A. R. Ammons Kimdir? Amerikalı Şairin Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

A. R. Ammons kimdir? Ulusal Şiir Kitap Ödülünü iki defa kazanmayı başarmış Amerikalı şairin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Archibald Randolph (A.R.) Ammons

Archibald Randolph (A.R.) Ammons

Archibald Randolph (A.R.) Ammons, 1926’da NC, Whiteville yakınlarında doğdu ve biyoloji alanında lisans derecesi aldığı Kuzey Carolina’daki Wake Forest Üniversitesi’nden mezun oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri deniz destroyerinde görev yaparken şiir yazmaya başladı. 1964’te Cornell’e gelmeden önce, University of California-Berkeley’de lisansüstü eğitim gördü, Cape Hatteras, NC’de ilkokul müdürü olarak, babası ve annesinde gayrimenkul satıcısı, yayıncı ve satış yöneticisi olarak çalıştı. New Jersey Cam Şirketler Hukuku. 1955 yılında ilk şiir kitabı yayınlandı.

Ammons’ın 1973 Ulusal Kitap Ödülü alıntısı kısmen şöyledir: “Görsel olanla en kısa yüzleşmelerden uzun ve güçlü vizyoner şiirlere kadar, çalışmalarının muazzam çeşitliliğinde, Emerson’ın büyük Amerikan geleneğini günümüze ve geleceğimize genişletti.

Ammons’un Cornell’deki bir meslektaşı, kimya dalında 1981 Nobel ödüllü bir şair olan Roald Hoffmann, Ammons’ın yaşamının ve çalışmalarının bir kutlaması olan Cornell’in “Ammonsfest”inde yaptığı konuşmada arkadaşını “doğal bir filozof” olarak tanımladı. “Yumuşak ama ısrarlı arayışı, bir doğa felsefesi, her zaman bir metafizik, şeylerin ve fikirlerin bağlantısına açık bir epistemoloji, onların doğasında var olan mantık, kökleri Harika olan bir estetik içindir. hepsi ve şiirlerinin kasıtlı uyumu, bir etik, hatta gerçek dünyanın bir eskatolojisi ile pekiştirildi.

Kuzey Carolina’daki meslektaşı, romancı, şair ve Cornell Kappa Alpha İngilizce profesörü Robert Morgan, öğretim üyesi Ammons’ın “bir tartışmada popüler olmayan bakış açısını benimseme, gerçekten imtiyazsız, yabancıları savunma konusundaki istekliliğinden bahsetti. Bizi her zaman şaşırtabilir. O bir varlıktı, bir liderdi.

Ammons’ın şiiri hakkında Morgan şunları söyledi: “Şiirinin ince soyutlaması ile ünlü olmasına rağmen, aynı zamanda canlı ve anlamlı ayrıntılara da sahipti. Düşüncesinin büyük soyutlaması, dolaysız bir dile, canlı bir sesle bağlantılıydı. Amerikan şiirinin en belirgin seslerinden biri. Onun gibisi yok” dedi.

Advertisement

Cornell’de İngilizce profesörü olan Phyllis Janowitz, Ammons’la olan uzun süreli dostluğundan söz ederek, “O, herhangi birinin tanıyabileceği veya sahip olabileceği en cömert adam ve arkadaştı; herkesi tek kişi gibi hissettirdi.

Cornell İngiliz profesörü Roger Gilbert, Ammons ile birlikte Ithaca şehir merkezindeki Kadınlar Topluluğu Binasında geçen baharda bir okuma yapmak için göründü – Ammons’un son kamuoyu önüne çıktı. Ammons’ın eserlerini kendi şiir antolojilerinden birine dahil eden Gilbert, onu Cornell’e gelmeye ikna edenin Ammons’tan gelen bir telefon olduğunu söyledi.

“Cornell bana bir iş teklifi yapmıştı ve ben başka ne geleceğini görmek için erteliyordum. Bir gün telefon çaldı ve arayan Archie’ydi, her zamanki gibi arkadaş canlısı ve rahattı, işim hakkında güzel şeyler söylüyordu ve “Cornell’e gelirdim” diye umuyordu Gilbert. “Bu çağrı benim için herhangi bir maddi çekimden daha önemliydi, çünkü bana Cornell’e gidersem, yaşlarımız ve ünlerimiz arasındaki büyük farklılıklara rağmen, en hayran olduğum şairlerden biriyle gerçek bir ilişkim olacağını söyledi. Ve bunun doğru olduğu ortaya çıktı.”

Ammons, Goldwin Smith Hall’daki Zeus Tapınağı’nın kafeteryasında haftalık gayri resmi tartışmalar düzenleyen harika bir konuşmacıydı. College of Arts and Sciences’ın kıdemli dekan yardımcısı ve İngilizce bölümünün eski başkanı Jonathan Culler, Ammons’ı “başkalarının çalışmalarıyla ilgilenen bir beyefendi ve meslektaş, hatta endişeleri kendisininkinden çok uzak görünen edebiyat teorisyenleri bile” olarak hatırladı. ” ». Culler, “Dairede çok fazla zaman geçirdi ve posta odasında sohbet etmek veya Zeus Tapınağı’nda kahve içmek için her zaman müsaitti” dedi.

Gilbert, bu gayri resmi konuşmaları özleyeceğini söyledi.

Gilbert, “Archie gibi üretken bir şair için, inanılmaz derecede sosyaldi, genellikle kapısı açık bir şekilde ofisinde oturuyor ve ziyaretçilerin sohbet için gelmesini bekliyordu,” dedi. “Pek çok sabah kahvem için Zeus’a uğradığımda, Archie’nin oturup birkaç dakika sohbet etme davetlerini reddeder, gidip dersimi hazırlamam gerektiğini söylerdim (ki öyle yaptım). şimdi geri dönüp kaçırılan konuşmaları yapmak için.”

Advertisement

Şu anda Chicago Üniversitesi’nin başkanı olan eski Cornell başkanı Don Randel, Ammons’ın çalışmalarının hayranıydı. Randel, arkadaşının Pazartesi günü vefatı hakkında şunları söyledi:

“Archie Ammons bir keresinde, ‘Ölüm dışında hiçbir şey kimsenin olamaz’ diyen bir şiir başlattı. Her zamanki gibi haklıydı ve aynı şiirde bizi bu gerçekle yüzleşmeye, “gereklilikle hayal gücünü delmeye” teşvik etmekte haklıydı. Ancak bu açılış cümlesinde kendini ciddi bir şekilde yanılttı, çünkü Archie çoğumuza doğa, sanat, ölüm, yaşam ve çok daha fazlası hakkında düşünmeye devam edeceğimiz kelimeleri vermiş oldu. Bu yöntemle hepimizden daha uzun yaşayacak.”


Leave A Reply