Cumhuriyet ile Demokrasi Arasındaki İlişki

0
Advertisement

Cumhuriyet ile demokrasi arasında nasıl bir ilişki vardır? Cumhuriyet ve demokrasi kavramları ile aralarında ilişki hakkında kısa bilgi

Cumhuriyet ile Demokrasi Arasındaki İlişki
Cumhuriyet ve demokrasi aslında birbirlerinden kopamayacak ilişkide iki kavramdır. Cumhuriyet belki de dünyanın en güzel yönetim şeklidir yani bir rejimdir. Cumhuriyet rejiminde insanların kendilerini yönetecek olan kişileri seçerler. Belirli kurallar dahilinde herkes de bu yönetime kendini aday gösterebilir.

Demokrasi kavramını inceleyecek olursak aslında çok da farklı bir kavram olmadığı görülür. Demokrasilerde özgürlük vardır ve tüm bireyler eşittir. Herkese kendi düşüncesini özgürce söyleme ve propagandasını yapma hakkına sahiptir. Ayrıcalık denilen şey demokraside kesinlikle olmayan bir şeydir.

Yukarıda yazılı olanlara bakılınca Cumhuriyet ile Demokrasi birbirlerinin içine girmiş bir Venn şeması gibidir. Kesişim kümesi o kadar büyüktür ki. Halk eğer yönetimde söz sahibi ise ve memnun olmadığı yöneticileri seçim yolu ile yönetimden uzaklaştırıyorsa bu hem cumhuriyeti hem de demokrasiyi yaşayarak ancak mümkün olabilir.

Cumhuriyet rejiminin olduğu bir yerde demokrasi yok diyorsak bu o ülkede ki halkın kendini kandırdığı anlamına gelir ve insanlar kesinlikle o tarz rejimlerde mutlu olamazlar. Etle tırnak gibi olan demokrasi ve cumhuriyet kavramları birbirlerinden ayrılamazlar.

Cumhuriyet ve demokrasi kavramlarının birbirlerinden ayrılması durumunda muhtemeldir ki o ülkede artık baskıcı bir sistem baskıcı bir yönetim oluşmaya başlamış demektir. Bu durumda eğer ki bu baskılar toplum üzerinde çok fazla artmaya başlar ise bu durumu iç savaşa ve parçalanmaya kadar giden bir durum oluşturabilir. Böylesine büyük tehlikelere karşı meydan vermemek her Türk gencinin birinci görevi olmalı ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesindeki tüm tehlikelere karşı dimdik durmak ile görevlidir.

Advertisement

Leave A Reply