Acı Biberin Faydaları Nelerdir? Acı Biberin Vücudumuzdaki Etkileri

0
Advertisement

Acı biberin faydaları nelerdir? Acı biberin ortaya çıkış hikayesi ve acı biberin vücudumuzda yarattığı etkiler hakkında bilgi.

Acı Biberin Faydaları Nelerdir? Acı Biberin Vücudumuzdaki Etkileri

Acı biberin ortaya çıkış süreci

Günümüzde dünya üzerinde çok fazla ülkede çok fazla kullanılan bir ürün olma özelliği taşıyan acı biber, tarihsel süreçte inceleme altına alındığı zaman 9000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu görülmüştür. Konuyla alakalı yapılan kazılar neticesinde Meksika’da yer alan Tehuacan vadisinin alt kısımlarında 1000 yılı geçkin acı biber tohumları bulunmuştur. Böylelikle de acı biberin ana vatanının Amerika olduğunu söylemek mümkün olmuştur.

Tarihsel süreçte Maya uygarlığı ve Aztek uygarlığı gibi büyük topluluklar özellikle yemeklerinde ve doğal ilaçlarında acı bibere sıklıkla yer vermişlerdir. Bu uygarlıklar ve aynı dönemde yaşayan yerel halklar acı biber ürününü kendi ürettikleri tıbbi ürünlerin içerisinde ana malzeme olarak çok kez geçirmişlerdir.
Örneğin; kanamalı yaralanmalarda yaranın üzerine sürülen acı biberin kanamayı durdurduğu, hiç bir yara izi kalmadan iyileşmesini sağladığı; bunun dışında bir ürüne alerjik reaksiyon gösteren kişinin acı biber yemesiyle alerjisinin dindiği; yılan sokması, diş ağrısı gibi durumlarda ağrıyı dindirici özellik göstermesi ve ayakkabının içerisine konulan acı biberin soğuk havalarda soğuktan koruyucu etki yapması hep yapılan uygulamalardan sonra öğrenilmiştir.

Kristof Kolomb’un acı biberi Karayip Adaları’ndan taşıyıp Avrupa’ya getirmesiyle beraber Avrupa’da da yaygınlaşmaya başlayan acı biber, ilk olarak bu bölgede süs bitkisi olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Bir süre sonra deneme amaçlı yemeklere kullanıldıktan sonra da tamamen yaygınlaşmaya devam etmiştir.

İnsanların damak tadı zevklerinin çok keskin noktalarından biri olan acı biber, kimi insan tarafından çok sevilmekte kimileri içinse asla yenilmeyecek yiyecekler kategorisinde yer almaktadır. Tadı dolayısıyla orta seviyede bir düşünceye imkan tanımayan acı biber, ya acı severlerin gözdesi ya da acı tatlara aşina olmayanların uzaktan baktığı bir üründür.

Advertisement

Böyle bir ürünün dünyanın hemen hemen bütün noktalarında yetiştirilebilme imkanı bulunması ve özellikle bir yetiştirilme iklimi aramaması dolayısıyla gayet de kolay elde edilebilen bir yiyecektir. Her daim yetiştirilebilmesinden kaynaklı da her mevsim bulunabilecek bir ürün özelliği taşımaktadır. İster yazın, ister kışın özgürce tüketilebilecek olan acı biber yemeklerde, yan ürünlerde ve soslarda isteğe göre yer verilebilecek bir yiyecek olmaktadır.

Acı Biberin Faydaları Nelerdir? Acı Biberin Vücudumuzdaki Etkileri

Acı biberin faydaları nelerdir?

 • Acı biber, damarların içerisinde yaştan ve diğer etkenlerden dolayı oluşan zararlı plakları temizleyerek daha iyi bir damar sistemine ve dolayısıyla kalp sistemine kavuşmanızı sağlar.
 • Kan hücrelerine yapışıp kalan zararlı toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Kalbin sağlıklı olabilmesi için ihtiyaç duyduğu çoğu vitamin ve mineral acı biberde bulunmaktadır.
 • Acı biberin vücut sıcaklığını arttırma özelliği bulunmaktadır.
 • Vücuttaki kan yapısını incelten acı biber böylelikle dolaşımı da hızlandırabilmektedir.
 • Acı biberin içeriğinde “kapsaisin” ismi verilen bir madde bulunmaktadır. Bu madde kanser hücrelerini öldürebilici özelliklere sahiptir. Bu nedenle de özellikle akciğer kanseri hastalarına ve kan kanseri hastalarına özellikle acı biber yemeleri önerilmektedir.
 • Hipertansiyon hastalığına sahip olan kişilerin mutlaka acı biber tüketmeleri önerilmektedir. Çünkü içeriğindeki maddeler sayesinde kan dolaşımını hızlandırma etkisi bulunan acı biberin böylelikle kan basıncını da dengeleyebilmesi söz konusudur.
 • Tek bir yeşil acı biber, vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu C vitaminini ve betakaroten maddesini içermektedir. Bu sayede yeşil acı biberin faydaları dendiğinde akla ilk gelen şey vücudun direncini arttırıyor olmasıdır. Böylelikle düzenli olarak bu tip acı biberler tüketildiğinde vücutta soğuk algınlığı hastalığının ya da grip hastalığının oluşma şartları bir hayli azalmaktadır.
 • Baharat şeklinde olan acı pul biberler ise bağırsakta ya da midede oluşan ülser sorunlarına iyi gelmektedir.
 • Bağırsakların daha hızlı hareket etmesini sağlayarak daha hızlı bir sindirim süreci geçirilmesine yardımcı olan acı pul biber; gaz sorunlarını da, mideye giren yersiz krampları da, asit problemlerini de yok edebilme özelliğine sahiptir.
 • Vücutta oluşan mantar sorunlarında acı biberin etkisi göz ardı edilemeyecek cinstendir.
 • Özellikle solunum yolu rahatsızlıklarında meydana gelen enfeksiyon problemlerinin ortadan kaldırılması için kullanılabilecek temel doğal besinlerden biri acı biberdir.
 • Acı biberin asıl olarak tadının bu şekilde acı olabilmesini sağlayan şeyin adı “capsaicin” isimli bir maddedir. Acı biberi çiğnerken ağzınızın içinde hissettiğiniz acı tadı sevmemek bir yana, bu tadın aslında vücuttaki sinirleri yatıştırdığı araştırmalar neticesinde belirlenmiştir. Çünkü bu capsaicin isimli madde, beyin bölgesinde endorfin maddesinin salgılanmasına sebep olmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan magnezyum minerali ve B6 vitamini sayesinde özellikle uykusuzluk problemi çeken kişiler için tüketilmesi önerilen bir üründür. Çünkü bu içerikleri sayesinde vücutta uyku getirici etki yaptığı belirlenmiştir.
 • Solunum yolu hastalıklarının bir belirtisi olan balgam probleminin vücuttan atılmasına, anfizem hastalığının ya da kronik bronşit hastalığının halledilmesine veya solunumda yaşanan zorlukların atlatılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Vücuttaki trigliserit seviyesinin düşürülmesine yardımcı olan acı biber, bu seviyeyi düşürdükten sonra kötü kolesterol denilen seviyeyi de aşağı seviyelere çekmektedir.
 • Kansızlık olarak bilinen anemi hastalığının doğal tedavi sürecinde, mutlaka acı biber tüketilmesi gerekliliği altı çizilen bir noktadır. Acı biberlerin içeriği sayesinde vücutta bulunan acı biberler özütüldükten sonra bünyede demir mineralinin emilim seviyesini arttırmaktadır.


Leave A Reply