Frederick Catherwood Kimdir? Hayatı, Seyahatleri, Çizimleri, Eserleri

0

Frederick Catherwood kimdir? İngiliz-Amerikan mimar, sanatçı, mühendis ve kaşif olan Frederick Catherwood’un hayatı, seyahatleri ve çizimleri.

Frederick Catherwood

Frederick Catherwood’un keşif gezilerindeki gözlemleri ve hayal gücünü birleştirip ortaya koyduğu çizimler hala ilgi çekmeye devam etmektedir.

Frederick Catherwood (27 Şubat 1799 – 27 Eylül 1854) bir İngiliz sanatçı, mimar ve kaşifti, Maya uygarlığının kalıntılarının titizlikle ayrıntılı çizimleriyle hatırlandı. Mezoamerika’yı 19. yüzyılın ortalarında yazar John Lloyd Stephens ile keşfetti. Kitapları, Orta Amerika’da Seyahat Olayları, Chiapas ve Yucatán ve Yucatán’da Seyahat Olayları, en çok satanlardı ve Batı dünyasına antik Maya uygarlığını tanıttı. 1837’de Catherwood, Ulusal Tasarım Akademisi’ne Onursal üye olarak seçildi.

Akdeniz seyahatleri

Mısırlılar, Kartacalılar ve Fenikeliler tarafından yapılan anıtları çizmek için 1824-1832 arasında Akdeniz’e pek çok gezi yapan Catherwood, Amerika kıtasındaki anıtların Eski Dünya’dakilerle hiçbir mimari benzerlik taşımadığını belirtti. Dolayısıyla yörenin yerli halkı tarafından yapılmış olmalıdır. Catherwood Yunanistan, Türkiye, Mısır ve Filistin’i ziyaret etti ve Genç Joseph Bonomi ile oradaki antik kalıntıların çizimlerini ve suluboya resimlerini yaptı. 1833’te altı haftalık bir dönem boyunca, Catherwood muhtemelen Kudüs’teki Kubbet-üs Sahra’nın ayrıntılı bir araştırmasını yapan ilk Batılı idi.

Catherwood, topografik bir sanatçı olarak oldukça büyük bir ün kazandı. Camera lucida kullanan bir çizim tekniğini mükemmelleştirdi ve Robert Burford tarafından Leicester Meydanı’nda gösterilen Kudüs ve Thebes panoramaları için çizimler sağladı.

Orta Amerika

1836’da Londra’da seyahat yazarı John Lloyd Stephens ile tanıştı. Juan Galindo tarafından yayınlanan Copán harabelerinin hesabını okudular ve Orta Amerika’yı kendileri ziyaret etmeye ve daha ayrıntılı ve daha iyi resimli bir açıklama üretmeye karar verdiler. Keşif gezisi 1839’dadıydı ve sonraki yıl boyunca devam etti, düzinelerce harabeyi ziyaret etti ve çoğu ilk kez olmak üzere 44 alanın ayrıntılı tanımıyla sonuçlandı. Stephens ve Catherwood, Maya uygarlığının yeniden keşfi için itibar kazandılar ve yayınları aracılığıyla Maya’yı Batı Dünyasının zihnine geri getirdiler.

Keşif, 1841’de yayınlanan Orta Amerika, Chiapas ve Yucatan’da Seyahat Olayları kitabıyla sonuçlandı, Stephens’ın metni ve Catherwood’un çizimlerine dayanan gravürler.

Stephens ve Catherwood, daha fazla araştırma yapmak için Yucatan’a döndüler ve 1843’te Yucatan’da Seyahat Olayları ile sonuçlandı.

Ertesi yıl Catherwood, Orta Amerika, Chiapas ve Yucatan’daki Antik Anıtların Görünümlerini yayınladı ve çeşitli harabelerde yaptığı suluboyalardan 25 renkli litografi yaptı. Bu folio Mayıs 1844’te Londra ve New York’ta aynı anda 300 nüsha olarak yayınlandı. Çoğu özel koleksiyonlarda veya kütüphanelerde tutulan 282 nüshasının günümüze geldiği bilinmektedir.

New York’ta sergilediği bina yandığında çok sayıda orijinal çizimleri ve tabloları yok edildi, ancak bir kısmı müzelerde ve özel koleksiyonlarda hayatta kaldı ve genellikle yayınlanan gravürlerden daha fazla ayrıntı gösteriyor.

Son Yılları

California Altına Hücum ile Catherwood, madencilere ve maden arayıcılarına tedarik etmek için bir mağaza açmak için San Francisco, California’ya taşındı, bunun para kazanmanın altının peşinden gitmekten daha olası bir yol olduğunu düşündü.

1854’te Frederick Catherwood, Arctic vapurunda bir yolcuydu ve Liverpool’dan New York’a Atlantik Okyanusu’nu geçti. 27 Eylül’de zayıf görüş koşullarında, Arktik, Fransız buharlı Vesta ile çarpıştı ve Catherwood da dahil olmak üzere çok sayıda can kaybıyla battı. Bu kazada hayatını kaybetti. 55 yaşındaydı.

2007 yılında, Frederick Catherwood Evi, Yucatan’ın Merida şehrinde, Orta Amerika’nın Antik Anıtlarının Görünümlerinin taş baskılarından oluşan bir koleksiyonla açıldı.


Leave A Reply