Dünyanın Çekirdeği Soğursa Ne Olur? Çekirdek Neden Sıcak Kalmalı?

0
Advertisement

Dünyanın çekirdeği neden sıcak kalmalı? Dünyanın merkezindeki çekirdek soğursa ne olur, tehlikeleri, riskleri nelerdir?

Dünyanın en sıcak yeri, gezegenin tam merkezinde bulunan çekirdeğidir. Öyleyse, iklim değişikliği ve etkileri hakkındaki tüm endişelerimiz göz önüne alındığında, çekirdek aniden ısı antenlerini kapatıp soğumaya karar verseydi ne olurdu?

Çekirdek

dünyanın içi

Çekirdek, sismolojik araştırmalara göre, gezegenin tam merkezinde yer alıyor ve yaklaşık 1220 kilometre (yaklaşık 758 mil) yarıçapına sahip. Öncelikle NiFe olarak bilinen bir nikel-demir alaşımından oluşur: nikel için “Ni” ve demir için “Fe”. Çekirdek aynı zamanda oldukça yoğundur, bu da çok miktarda başka ağır elementler ve çok az miktarda daha hafif metaller ve silikon izleri içermesi gerektiği anlamına gelir. Çekirdeğin yerçekimi, gezegenin yüzeyindeki yer çekiminden neredeyse üç kat daha güçlüdür. Aynı zamanda, kendi başına yeterince sıcak olmasına rağmen, sıcaklığının, çekirdek ve mantonun ayrıldığı bölgenin yakınında ağır malzemelerin hareketinin neden olduğu yerçekimi sürtünmesinin yarattığı ısı tarafından vurgulandığı da belirtilmelidir.

Ya Çekirdek Soğursa?

Bu kesinlikle gezegenin kolektif merakını uyandıran şeylerden biri, ama kesinlikle olmasını istemezsiniz! Gezegenimizin çekirdeği, Dünya’daki yaşamı sürdürmek için gerekli olan bir dizi işlevi yerine getirir. Çekirdek soğuyorsa tüm bu hayati işlevler bozulacaktır.

En başından net olalım: Soğumuş bir çekirdek, soğumuş ve temelde ölü bir gezegen anlamına gelir. Bu, nihai sonuçları hemen hemen özetliyor, ancak bilimsel bilgi uğruna, Dünya’nın çekirdeğinin soğumasının neden olacağı belirli etkilere bakalım.

Advertisement

soğumuş çekirdek

Çekirdeğin soğuması sadece jeotermal enerjinin yokluğuyla sonuçlanmakla kalmaz, aynı zamanda çekirdeğin yokluğunda karanlık çökecektir. Çünkü dünyanın her yerindeki güç kuruluşları, Dünya’nın kabuğundan gelen ısıyı suyu ısıtmak için kullanır, buhar üretir. Bu buhar, karmaşık bir süreçle elektrik üreten türbinlere güç sağlar. Başka bir deyişle, soğumuş bir çekirdek daha karanlık bir Dünya anlamına gelir. Bunun dışında, çekirdek gezegenin yüzeyinde koruyucu atmosferik ve manyetik bir katman oluşturmaya yardımcı olduğu için, güneşten gelen bir dizi tehlikeli radyasyon da gezegene saldıracaktır. Çekirdekte sürekli değişen demir, bizi zararlı kozmik ve güneş radyasyonundan koruyan Dünya’nın etrafında bu güçlü kalkanı oluşturur.

Bu kalkanın yokluğunda, kansere ve gezegenin aşırı ısınmasına neden olabilecek kötü radyasyon ışınlarının şiddetli bir saldırısı oluşur. Gezegenimizin her zaman yanından esen güneş rüzgarları da vardır, ancak bunlar bu görünmez kuvvetler tarafından büyük ölçüde saptırılır; Bu güçlü rüzgarların bazıları tüm okyanusları ve nehirleri kurutacak kadar güçlü olabilir, ancak sıcak çekirdeğimiz bunu önlemeye yardımcı olur!

Gezegenimizin çekirdeğindeki soğuma bir felaketle sonuçlanacağından dolayı, bunun sadece bir varsayım olarak kalması en iyisi.


Leave A Reply