Alfons Mucha (Alphonse Mucha) Kimdir? Art Nouveau Ustasının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Alfons Mucha (Alphonse Mucha) kimdir ve ne yapmıştır? Art Nouveau sanatçılarından Alphonse Mucha’nın hayatı, eserleri ve sanata katkıları hakkında bilgi.

Alphonse Mucha

Alfons Mucha (Alphonse Mucha)

Alphonse Mucha (24 Temmuz 1860 – 14 Temmuz 1939) Çek ressamdı. Tüm zamanların en büyük oyuncularından Sarah Bernhardt’ın Paris’te sahnelenen Art Nouveau oyun posterleriyle tanınır. Kariyerinin sonlarında, Slav halkının tarihini anlatan “Slav Destanı” olarak bilinen 20 anıtsal tabloyu yarattı.

  • Meslek: Ressam
  • Doğum: 24 Temmuz 1860, Ivancice, Avusturya-Macaristan’da
  • Ölüm: 14 Temmuz 1939, Prag, Çekoslovakya’da
  • Eğitim: Münih Güzel Sanatlar Akademisi
  • Seçilmiş Eserler: Sarah Bernhardt tiyatro posterleri, La Plume dergisi kapakları, “The Slav Epic” (1910-1928)
  • Dikkate değer Alıntı: “Sanat yalnızca ruhani bir mesajı iletmek için vardır.”

Erken dönem

Güney Moravya’da, o zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası olan ve şimdi Çek Cumhuriyeti’nin bir parçası olan işçi sınıfı bir ailede doğan Alphonse Mucha, küçük bir çocukken resim yapma yeteneği gösterdi. O zamanlar kağıda erişim bir lüks olarak görülüyordu, ancak Mucha’nın yeteneğinden etkilenen yerel bir dükkan sahibi bunu ücretsiz olarak sağlıyordu.

Alphonse Mucha

Alphonse Mucha Dört Mevsim

1878’de Alphonse Mucha, Prag Güzel Sanatlar Akademisi’ne başvurdu, ancak başarısız oldu. 1880’de 19 yaşındayken Viyana’ya gitti ve yerel tiyatrolarda çırak sahne ressamı olarak iş buldu. Maalesef çalıştığı Ringtheater 1881’de yandı ve Mucha işsiz kaldı. Moravya’ya geri döndü ve Kont Khuen Belasi ile tanıştı. Alphonse Mucha, Kont Khuen’den sağlanan fonla Münih Güzel Sanatlar Akademisi’ne kaydoldu.

Sanat Öğrencisi ve Paris’te Başarı

Mucha, 1888’de Paris’e taşındı. Önce Academie Julian’a ve ardından Academie Colarossi’ye kaydoldu. Alphonse Mucha, aralarında Çek illüstratör Ludek Marold’un da bulunduğu birçok sanatçıyla tanıştıktan sonra dergi ressamı olarak çalışmaya başladı. Dergi çalışması düzenli gelir getirdi.

Advertisement

Alphonse Mucha, sanatçı Paul Gauguin ile arkadaş oldu ve bir süre bir stüdyo paylaştılar. Ayrıca İsveçli oyun yazarı August Strindberg ile yakınlaştı. Mucha, dergi illüstrasyon çalışmalarına ek olarak kitaplar için resimler sağlamaya başladı.

Sarah Bernhardt ile Çalışması

Alphonse Mucha

Alphonse Mucha Sarah Bernhardt

1894’ün sonlarında, Alphonse Mucha doğru zamanda doğru yerdeydi. Dünyanın en ünlü oyuncularından biri olan Sarah Bernhardt, son oyunu Gismonda için bir poster oluşturmak üzere yayınevi Lemercier ile iletişime geçti. Müdür Maurice de Brunhoff aramayı aldığında Mucha yayınevindeydi. Brunhoff, Mucha’dan yeni bir poster oluşturmasını istedi.

Afiş, Paris sokaklarında sansasyon yarattı. Sarah Bernhardt bunun dört bin kopyasını sipariş etti ve Alphonse Mucha’yı altı yıllık bir sözleşme ile imzaladı. Paris’in her yerinde sergilenen eserleri ile Mucha aniden ünlendi. Her Bernhardt oyununun resmi afişlerinin tasarımcısı oldu. Ani gelir artışının keyfini çıkaran Mucha, büyük bir stüdyosu olan üç yatak odalı bir daireye taşındı.

Art Nouveau

Sarah Bernhardt için bir afiş tasarımcısı olarak başarı, Alphonse Mucha’ya birçok başka illüstrasyon siparişleri getirdi. Bebek mamasından bisiklete kadar çok çeşitli ürünlere yönelik reklam afişleri oluşturdu. Ayrıca Paris’te yayınlanan ünlü bir sanatsal ve edebiyat dergisi olan La Plume dergisinin kapak resimlerini de sağladı. Tarzı, doğal çevre, genellikle çiçekler ve diğer organik biçimlerle bezenmiş kadınları içeriyordu. Alphonse Mucha, ortaya çıkan Art Nouveau tarzında merkezi bir sanatçıydı.

1900 Paris Evrensel Sergisi, büyük bir Art Nouveau sergisini içeriyordu. Tarzdaki birçok Fransız tasarımcının çalışmaları ortaya çıktı ve sergi için inşa edilen binaların çoğu Art Nouveau tasarımını içeriyordu. Alphonse Mucha, fuarda Bosna-Hersek pavyonu için duvar resimlerini yaptı.

Duvar resimlerine ek olarak, Mucha’nın çalışmaları serginin diğer birçok bölümünde yer aldı. Kuyumcu Georges Fouquet ve parfüm yapımcısı Houbigant için sergiler yarattı. Çizimleri Avusturya pavyonunda yer aldı. Mucha’nın çalışmalarından memnun olan Avusturya-Macaristan imparatoru I. Franz Joseph onu şövalye ilan etti. Ayrıca Fransız hükümetinden Legion of Honor’u da kazandı. Fuardan sonra Georges Fouquet, Paris’teki yeni mağazasını tasarlamak için Mucha’yı kiraladı. Art Nouveau esintili dekorasyonuyla 1901 yılında açılmıştır.

Advertisement

Slav Destanı

Alphonse Mucha

Alphonse Mucha Slav Destanı

Alphonse Mucha, yirminci yüzyılın ilk on yılında illüstrasyon çalışmalarına devam ederken, Slav halkının çektiği acıyı tasvir eden duvar resimleri yapmaktan vazgeçmedi. 1904’te projesi için fon bulmayı umarak ABD’ye gitti. İki ay sonra Paris’e döndü, ancak 1906’da ABD’ye geri döndü ve üç yıl kaldı. ABD’de kaldığı süre boyunca Mucha, Chicago Sanat Enstitüsü’nde misafir profesör olarak görev yapan bir eğitmen olarak gelir elde etti. Ancak 1909’da Avrupa’ya döndü.

Şikago’dayken, tesisat parçaları satan babasından gelen servetin varisi olan Charles Richard Crane ile tanıştı. Mucha’nın Avrupa’ya dönmesinden yaklaşık bir yıl sonra, Crane nihayet “Slav Destanı” olarak bilinen sanat koleksiyonunun yaratılmasını finanse etmeyi kabul etti. Ayrıca tamamlanan parçaları Prag hükümetine hediye etmeyi de kabul etti.

Mucha, 1910’dan 1928’e kadar 18 yıl boyunca “Slav Destanı” nı oluşturan 20 resim üzerinde çalıştı. Birinci Dünya Savaşı ve yeni Çekoslovakya Cumhuriyeti’nin ilanı boyunca çalıştı. Tamamlanan resimler 1928’de Mucha’nın yaşamı boyunca bir kez gösterildi. Daha sonra bunlar depoya kondu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sağ çıktılar ve 1963’te halka açık sergilenmeye başlandılar. 2012’de Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentindeki Ulusal Galeri’nin Veletzni Sarayı’na taşındılar.

Kişisel Yaşam ve Miras

Alphonse Mucha, 1906’da Prag’da, ABD’ye gitmeden hemen önce Maria Chytilova ile evlendi. Kızları Jaroslava, 1909’da New York’ta doğdu. Ayrıca 1915’te Prag’da bir oğlu Jiri doğdu. Jaroslava sanatçı olarak çalıştı ve Jiri, tanıtım için çalıştı.

1939’un başlarında, Alman ordusu Çekoslovakya’yı işgal ettikten sonra 78 yaşındaki Alphonse Mucha’yı tutukladı ve sorguya çekti. 14 Temmuz 1939’da, II.Dünya Savaşı’nın başlamasına iki aydan az bir süre kala zatürreden öldü. Prag’da gömüldü.

Mucha’nın çalışması, öldüğü sırada modası geçmişti, ancak bugün çok popüler ve saygı görüyor.


Leave A Reply