Dünya Ahiretin Tarlasıdır İle İlgili Kompozisyon

0
Advertisement

Dünya ahiretin tarlasıdır ne demektir? Dünya ahiretin tarlasıdır konulu kompozisyon örneği, kompozisyon, düşünce yazısı.

Dünya Ahiretin Tarlasıdır İle İlgili Kompozisyon

Dünya Ahiretin Tarlasıdır İle İlgili Kompozisyon

TARLAMIZA İYİLİK EKELİM

Sınavdan iyi not alabilmek için dersimizi iyi dinlememiz ve önceden çalışmamız gerekir. verilen bu emeğin sonucu iyi not olarak mükafatlandırmaktır. İşte hayat, bu emek-kazanç üzerine kurulmuştur. Peki bu hayatta yapılan iyilikler, alınan hayır duaları, edilen ibadetler ne olacak? Bu güzelliklerin de güzellik olarak geri dönmesi gerekmez mi?

Her ne kadar iyiliğin sadece cennet vaadi sebebiyle yapılmaması gerektiğine inansam da, Yüce Allah elbette ki olumlu davranışları mükafatlandıracaktır. İyiliğin sonucunda, dünyada hissedilen iç huzuru ve mutluluğun yanısıra, asıl mükâfat ahirettedir. Tabii kötülükler için de durum aynıdır. Kötülüklerde mükafat, yerini cezaya bırakır.

Ektiğini biçer bir çiftçi gibi davranışlarımızla, iyilik güzellik ya da kötülük çirkinlik ekeriz. Tohum neyse alınan ürün de o olacaktır. Aynı bu dünyadaki her davranışımızın, tabiri caizse satır satır not edilip, ahirette karşımıza çıkması gibi, dünyanın kimi zaman adaletsiz düzenine rağmen yapılan davranışın, iyilik ve kötülüklerin karşılığı bulunurken; Allah’ın sonsuz adaletinde farklı olması beklenemez.

Bu sebepten cennet ve cehennem, kısacası ahiretimizde ne yaşayacağımız sadece bizimle ve yaptıklarımızla ilgilidir. Ahiret tarlasına herkesin iyilik tohumu etmesi dileğiyle…

Advertisement

Leave A Reply