İlaç İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları Açıklamaları, İçinde İlaç Geçen

0

İçinde ilaç kelimesi geçen atasözleri, deyimler ve açıklamaları. İlaç hakkında atasözleri, deyimler ve anlamları, açıklamaları.

İlaç İle İlgili Atasözleri Deyimler

İlaç İle İlgili Atasözleri – Deyimler ve Anlamları

ATASÖZLERİ

 • *** kel ilaç bilse kendi başına sürer
  kendi işini halledemeyen kişiden aynı durum için yardım alınamaz.
 • *** kes parmağını çık pazara, em (merhem, ilaç) buyuran çok olur
  kişinin bir ihtiyaç içinde bulunduğunu gören herkes ona değişik yol gösterir.

DEYİMLER

 • *** ilaç gibi gelmek
  1) iyileşmeyi veya çözümü kolaylaştırmak;
  2) rahatlatmak, huzura kavuşturmak: “Böylesi zor bir iş için çalışmak bana ilaç gibi geliyordu.” -C. Uçuk.
 • *** ilaç gibi
  işe yarar, her derde deva.
 • *** ilaç için olsun
  bir şeyin hiç bulunmadığını anlatmak için kullanılan bir söz: Silifke’de dalmaya başladılar ama bir gün, iki gün, on gün, denizde ilaç için olsun tek bir sünger bulamadılar. -Halikarnas Balıkçısı.
 • *** ilaç için yok
  hiç yok.
 • *** hap etmek
  yemek, yutmak.
Hapı Yutmak

Anlamı; Bu deyim, “Eyvah, işler iyice kötüye gitti. Yandık mahvolduk” mânâsında kullanılır.

Hikayesi; Sultan 4. Murad zamanında, içki ve tütün gibi afyon yani esrar yutmak da yasaktı. Sultan’ın hafiyeleri bir gün kendisine gelerek, Hekimbaşı Emir Çelebi’nin afyon müptelâsı olduğunu ve yasağa rağmen, afyon yutmaya devam ettiğini haber vermiş. Meğer Hekimbaşı, entarisinin ceplerinde her vakit bir miktar afyon taşırmış. Sultan Murad, bu habere çok öfkelenmiş. Muhtemelen de, “Hekimbaşı da afyon yutarsa, halk ne yapmaz,” diyerek öfkesine öfke katmış.

Bir vakit sonra Sultan Murad, Hekimbaşı Emir Çelebi ile satranç oynadığı bir sırada birdenbire, “Cebinde ne varsa boşalt Çelebi!” diye kükremiş.

Hekimbaşı, gammazlandığını anlamış anlamasına ama cebindekileri de bir bir ortaya dökmüş. Cebindeki bir hokkayı Sultan’a göstererek, “Bunun içindekiler, ıslâh edilip zararsız hâle getirilmiş afyondur Sultan’ım, sakın aklına kötü bir şey gelmesin. Hap bunlar hap!” demiş. Sultan da, “Madem öyle, yut bakalım o hapları” diye, emir vermiş.

Hekimbaşı, afyonların en keskininden olduğunu bile bile, tek tek yutmuş. Sonra da, hizmetkârından bir kadeh buzlu şerbet isteyip, üstüne içmiş. Az zaman sonra da teslim-i ruh ederek dünyasını değiştirmiş.


Leave A Reply