Jānis Balodis Kimdir?

0
Advertisement

Jānis Balodis kimdir? Litvanyalı asker ve devlet adamı olan Jānis Balodis hayatı ve yaptıkları hakkında genel bilgiler.

Jānis Balodis (d. 20 Şubat 1881, Trikata, Letonya, Çarlık Rusyası – ö. 8 Ağustos 1965, Saulkrasti, Letonya SSC, SSCB), Letonya’nın bağımsızlık savaşı sırasında ordunun ve donanmanın başkomutanı, daha sonra hükümet üyesi ve başkan yardımcısı.
Jānis Balodis
Vilnius’taki askeri akademiden 1902’de mezun olduktan sonra Rus ordusunda subay olarak görevlendirildi. Rus-Japon Savaşı (1904-05) sırasındaki hizmetlerinden dolayı madalya aldı. I. Dünya Savaşı’nın başında Doğu Prusya’da cephede yaralandı ve Almanlarca tutsak alındı. Kasım 1918’de kaçarak Letonya’ya döndü. Letonya’da, hem Bolşevik yönetimin Mart 1918’de ülkeyi terk ettiği Almanlara, hem de bu topraklan yeniden ele geçirmeye çalışan Bolşeviklere karşı ulusal bağımsızlık hareketi güçleniyordu. Balodis, Albay Oskars Kalpaks’ın Mart 1919’da ölümü üzerine Letonya ulusal ordusunun komutanlığını üstlendi ve Ekim 1919’da başkomutanlığa resmen atandı. Yeni kurulan ulusal devleti, Bolşeviklerin, Alman-Baltların, Almanların ve Beyaz Rusların saldırılarına karşı savundu.

1925’te Letonya Parlamentosu’na (Saeima) seçildi ve Aralık 1931’de savaş bakanı oldu. 15 Mayıs 1934’te Karlis Ulmanis hükümetinde başbakan yardımcılığına atandı. Ulmanis’in başkanlık görevini üstlenmesi üzerine, Balodis de 11 Nisan 1936’da başkan yardımcısı oldu. Sovyet ordusunun Letonya’yı işgalinden kısa süre sonra Ulmanis hükümeti azledildi; Temmuz 1940’ta Ulmanis ve Balodis tutuklanarak SSCB’ye götürüldü. Birkaç yıl sonra Balodis’in Letonya’ya geri dönmesine izin verildi ve kendisine küçük bir emekli aylığı bağlandı.


Leave A Reply