Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim Kompozisyon, Anlamı

19
Advertisement

Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim ne demek ister, bu konuda yazılmış arkadaşlık hakkında kompozisyon örneği, yazı.

arkadaşlık

Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim

İnsanlar, genel olarak yalnız yaşamaktan hoşlanmazlar. Topluluk içinde veya dışında türlü nedenlerle bunaldığımız, acı çektiğimiz veya olaylar nedeniyle sevinç coşkunluklarına kapıldığımız zaman hislerimizi paylaşacak insanlar ararız. Çevremizdeki insanların hepsi pek tabii bizi anlayamaz, ruhumuzu okşayamaz. İçlerinde bizimle zıt yaradılışta ve karakterde olanlar vardır. Akıl ve ruh el ele verip çevredeki insanlar arasında bir ayıklama yaparak birini en yakın ve candan olarak seçeriz. Seçilen insan fikir ve zevk yönünden bizimle en fazla uzlaşanıdır. Başka deyimle; fikir ve zevklerimizin ahengi bir başka şahısta devam eder ki; bu da, arkadaşımızdır.

Bu nedenle seçeceğimiz arkadaşlar bizim karakterlerimizi ortaya koyarlar. Basit düzeyde kalmış bir İnsan eğitilmiş, aydınlanmış bir kimseyle arkadaşlık yapmaktan zevk duymaz. Varlığından en fazla zevk duyduğumuz kimse, eğilimlerimize en uygun olanı ve bize en çok benzeyenidir.

Sağlam, faziletli, olgun ve bilgin arkadaşlar seçip bunlardan zevk almak istiyorsak, arkadaş seçimine girişmeden önce kendi üzerimizde düşünmeli, eksik ve hatalı taraflarımızı düzeltip zevk ve fikir olgunluğuna varmalıyız.

Faziletle donanmış bir ruh, bir mıknatıs gibi başka bir faziletli ruhu çeker.

Advertisement
Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim Yazı 2

İnsanların birlikte uzun zaman geçirdikleri kişilerin özelliklerini aldıklarına dair birçok atasözümüz vardır. Bu sözlerin doğruluğunu ise çoğu zaman tecrübe etmişimdir.

İyi ve güzel fikirleri, alışkanlıkları, pozitif bakış açıları olan kimselerle vakit geçirmenin insan üzerinde olumlu etkileri olmaktadır. Geçirilen süre arttıkça da insan arkadaşına benzemeye başlar, hatta bazen mimiklerini, sık kullandığı sözcük kalıplarını kapar. Yıllarca evli kalan çiftlerin birbirlerine çok benzemeye başlamaları da bu şekilde açıklanmaktadır.

İşin bir de kötü arkadaşlık boyutu var. Aynı şekilde kötü alışkanlıklara ve fikirlere sahip kimselerle geçirilen uzun saatler de kişiyi olumsuz etkiler. Kötü arkadaşların insanı yoldan çıkarması, ailelerimizin bu konudaki hassasiyetini açıklar. Nasıl bir insan olmak istediğimize karar verdikten sonra, o özelliklere sahip kişilerle arkadaşlıklar kurmalıyız. Bu durum insanların bizim hakkımızda ne düşüneceğini etkileyecektir. Nitekim arkadaşlık yaptığımız kişiler sebebi ile çevremizin hakkımızda bir ön fikri olacaktır.

Zarar yada yarar görmek kurduğumuz arkadaşlıklara bağlıdır. Zamanımızın önemli kısmını paylaştığımız arkadaşlarımızın, bize yararlı, bizim benzemekte sakınca görmeyeceğimiz tipler olması dileğiyle.


19 yorum

Leave A Reply