Burun İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Açıklamaları, Burun Atasözleri

6
Advertisement

İçinde burun kelimesi geçen atasözleri nelerdir? Bu atasözlerinin anlamları ve açıklamaları. Burun hakkında atasözleri ve anlamları.

Burun İle İlgili Atasözleri

Burun İle İlgili Atasözleri

 • *** ağanın alnı terlemezse ırgadın burnu kanamaz
  işveren işçisi ile birlikte çalışmazsa işçi işe var gücüyle sarılmaz. Bir işin doğru dürüst yapılmasını sağlamak için işin sahipleri, işin başında olmalıdır. Aksi taktirde diğer insanlar, işçiler işi sahiplenmezler, kendilerini sıkıntıya sokmazlar. O sebepten insanlar kendi işlerine sahip çıkmalı, takibini yapmalı, işçilerin çalışmasının takibinde olmalıdır.
 • *** ağızdan burun yakın, kardeşten karın yakın
  insanın kendi yararı her şeyden önemlidir.
 • *** atta karın, yiğitte burun
  iyi koşan atın karnı, yiğit erkeğin burnu büyük olur. Burnu büyük insan çirkin demek değildir. Yiğitlerin burnu büyük olur, büyük burun kişinin yiğit olduğunu gösterir anlamında bir söz.
 • *** kardeşten karın yakın (kulaktan burun yakın)
  insanın kendi yararı her şeyden önemlidir. Başka birisini aileden bile olsa, çok dahi sevsek insanın önceliği kendi çıkarı, kendi iyiliği ve güvenliğidir.
 • *** kılavuzu karga olanın burnu boktan kalkmaz
  kötü kimsenin arkasına düşen kişinin başı dertten kurtulmaz. Bu atasözü kötü arkadaş edinenler için söylenebileceği gibi, yanlış bilgiler ile yönlendirme yapmaya çalışanlar için de sık sık kullanılır.
 • *** kulaktan burun yakın, kardeşten karın yakın
  insanın kendi yararı her şeyden önemlidir.

Burun Hakkında Bilgi

Burun; yüzün ortasında, öne doğru bir çıkıntı biçiminde uzanan, kemik ve kıkırdaklardan yapılmış kas ve deriyle örtülü organdır.

Kişilere ve ırklara göre değişiklik gösterir. Simetrik iki yan yüzünün ortada birleşmesiyle burun sırtı oluşur. Burnun alınla birleşme yerine de burun kökü adı verilir. Yan yüzlerin alt kesimleri daha çıkıntılı olup burun kanatları adını alır. Piramidi andıran burun tabanında ise ortada bir bölme ile ayrılmış burun delikleri bulunur. Burnun içindeki burun boşlukları dışarıya, arkada ise yutağın burun parçasına açılır. Burun boşluğunu döşeyen zar tabakada bulunan bezler, burun zarını sürekli ıslak tutan burun salgısını yaparlar. Bu salgı yardımıyla, alman hava nemlendirilmiş olur. Ayrıca yine burun zarında bulunan titrek tüycükler de yaptıkları titreşimlerle hem havanın ısınmasını, hem de yabancı maddelerin (toz gibi) solunum yolu ve akciğerlere gitmesini engeller. Solunum sisteminin bir başlangıç organı olan burun, aynı zamanda burun boşluğunda bulunan koku hücreleri nedeniyle de koku alma organıdır. Bu koku hücreleri burun boşluğunun üst kesimlerinde (derinliklerinde) bulunur. Bu nedenle koku almak istendiğinde daha derin soluk alınarak, havanın bu koku hücrelerine ulaşması sağlanır.


6 yorum

 1. Çok teşekkür ederim sayenizde Tübitak bizim projemizi seçebilir çok teşekkür ederiz elinize emeğinize sağlık ?

Leave A Reply