Bir Adamın Büyük Olup Olmadığını Alçak Gönüllülüğünden Anlayabiliriz Konulu Yazı

0
Advertisement

Bir adamın büyük olup olmadığını onun alçak gönüllülüğünden anlayabiliriz ne demektir, sözün anlamı, açıklaması, alçakgönüllülük ile ilgili kompozisyon

Arka resim kaynak: pixabay.com

BİR ADAMIN BÜYÜK ADAM OLUP OLMADIĞINI ALÇAK GÖNÜLLÜLÜĞÜNDEN ANLAYABİLİRİZ.
(John Ruskin)

Büyük adamlar, kendilerini başkalarından yüksek görmezler. Kendilerini başkalarından yüksek görenler, büyük adam olamazlar.

Alçak gönüllülük, bir olgunluk, büyüklük belirtisidir. Olgunlaşmış, büyüklük aşamasına erişmiş kimseler, başkalarının da en az kendileri kadar saygıya değer kişiler olduğunu düşünürler. Yaptıkları işlerden, bilgilerinden, uzmanlıklarından gurur duymazlar.Yani alçakgönüllü olurlar.

Alçakgönüllü olmak, elbette büyük adam olmaya yetmez. Eğer, bunu ölçü alarak insanları değerlendirmeye kalkarsak, yanlış sonuçlara varabiliriz. Çünkü, alçakgönüllü olmadıkları halde, öyle görünebilen iki yüzlüler vardır. Bir düşünür: “Övülmek isterseniz, alçakgönüllülüğü yem olarak kullanabilirsiniz.” diyor. Ünlü Amerikan yazarı Mark Twain’in şu sözü de aynı doğrultuda ve uyarıcıdır: “Yalancı alçakgönüllülük doğdu; alçakgönüllülük öldü.”

Yukarıda söylediğimiz gibi, alçakgönüllülük, büyük adam olmanın en belirgin özelliğidir. Gerçekten, bu özelliği taşıyanlara büyük gözüyle bakılır.

Alçakgönüllülük İle İlgili Yazı

Alçakgönüllülüğün sözlük tanımı, “kişinin kendi önemine ilişkin mütevazı veya düşük bir görüşüdür”. Başka bir deyişle, kibrin tam tersidir. Bazı insanlar alçakgönüllülüğün bir zayıflık olduğunu düşünebilir, ama ben bunun bir güç olduğuna inanıyorum. Alçakgönüllü olmak için güçlü bir insan gerekir. Kibirli insanlar genellikle güvensizdir ve kendilerini iyi hissetmek için başkalarını küçük düşürmeleri gerekir. Alçakgönüllülük ise bir güven ve öz farkındalık yerinden gelir. Alçakgönüllü bir kişinin, kendi yetenekleri ve değerinden emin oldukları için başkalarını küçük düşürmesine gerek yoktur. Alçakgönüllülük de çekicidir. İnsanlar sürekli ego bombardımanına tutulmayacaklarını bildikleri için mütevazi olanlara çekilirler. Alçakgönüllü bir kişinin açık fikirli olması ve dinlemesi daha olasıdır çünkü kendilerini her zaman kanıtlamakla meşgul değildirler. Sonuç olarak, alçakgönüllülük bir güçtür, zayıflık değil. Bir güven ve öz farkındalık yerinden gelir ve başkaları için de çekicidir.

Advertisement

Alçakgönüllü olmanın bazı faydaları nelerdir? Alçakgönüllü olmanın birçok faydası vardır. Örneğin, işinizde daha etkili olmanıza yardımcı olabilir. Alçakgönüllülük zayıflıklarınızı görmenizi ve düzeltmenizi sağlar. Ayrıca, işler zor olduğunda bile sahip olduklarınız için minnettar olmanızı sağlar.

Nasıl alçakgönüllü olabilirsiniz? Alçakgönüllü olmanın birkaç yolu vardır. Bunun bir yolu, kendi zayıf yönlerinizin farkında olmak ve onları düzeltmeye çalışmaktır. Başka bir yol da, işler zor olduğunda bile sahip olduklarınız için minnettar olmaktır.

Başarılı bir lider yapan nedir? Başarılı bir lider, zayıflıklarının farkında olan ve onları düzeltmeye çalışan kişidir. Ayrıca, işler zor olduğunda bile sahip oldukları için minnettar olabilirler. Bu onların zor durumlarda sorumluluk almalarını ve insanlarına fayda sağlayacak kararlar almalarını sağlar.

Neden alçakgönüllü olmalısın? Alçakgönüllülük önemlidir çünkü insanların sizinle kişisel düzeyde bağlantı kurmasını sağlar. İnsanlar alçakgönüllü olduklarında sizinle konuşurken kendilerini daha rahat hissederler. Ayrıca bir fikir sahibi olmak ve sizinle paylaşmak için daha az baskı hissediyorlar. Bu, konuşmanızı ve onları anlamanızı kolaylaştırır. Ve son olarak, alçakgönüllülük, liderlerin zor durumlarda sorumluluğu üstlenmesini sağlar. Liderler, ekibin diğer üyeleri karardan memnun olmadığında bile çalışanlarının yararına olacak kararlar alabilir.

Çözüm! Alçakgönüllülük bir liderde olması gereken iyi bir niteliktir. Başarılı bir lider, alçakgönüllü ve ekibini dinleme ve girdi alma becerisine sahip olan kişidir. Başarılı bir lider, nasıl alçakgönüllü olunacağını bilen ve bir hata yaptığında özür dileme yeteneğine sahip olan kişidir. Başarılı bir lider, mükemmel olmadıklarını ve ekibinin daha iyi olmalarına yardımcı olabileceğini bilen kişidir.

Advertisement


Leave A Reply