Sevgililer Günü Yazıları, Mesajları, Kart Notları ile Sevgililer Günü Tarihçesi

1
Advertisement

Sevgililer Günü Nedir? Ne zaman ve neden kutlanır? Sevgililer Gününün tarihçesi, sevgi yazıları, sevgililer günü mesajları, hakkında bilgi, yazıları.

14 Şubat Sevgililer Günü Resimleri ve Vintaj (Vintage) Kartlar

Kaynak: pixabay.com

Sevgililer Günü her yıl Şubat ayının 14’ünde kutlanan özel bir gündür. Bu gün aşıkların birbirlerine sevgilerin göstermek için çeşitli hediyeler, çiçekler, sevgi sözcükleri ve kartlarla kutladıkları, bir birlerine ne kadar özel olduklarını hissettirdikleri güzel bir gelenektir.

Sevgililer gününün sembolleri arasında güller, kalp figürleri ve Aşk Tanrısı Eros’un okları bulunur. Dünyada Valentines Day diye bilinen gün Hristiyan azizlerin adlarını taşır. 14. yüzyılda İngiltere’de kutlanmaya başlayan gün, Amerika’ya taşmış, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra da Amerikan askerlerince Avrupa’ya getirilmiş ve bugüne değin bu gelenek devam etmiştir.

Valentine 3. yüzyılda İtalya’da yaşayan ve evlenmelerine izin verilmeyen çiftlerin nikahlarını kıyan bir pisikoposdu. Bu çiftlerin evlilik izninin verilmeme sebebi ailelerin karşı çıkması idi. Valentine kendi bahçesinden evlendrdiği çiftleri çiçekler koparır verirdi. Bu sebepten Sevgililer Gününde çiçek önemlidir. Ancak Valentine’nın bu davranışı yönetim tarafından hoş karşılanmadı ve 14 Şubat 269 yılında Valentine idam edildi. Şehit Valentine aşıkların koruyucu azizi haline geldi.

19. yüzyılda, Sevgililer Kartları çok popüler oldu. Sevgiyi mesajlar ve notlar ile bu kartlar üzerinde ifade etmek hala süren bir gelenektir.

14 Şubat Sevgililer Günü Resimleri ve Vintaj (Vintage) Kartlar

Kaynak: pixabay.com

Sevgililer Gününde Sevgililer Günü Kartınıza yazabileceğiniz güzel mesaj örnekleri:

Biliyorsun ki sevgilim her gök kuşağının bittiği yerde bir hazine saklıymış. Eskiler bize böyle söylediler. Geçen gün bir gökkuşağı yakaladım ve takip ettim gökkuşağı sende bitti… O zaman daha da iyi anladım ki sen benim en değerli hazinemsin… Seni çok seviyorum… Sevgililer günümüz kutlu olsun!
Advertisement
14 Şubat Sevgililer Günü Resimleri ve Vintaj (Vintage) Kartlar

Kaynak: pixabay.com

Eğer ki sevgilim gökyüzünü bir parça kağıt, denizi ise bir şişe mürekkep olarak kabul etseydik yine de bu durum sana olan duygularımı yazmaya yetmezdi. Seni o kadar çok seviyorum ki başka nasıl anlatabilirim bilemedim…

Paylaştıkça çoğalan tek şeyin sevgimiz olduğunu hayatımızın sonuna kadar hiç unutmayalım ve aşkımızı, sevgimizi daima çoğaltarak yaşayalım sevgilim. Daha nice mutlu sevgililer günü geçireceğiz inan bana…

Sevgilim gözlerin gözlerimde, avuçların avuçlarımda, aşkın kalbimin derinliklerinde ve ruhun bedenimde olduğu sürece seni hep çok ama çok sevmeye devam edeceğim. Sevgililer günümüz kutlu olsun!

Sevgilim sen dünyaya düşmüş sürgün bir meleksen eğer seni o kadar çok çok seveceğim ki bir daha asla cennete geri dönmek istemeyeceksin… Sevgililer günümüz kutlu olsun!

Sevgililer Günü Kartı

Yine bir 14 Şubat sabahı yine. Düşünüyorum da sensiz mi geçecek acaba sevgilim bugün görebilecek miyim bilmiyorum, seni tutup ellerini sarılıp belki de, söylemek istiyorum ne kadar sevdiğimi, kollarımda olacakmışın sevgililer gününde. Bir demet gül ile bekleyeceğim seni, sadece ben ve özlemlerim olacak…
Advertisement

O kadar güzelsin ki yüzüne bakamıyorum. Titriyor ellerim, ellerini tutamıyorum. Öylesine bağlanmışım ki sensiz duramıyorum. Sevgililer günümüz kutlu olsun!

Ben çiçek armağan etmiyorum sana canım, göreceksin; gözlerimde, yüreğimde, elimi tutarsan eğer, kalan son yudumumla suladığım orkideyle geldim sana, sana ölümüne; aşk adına verdiğim yüreğime, kabul edersen eğer.

14 Şubat Sevgililer Günü Mesajları

Sen çöllerde serap gibisin, engin denizlerde yakamoz gibisin, ışığım sensin, güneşim sensin… Bil ki çok özlendin… Sevgililer günün kutlu olsun!

Yine bir Sevgililer Günü, böylesine güzel bir günde bitip tükenmeyen yollardayım sevgilimin kollarında olmak varken uzaklardayım. Böyle bir günde yine isyanlardayım çaresizce sevdiğimden ayrı..

1 Yorum

  1. Biliyorsun ki sevgilim her gök kuşağının bittiği yerde bir hazine saklıymış. Eskiler bize böyle söylediler. Geçen gün bir gökkuşağı yakaladım ve takip ettim gökkuşağı sende bitti… O zaman daha da iyi anladım ki sen benim en değerli hazinemsin… Seni çok seviyorum… Sevgililer günümüz kutlu olsun! MURAT KARA

Leave A Reply