Afro Amerikan Sivil Hakları Hareketi’ne Genel Bir Bakış (Kısa Anlatım)

0
Advertisement

Afro Amerikan Sivil Hakları Hareketi nedir, ne zaman ve nasıl meydana gelmiştir? Bu harekette öncülük edenler ve olaylara genel bir bakış.

Afro-Amerikan Sivil Haklar Hareketi, İç Savaş’tan sonra 100 yılı aşkın bir süredir devam eden ırksal eşitlik mücadelesi oldu. Martin Luther King, Jr., Booker T. Washington ve Rosa Parks gibi liderler, yasalarda değişikliklere yol açan şiddet içermeyen protestoların yolunu açtı. “Sivil Haklar Hareketi” denildiğinde bir çok insanın aklına 1950 ve 1960’larda 1964 İnsan Hakları Yasası’na yol açan protestolar gelir.

Afro Amerikan Sivil Hakları Hareketi

Arka fon

Sivil Haklar Hareketi’nin geçmişi, İç Savaş öncesi köleliğin kaldırılması hareketine dayanır. Kölelik karşıtları, köleliğin kaldırılmasını isteyen, köleliğin ahlaki açıdan yanlış olduğunu düşünen insanlardı. İç Savaş’tan önce, kuzey eyaletlerinin çoğu köleliği yasaklamıştı. İç Savaş sırasında Abraham Lincoln köleleri Kurtuluş Bildirisi ile serbest bıraktı. Savaştan sonra, kölelik ABD Anayasası’nda onüçüncü değişiklikle yasadışı hale getirildi.

Ayrışma ve Jim Crow Yasaları

İç Savaştan sonra, birçok güney eyaleti Afrikalı Amerikalılara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmaya devam etti. Siyah insanları beyaz insanlardan ayrı tutan yasalar uyguladılar. Bu yasalar Jim Crow yasaları olarak bilinir hale geldi. Bir kişinin ten rengine göre ayrı okullar, restoranlar, tuvaletler ve ulaşım gerekiyordu. Diğer yasalar birçok siyah insanın oy kullanmasını engelledi.

Erken Protestolar

1900’lü yılların başlarında, siyah insanlar güney eyaletlerinin ayrımı zorlamak için uyguladığı Jim Crow yasalarını protesto etmeye başladılar. W.E.B. gibi çeşitli Afrikalı-Amerikalı liderler Du Bois ve Ida B. Wells, 1909’da NAACP’yi kurmak için bir araya geldiler. Bir başka lider, Booker T. Washington, toplumdaki statülerini iyileştirmek için Afrikalı-Amerikalıları eğitmek için okullar oluşturulmasına yardımcı oldu.

Advertisement

Hareket Büyüyor

Sivil haklar hareketi, Yüksek Mahkemenin Brown / Eğitim Kurulu davasında okullardaki ayrımcılığın yasa dışı olduğuna karar verdiği 1950’lerde ivme kazanmıştır.

Hareketteki Önemli Olaylar

1950’ler ve 1960’ların başı Afrikalı-Amerikalıların sivil haklarıyla mücadelede birçok önemli olay meydana geldi. 1955’te Rosa Parks, otobüsteki koltuğunu beyaz bir yolcuya bırakmadığı için tutuklandı. Bu, bir yıldan uzun süren Montgomery Bus Boycott’u harekete geçirdi ve Martin Luther King, Jr.’ı hareketin ön saflarında rol aldı. King, Birmingham Kampanyası ve Washington’daki Mart da dahil olmak üzere şiddet içermeyen bir dizi protestoya önderlik etti.

Afro Amerikan Sivil Hakları Hareketi

1964 İnsan Hakları Yasası

1964 yılında, Sivil Haklar Yasası Başkan Lyndon Johnson tarafından kanunla imzalandı. Bu yasa ayrımı ve güneydeki Jim Crow yasalarını yasakladı. Ayrıca ırk, ulusal arka plan ve cinsiyete dayalı ayrımcılığı yasakladı. Hâlâ birçok konu olmasına rağmen, bu yasa NAACP ve diğer kuruluşlara mahkemelerde ayrımcılıkla mücadele konusunda güçlü bir temel sağlamıştır.

1965 Oy Hakları Kanunu

1965 yılında, Oy Hakları Yasası olarak adlandırılan başka bir yasa çıkarıldı. Bu yasa, vatandaşların oy kullanma ırklarına göre belirlenemeyeceğini savundu. Okuryazarlık testlerini (insanların okuyabilme şartı) ve vergileri (insanların oy vermek için ödemek zorunda oldukları bir ücret) yok saydı.

Advertisement


Leave A Reply