Diyadin Neresidir?

0

Diyadin ilçesi nereye bağlıdır? Diyadin ilçesinin özellikleri, ekonomik durumu, geçim kaynakları, coğrafi konumu, iklimi, bitki örtüsü.

Diyadin Neresidir?

Diyadin
DİYADİN, Ağrı İli’ne bağlı bir ilçedir. 56 köyü vardır. İlin ortagüneyinde; doğu ve kuzeyden Doğubeyazıt, batıdan Taşlıçay ve Hamur, güneyden Van’ın Çaldıran ve Erciş ilçeleriyle çevrilidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van Bölümü’nde kalan ilçe toprakları; Tendürek (3.660 m), Aladağ (3.356 m), Muratbaşı (3.510 m) dağlarının kuzey uzantılannı ve Murat Irmağı’nın yukarı çığırını içerir. Bir çöküntü ovası olan Diyadin Ovası, başlıca düzlük alandır. Murat Irmağı (722 km) ve kolları, ilçetopraklarını sular. İklim karasaldır; yazlar serin ve kısa, kışlar sert ve kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 5-6°C, yağış tutarı 510 mm’dir. Bozkır bitkileri, doğal bitki örtüsüne egemendir.

Diyadin Ekonomisi: Ekonominin temelini hayvancılık oluşturur (koyun, kılkeçisi, inek, dana). Sınırlı tarım alanlarında buğday, arpa, çavdar, patates yetiştirilir.Halı, kilim ve keçe dokumacılığı da ekonomiye katkı sağlar. İlçede sağlığa yararlı kaplıcalar vardır. Murat Irmağı’nın kollarından birinin kıyısında, deniz düzeyinden 2.950 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 63 km, Trabzon-Tebriz Transityolu’na 7 km uzaklıktadır.


Leave A Reply