, kimya, çimento, ipekli ve yünlü dokuma, basım-yayın, kâğıt, konserve, un, bira, pasta), ticaret, bankacılık, kültür (Zürih Üniversitesi, 1833; Federal Teknoloji Enstitüsü, 1860; İsviçre Ulusal Müzesi, 1898; Opera, tiyatro, konser salonları, Sanat Galerisi, 1914; zooloji ve botanik bahçeleri), turizm merkezidir.

Coğrafi Yapısı

Ağaçlıklı tepelerle çevrili pitoresk bir vadide, deniz düzeyinden 409 m yükseltidedir. Eski ve çağdaş yapılar, içiçe geçmiş durumdadır. Oturma merkezleri, göl boyunca, güneybatıda Ütliberg, doğuda Zürihberg banliyölerinde; endüstri etkinlikleri, kuzey bölümünde toplanmıştır.

Advertisement

Zürih

Tarihi Yerler:

Protestan Katedrali ya da Grossmünster (11.-13. yüzyıllar), St Peter Kilisesi (13. yüzyıl). Meryem Ana Kilisesi (13. yüzyıl), Belediye Binası (1694-1698), Lonca (1719-1723), tarihsel eserlerin başlıcalarıdır. Uluslararası Zürich Havaalanı kente 10 km uzaklıktaki Kloten’dedir.

Advertisement


Leave A Reply