George Catlin Kimdir? Kızılderililerin Ressamının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

George Catlin kimdir ve ne yapmıştır? Amerikan yerlileri, kızılderilileri başarıyla resmeden George Catlin hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

George Catlin

Kaynak: commons.wikimedia.org

George Catlin

Amerikalı sanatçı George Catlin, 1800’lerin başlarında Yerli Amerikalılardan büyülendi ve hayatlarını tuval üzerine belgeleyebilmek için Kuzey Amerika’yı kapsamlı bir şekilde dolaştı. Resimlerinde ve yazılarında Catlin, Kızılderili toplumunu oldukça ayrıntılı bir şekilde tasvir etti.

1837’de New York’ta açılan bir sergi olan “Catlin’s Indian Gallery”, doğudaki bir şehirde yaşayan insanların, batı sınırında hâlâ özgürce yaşayan ve geleneklerini uygulayan Kızılderililerin hayatlarını takdir etmeleri için erken bir fırsattı. Catlin’in ürettiği canlı resimler, kendi zamanında her zaman takdir edilmedi. Resimlerini ABD hükümetine satmaya çalıştı ve reddedildi. Ama sonunda dikkate değer bir sanatçı olarak tanındı ve bugün resimlerinin çoğu Smithsonian Enstitüsü’nde ve diğer müzelerde bulunuyor.

Catlin seyahatlerini yazdı. Ve kitaplarından birinde Milli Parklar fikrini ilk öneren kişi olarak kabul edilir. Catlin’in önerisi, ABD hükümetinin ilk Ulusal Parkı yaratmasından on yıllar önce geldi.

Erken dönem

George Catlin, 26 Temmuz 1796’da Pennsylvania, Wilkes Barre’da doğdu. Annesi ve büyükannesi, yaklaşık 20 yıl önce Pennsylvania’da Wyoming Valley Katliamı olarak bilinen bir Kızılderili ayaklanması sırasında rehin alınmıştı ve Catlin, Kızılderililer hakkında pek çok hikaye duymuştu. Çocukluğunun çoğunu ormanda dolaşarak ve kızılderili eserlerini arayarak geçirdi. Genç bir adam olarak, Catlin avukatlık eğitimi aldı ve kısa bir süre Wilkes Barre’de avukatlık yaptı. Ama resim için bir tutku geliştirdi. 1821’de, 25 yaşındayken, Catlin Philadelphia’da yaşıyordu ve bir portre ressamı olarak kariyer yapmaya çalışıyordu.

Advertisement

Philadelphia’dayken Catlin, Charles Wilson Peale tarafından yönetilen ve Kızılderililer ve ayrıca Lewis ve Clark’ın keşif gezisi ile ilgili sayısız eşya içeren müzeyi ziyaret etmekten keyif aldı. Batı Kızılderililerinden oluşan bir heyet Philadelphia’yı ziyaret ettiğinde, Catlin onları boyadı ve tarihleri ​​hakkında öğrenebileceği her şeyi öğrenmeye karar verdi. 1820’lerin sonlarında, Catlin, New York valisi DeWitt Clinton’dan biri de dahil olmak üzere portreler çizdi. Bir noktada Clinton ona bir hatıra kitapçığı için yeni açılan Erie Kanalı’ndan sahnelerin taş baskılarını oluşturması için bir görev verdi.

1828’de Catlin, Albany, New York’ta müreffeh bir tüccar ailesinden olan Clara Gregory ile evlendi. Mutlu evliliğine rağmen, Catlin batıya gitmeyi göze aldı.

Batı Seyahatleri

1830’da Catlin, batıyı ziyaret etme arzusunu fark etti ve o zamanlar Amerikan sınırının sınırı olan St. Louis’e geldi. Çeyrek yüzyıl önce ünlü Lewis ve Clark Expedition’ı Pasifik Okyanusu’na ve geri götüren William Clark ile tanıştı. Clark, Kızılderili işlerinin müfettişi olarak resmi bir pozisyondaydı. Catlin’in Kızılderili yaşamını belgeleme arzusundan etkilendi ve ona Kızılderili bölgelerini ziyaret edebilmesi için geçiş izinleri verdi.

Yaşlanan kaşif, Clark’ın Batı haritası olan son derece değerli bir bilgi parçasını Catlin’le paylaştı. O zamanlar, Mississippi’nin batısındaki Kuzey Amerika’nın en ayrıntılı haritasıydı. 1830’lar boyunca Catlin yoğun bir şekilde seyahat etti ve genellikle Kızılderililer arasında yaşadı. 1832’de, ayrıntılı görüntüleri kağıda kaydetme yeteneğinden ilk başta oldukça şüphelenen Siyuları resmetmeye başladı. Ancak şeflerden biri, Catlin’in “tıbbının” iyi olduğunu ilan etti ve kabileyi kapsamlı bir şekilde resmetmesine izin verildi.

Catlin genellikle bireysel Kızılderililerin portrelerini çizdi, ancak aynı zamanda günlük yaşamı tasvir etti, ritüeller ve hatta spor sahneleri kaydetti. Bir resimde Catlin, kendisini ve bir bufalo sürüsünü yakından gözlemlemek için çayır çimenlerinde sürünürken kurt postları giymiş bir Kızılderili rehberi tasvir ediyor.

Advertisement

“Catlin’in Kızılderili Galerisi”

1837’de Catlin, New York’ta resimlerinden oluşan bir galeri açtı ve onu “Catlin’in Kızılderili Galerisi” olarak adlandırdı. Batı Kızılderililerinin egzotik yaşamını şehir sakinlerine gösterdiği için ilk “Vahşi Batı” gösterisi olarak kabul edilebilir. Catlin, sergisinin Kızılderili yaşamının tarihi belgeleri olarak ciddiye alınmasını istedi ve topladığı tabloları ABD Kongresi’ne satmaya çalıştı. En büyük umutlarından biri, resimlerinin Kızılderili yaşamına adanmış ulusal bir müzenin merkezinde olmasıydı.

Kongre, Catlin’in resimlerini satın almakla ilgilenmedi ve onları diğer doğu şehirlerinde sergilediğinde, New York’ta olduğu kadar popüler değillerdi. Hayal kırıklığına uğrayan Catlin, resimlerini Londra’da sergilemeyi başardığı İngiltere’ye gitti. Onlarca yıl sonra, Catlin’in New York Times’ın ön sayfasındaki ölüm ilanı, Londra’da aristokrasinin üyelerinin resimlerini görmek için akın etmesiyle büyük bir popülerliğe ulaştığını belirtti.

Catlin’in Kızılderili Yaşamı Üzerine Klasik Kitabı

1841’de Catlin, Londra’da Kuzey Amerika Yerlilerinin Davranışları, Gelenekleri ve Koşulları Üzerine Mektuplar ve Notlar başlıklı bir kitap yayınladı. İki cilt halinde 800 sayfadan fazla olan kitap, Catlin’in Kızılderililer arasındaki seyahatleri sırasında toplanan çok zengin bir materyal içeriyordu. Kitap birkaç baskıdan geçti. Kitabın bir noktasında Catlin, batı ovalarındaki muazzam bufalo sürülerinin, kürklerinden yapılan cüppelerin doğu şehirlerinde çok popüler hale gelmesi nedeniyle nasıl yok edildiğini ayrıntılarıyla anlattı.

Catlin, bugün ekolojik bir felaket olarak kabul edeceğimiz bir şeyi algılayarak, şaşırtıcı bir teklifte bulundu. Hükümetin, onları doğal hallerinde korumak için devasa batı topraklarını bir kenara ayırmasını önerdi. George Catlin, bu nedenle, ilk önce Milli Parkların oluşturulmasını önerdiği için kredilendirilebilir.

Sonraki Hayatı

Catlin Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü ve yine Kongre’nin resimlerini satın almasını sağlamaya çalıştı. Başarısızdı. Bazı arazi yatırımlarında dolandırıldı ve maddi sıkıntı içindeydi. Avrupa’ya dönmeye karar verdi. Paris’te Catlin, resim koleksiyonunun büyük bir kısmını Philadelphia’daki bir lokomotif fabrikasında depolayan Amerikalı bir işadamına satarak borçlarını kapatmayı başardı. Catlin’in karısı Paris’te öldü ve Catlin, 1870’de Amerika’ya dönene kadar yaşayacağı Brüksel’e taşındı.

Catlin, 1872’nin sonlarında Jersey City, New Jersey’de öldü. New York Times’daki ölüm ilanı, Kızılderili yaşamını belgeleyen çalışmaları için onu övdü ve Kongre’yi resim koleksiyonunu satın almadığı için eleştirdi. Philadelphia’daki fabrikada saklanan Catlin resimlerinin koleksiyonu, sonunda bugün bulunduğu Smithsonian Enstitüsü tarafından satın alındı. Diğer Catlin eserleri Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki müzelerdedir.


Leave A Reply