Okul Hayatı ve Okul İle İlgili Kompozisyon Örnekleri, Okul Konulu Yazılar

0
Advertisement

Okul hayatı, okumanın, okulun ve eğitimin önemi konulu kompozisyon örnekleri. Okul hayatı hakkında kompozisyonlar, yazılar.

Okul İle ilgili sözler

Okulla Başlayan Hayatımız

Erken çocukluk dönemi bitip de artık yaşadığımız dünyanın üzerimizde daha fazla merak uyandırdığı bir dönemde okul hayatımız başlar. Ailemizin her gün farkında olmadan yaptığı okuma yazma gibi beceriler okula henüz başlamamış çocuklar için olağanüstüdür. Milyonlarca dünyayı içinde bulunduran kitaplar ancak bir başkası bizim için okursa ulaşılabilir olmaktadır.

Okul işte de tam da bu zamanında hayatımıza girer. Öğretmenimiz, arkadaşlarımız ve içinde ilginç pek çok bilgi barındıran kitaplar artık dünyamızda yerini almıştır. İlk olarak okuma yazmayı öğrenerek başlarız bu uzun maratona. Bilgi dağarcığımıza ekleyeceğimiz her şey öğretmenlerimizle birlikte kitaplardan aktarılacaktır. Okul dünyaya daha geniş, daha anlaşılır bir pencereden bakmamızı sağlayacaktır. Üstelik bunu yaşıtlarımızla birlikte eğlenceli bir ortamda yapma fırsatı sunar.

İlköğretim, ortaöğretim, lise derken artık daha donanımlı ve bilinçli bireyler oluruz. Meslek seçimini yaptığımız üniversite döneminde düzenli ve istekli çalışmaların meyvelerini toplayarak araştırmacı ve bilgi sahibi bireyler halini alırız. Sosyalleşme ve bilinçlenmede okulun önemi her çocuk için hayatın ilk yıllarında sunulmaya başlanan bir fırsattır. İşte bizi daha okuma yazma bilmediğimiz dönemden başarılı bir birey hale getirme potansiyeline sahip okul hayatımızın değerini bilmeli ve mümkün olan her imkanında yararlanmalıyız.

***Bu yazı nkfu.com için özel yazdırılmıştır. Kopyalanması, link verilse dahi başka bir web sitesi ya da elektronik mecra üzerinde yayınlanması yasaktır

Advertisement

Okul Konulu Kompozisyon 2

Okul İle İlgili Kompozisyon

Her yıl eylül ayında sevinçli, enerjik çocuklar ve gençler, ellerinde kitaplar, kalplerinde yeni yılın heyecanı ile okul yollarını doldurur. Yeni eğitim yılının başlamasıyla hayatı tanıdıkları, gelişip, şekillendikleri yuvaya geri dönmüşlerdir.

Okul ailemizden aldığımız temel hayat bilgilerinden sonra, okuma, yazma ve yaşadığımız dünya ile ilgili bilgileri almaya gittiğimiz, arkadaşlar edinip, sosyalleştiğimiz, hayata karıştığımız yerdir. Öğretmenler ve kitaplarla orada tanışırız. Çevremizde akan hayatın işleyişini, dönen yerküreyi, tarihimizi, dünyadaki binlerce neden ve nasılın cevabını ve daha nice gerçeği okulda öğreniriz. Üstelik bu deneyimi arkadaşlarımızla paylaşırız. Hep birlikte öğrenmenin, tartışmanın, incelemenin keyfini yaşarız.

Okul daha çocuk yaşta hayatımıza girer ve okul hayatı gençlik yıllarının da büyük bir bölümünü kaplar. Hayatın en değerli bunca yılını kaplayan bu dönem, bizi geleceğe hazırlayan en önemli fırsattır. Okul sıralarında öğrenilen her bilginin gerekliliği ancak bunları gerçek hayatla ilişkilendirdiğimiz müddetçe geçerlidir. Sade bilgi kullanılmadıktan sonra bir anlam ifade etmez. Bu sebepten bilgiyi kullanma yeteneği geliştirmek önemlidir. İşte bu noktada eğitimin önemi ortaya çıkar.

Okumak sadece sınavlarla geçen bir dönem olarak algılanmamalıdır. Hayata olan bakış açımızın da değişip geliştiği sürece, okullar amacına ulaşmış olacaktır. Böyle yetişen nesiller gerçek başarıya ulaşabilirler.

Advertisement


Leave A Reply