Albus Dumbledore Kimdir? Harry Potter Evrenindeki En Güçlü ve Bilge Büyücü Karakter Analizi

0
Advertisement

Albus Dumbledore kimdir? Harry Potter serisi hayranlarının en sevdiği karakterlerden birisi olan ve büyücü dünyasının en bilge ve en güçlü karakteri hakkında inceleme ve analizlerin yer aldığı sayfamız.

Albus Dumbledore

Kaynak : artstation.com

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore, İngiliz yazar JK Rowling tarafından yaratılan Harry Potter serisinde bir karakterdir. Tüm serinin ya da destanın en güçlü büyücüsü olarak sunulan ve Grindelwald veya Lord Voldemort gibi düşmanlarla karşılaştırılabilir karakter, aynı zamanda en ahlaki olanıdır. Sloganı, “aşk en önemli ve en güçlü sihirdir” ifadesinden oluşur.

Babacan, bilge ve koruyucu bir yaşlı adam gibi görünse de, gerçekte karakterin karanlık Lord Voldemort’u yok etmek için yirmi yıl boyunca tasarlanmış bir planı vardır. Her iki karakterin Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında kısa bir yüzleşmesi vardır. Rowling, karakterin 1881’de doğduğunu ve Percival ile Kendra Dumbledore’un oğlu olduğunu duyurdu. Kardeşleri, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları’nda görünen Aberforth (1884) ve üç Muggle çocuğunun onu sihir yaptığını gördüğü ve yapamadığı için ona saldırması nedeniyle altı yaşında hastalanan Ariana (1885)’dır. Bu olay nedeniyle, babası onlara saldırdı ve ömür boyu Azkaban hapishanesine gönderildi, ailenin geri kalanı yeni bir hayata başlamak için Godric’s Hollow’a taşındı ve Ariana’yı sihirli hastane St Mungo’ya gönderilmemesi için evde sakladılar.

Albus, Hogwarts’taki ilk yılında Elphias Doge ile arkadaş oldu. Albus, sunulan tüm ödülleri kazandığı ve müdür olduğu okulda okuyan en parlak öğrenci olarak dikkat çekti. Zamanın en ünlü büyücüleriyle iyi bir ilişkisi olan ve Current Transformation , Challenges in Spells veya The Practical Potionist’te araştırmasını yayınlayan büyücü, Gryffindor’dan çıkmıştır. Hogwarts’taki eğitimini bitirdikten sonra, arkadaşı Elphias Doge ile birlikte geleneksel mezuniyet gezisine gitmeyi planladı, ancak ayrılmadan bir gün önce kız kardeşi Ariana, yanlışlıkla annesi Kendra Dumbledore’un hayatına son verdi.

Albus Dumbledore’un Hayatı

Albus Dumbledore, Voldemort’un ortadan kaybolmasından sonraki akşam Privet Drive’da görünür. Görünüşü, uzun mor pelerini ve kemeriyle tutabileceği kadar uzun sakalı ile bu küçük banliyö sakinlerinin geri kalanından çok farklı idi.

Dumbledore, Privet Drive’daki tüm ışıkları kapatmak için bir aydınlatıcı (çakmak benzeri sihirli bir cihaz) kullanır, sonra onu bekleyen Minerva McGonagall’ın yanına oturur. Bir gece önce olanları açıklıyor: Voldemort’un Harry Potter’ın anne babasını öldürdüğünü ve Harry’yi öldürmeyi denemede başarısız olduktan sonra ortadan kaybolduğunu. Harry’nin neden hayatta kaldığını kimse bilmese de, Dumbledore, Harry’nin yaşayan tek akrabası olan Dursley’lerle kalabilmesi için Harry’yi Privet Drive’a götürmeyi ayarladı. Dumbledore, Harry’nin zaten ünlü olduğu büyücülük dünyasındansa, tanınmadığı Muggle dünyasında büyümenin daha iyi olacağına inanmıştı.

Advertisement

Profesör Dumbledore okulda zeki ve eksantrik bir büyücü olarak bilinir. Açılış partisinde söylemek istediği “birkaç kelime” “Havuzlar, Ağlayan Bebek, Biblolar, Tutam” olduğunda, Harry Percy’ye profesörün biraz deli olup olmadığını sorar. Ancak, herkes yemeğini yedikten sonra, Profesör Dumbledore dönem başlangıcı duyurularını yapar. Öğrencilere okul ormanına girmelerinin yasak olduğunu ve acı içinde ölmek istemedikçe sağdaki üçüncü kattaki koridora giremeyeceklerini bildirir.

Noel tatili sırasında, Profesör Dumbledore, Harry’ye tekrar tekrar Erised Aynası’na yaptığı ziyaretler hakkında sorular sorar ve aynanın ne bilgiyi ne de gerçeği gösterdiğini, sadece bir kişinin kalbinin en derin arzularını gösterdiğini, bazı erkekleri çıldırtan bir vizyon olduğunu açıklar. Profesör Dumbledore, Harry’ye aynanın kısa süre sonra başka bir yere taşınacağını ve onu aramaya gitmemesi gerektiğini söyler.

Harry, Ron ve Hermione’nin Felsefe Taşı’nı kurtarmaya çalıştıkları gece, Profesör Dumbledore, Sihir Bakanlığı’ndan gelmiş gibi görünen acil bir baykuş alır ve okulu terk eder. Londra’ya vardığında mesajın yanlış olduğunu fark ederek, tam zamanında Hogwarts’a dönerek yeraltı odasında belirir ve Harry’yi kurtarır.

Voldemort okuldan kaçıp Profesör Quirrell’i ölüme terk ettikten sonra, Profesör Dumbledore Felsefe Taşı’nın sahibi Nicholas Flamel’e danışır. Flamel ve karısı Perenelle, Taş’ı yok etmeye, işlerini düzene sokmaya ve ölmeye karar verirler. Harry bu karara şaşırdığını ifade ettiğinde, Profesör Dumbledore, iyi organize olmuş bir zihin için ölümün bir sonraki büyük şey olduğunu açıklar.

Profesör Dumbledore ayrıca Harry’nin kurstaki olaylarla ilgili bazı sorularını da yanıtlayarak, Harry’ye Noel için Görünmezlik Pelerini’ni verenin kendisi olduğunu ve Harry’nin Felsefe Taşı’nı sadece bulmak istediği, ancak onu kullanmak istemediği için ele geçirmeyi başardığını ortaya koydu. Ayrıca Profesör Quirrell’in neden dayanılmaz bir acı çekmeden Harry’nin derisine dokunamadığını da açıklıyor. Ancak, Voldemort’un neden on yıl önce Harry’yi öldürmek istediğini açıklamayı reddediyor.

Yıl sonu partisi sırasında, Profesör Dumbledore, salonlardaki becerileri ve cesaretleri için Harry, Ron ve Hermione’ye ve cesareti için Neville’e, Gryffindor için Ev Kupası’nı kazanmanın sevinci için ödüllendiriyor. Slytherinler hariç hepsi bu duruma sevinmiştir.

Advertisement

Dumbledore ve Grindelwald

Babası hapiste olduğundan ve annesi yeni vefat ettiğinden, Albus ailenin reisi olmaya ve Aberforth eğitimini bitirene kadar küçük kız kardeşine bakmaya zorlandı. Sonra tarihçi Bathilda Bagshot’ın yeğeni Godric’s Hollow’a geldi : Sihirli güçlere sahip Gellert Grindelwald ve onunla çabucak güçlü bir dostluk kurdu. Birlikte dünyayı “iyileştirmeyi”, Ölümün efsanevi kalıntılarını birleştirmeyi ve “herkesin iyiliği için” sloganı altında hareket etmeyi düşündüler. Grindelwald’ın fikri, büyücülerin Muggle’ları kontrol etmesi gerektiğiydi. Eğer onlardan biri ölürse, bu “daha büyük bir iyilik için” olurdu. Ancak Albus, Grindelwald ve Aberforth arasındaki bir tartışma, Ariana’nın hayatını sona erdirdi, bu ölüm Albus’un hayatının geri kalanı için suçluluk duyduğu bir ölüm olmuştur.

Grindelwald, görev süresine başlamak için Godric’s Hollow’dan ayrıldı. Ariana’nın cenazesinde Aberforth, Albus’a kızdı ve burnuna yumruk atmıştır. Albus, ergenliğinde yaptığı tüm hatalar için üzüldü, gücü kendi cazibesi ve zayıflığı olarak biliyordu. Bu nedenle Sihir Bakanı pozisyonunu birkaç kez reddetti. Albus, Biçim Değiştirme öğretmeni olarak Hogwarts’a döndü ve ayrıca genç büyücüleri ziyaret ederek Hogwarts’a gideceklerini bildirmelerine yardımcı oldu.

Yıllar sonra, eski arkadaşının aldığı kötü yoldan hayal kırıklığına uğrayan Albus, sonunda üç Ölüm Yadigarı’ndan biri olan Mürver Asa’ya sahip olan o zamanlar karanlık olan büyücü Grindelwald’ı yendi. Yazara göre, Albus bu durumdan çok acı çekti, çünkü kendisinin de belirttiği gibi, bu hiçbir zaman kitapların hiçbirinde resmi bir bölüm olmamasına rağmen, daha sonraki röportajlarda açıkladı.

Yedinci kitapta, üç kalıntıya sahip olduğu keşfedilir: James Potter’a (Peverell’lerin son soyundan gelen) ait görünmezlik pelerini, Gaunt yüzüğünden aldığı Diriltme Taşı ve son olarak, Mürver Asa… 19 Ekim 2007’de New York’ta Carnegie Hall’da yapılan bir röportajda JK Rowling’e Albus’un “gerçek aşkı ” bulup bulmadığı soruldu . Rowling, Albus’un eşcinsel olduğunu düşündüğünü ve Grindelwald’a aşık olacağını söyledi, ancak bu duygu karşılık bulmadı. Grindelwald, güçlü bir müttefike sahip olmak için Dumbledore’un hissettiklerini kullandı. Rowling’e göre bu, Dumbledore’un “büyük trajedisi”ydi. Bu noktada kitapta açıkça belirtilmese de Dumbledore, Grindelwald’ın kendisini büyülediğini ve biraz “kör” olduğunu, bunun muhtemel bir delilik belirtisi olduğunu söylüyor.

Dumbledore ve Voldemort

Dumbledore’un Hogwarts profesörü olarak görevlerinden biri, yetimhanede genç Tom Riddle’ı bulmak ve ona Hogwarts’ta bir yer teklif etmekti. Albus, Riddle’ın yeteneklerine hayran olmasına rağmen, çocuğun başkalarına acı vermeyi sevdiğinden endişeliydi. Daha sonra, Hogwarts’tan mezun olduktan sonra, Riddle o zamanki müdür Armando Dippet’ten bir profesör pozisyonu istedi, ancak Albus, Dippet’i teklifini kabul etmemeye ikna ettiği için reddedildi. Yıllar sonra, Riddle Albus’tan aynı pozisyonu istedi, çünkü o zamana kadar zaten okul müdürüydü. Ancak yine reddedildi. Bu andan itibaren, Riddle ona savaş ilan etti. Büyücü dünyasında korkuya neden olacak ismi çoktan edinmişti: Lord Voldemort.

Dumbledore, meseleleri kendi eline alarak Ölüm Yiyenlere , yani Voldemort’un takipçilerine karşı savaşan bir organizasyon olan Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nı kurdu. Dövüşler sayesinde, James ve Lily Potter’ın ölümleri gibi korkunç kayıplar alındı . Potterların öldürülmesinden önce, Dumbledore James’ten Görünmezlik Pelerini’ni istedi ve bunun Ölüm Yadigarlarından biri olduğuna inandı. Ölümlerinden sonra Albus, pelerini Hogwarts’taki ilk yılında James’in oğlu Harry Potter’a verdi.

Voldemort’un yenilgisinden sonra, yaşam ve ölüm arasında hayalet bir forma geçti ve yaşamak için başka varlıklara ihtiyaç duydu. Dumbledore, Harry’nin annesinin fedakarlığının, etrafında kan bağı olan bir akraba olduğu sürece onu koruyacağını biliyordu. Bu nedenle yetim Harry’yi teyzesi ve amcası Vernon ve Petunia Dursley’nin evinde bıraktı. Bu sihir ayrıca Harry’nin Voldemort’un 17 yaşına gelene kadar ona dokunamamasına neden oldu. Voldemort, Cedric’in Kılkuyruk tarafından öldürülmesinin ve babasının mezarı başında bir düşmanın kanını kullanarak yaptığı büyünün ardından insan formuna kavuştu.

Potter ailesinin saldırıya uğradığı gece, James Potter Lily’den Harry’yi almasını istedi ve o da onu durduracaktı. Babasının işini bitiren Lily, Harry’yi beşiğinin arkasına koydu ve Voldemort’a ona merhamet etmesi ve onu öldürmemesi için yalvardı, ama boşuna. Lily Potter’ın fedakarlığı sayesinde Harry, Voldemort’tan etkilenmedi.

Voldemort’un hortkuluklarını ararken, Dumbledore bunlardan birinin, Gaunt Ring’in de Ölüm Yadigarlarından biri olduğunu keşfetti: Diriltme Taşı. Bu keşfin coşkusu ile Dumbledore önlemleri unuttu ve anne babasını ve kız kardeşini tekrar görmek dileğiyle yüzüğü parmağına taktı, kendisinin artık bir hortkuluk olduğunu unutarak Voldemort’un onu korumak için düzenlediği lanetin acısını çekti. Ağır yaralanan müdür, Snape’in laneti geçici de olsa kontrol altına alabildiği Hogwarts’a geri döndü. Dumbledore’un bir yıldan fazla ömrü kalmadığını anladılar. Böylece, neredeyse o öğretim yılının sonunda, Dumbledore, ikisi arasındaki anlaşmayla Severus Snape tarafından öldürüldü. Dumbledore, Draco’nun ruhunu bu şekilde ve genç yaşta lekelemeyi kabul etmemek için bu kararı almıştı. Bu şekilde Snape, Voldemort’u hain olmakla suçlayan tüm hareket pahasına da olsa Voldemort’un ve Ölüm Yiyenlerin güvenini kazanacaktı.

Bu şekilde, Harry, Hermione ve Ron’a miras olarak bıraktığı bazı nesnelerde onlar ve Ölüm Yadigarları hakkında ipuçları bırakarak Harry’nin Hortkulukları aramasına ve yok etmesine yardımcı olacak bilgi ve ipuçları bırakmıştır.

Advertisement


Leave A Reply