Uçan Sincap Nasıl Bir Hayvandır? Nerede Yaşarlar? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Uçan Sincap neye benziyor? Uçan Sincap hangi bölgelerde yaşar. Ne gibi özellikleri vardır? Gerçekten uçabilirler mi?

Uçan Sincap

Uçan Sincap

Uçan sincap; vücudun her iki yanından bileklere ve ayak bileklerine uzanan tüylü bir zar ile karakterize edilen Sciuridae familyasının gece kemirgenlerinin ortak adıdır.

Bacaklar tamamen uzatıldığında, gövde ve zarlar, hayvanların yüksek dallardan veya ağaç gövdelerinden süzülmelerini (uçmamalarını) sağlayan geniş bir yüzey oluşturur. Uçan dev sincapın (Petaurista) 2 1/2 milden (4 km) fazla süzüldüğü gözlemlendi. Kuzey Amerika uçan sincabı (Glaucomys) yaklaşık 160 fit (50 metre) süzülebilir. Uçan sincaplar Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da bulunur; sadece bir cins, Glaucomys, Kuzey Amerika’da bulunur.

Uçan sincapların boyutları, Borneo ve Malaya’nın yalnızca 2 3/4 inç (70 mm) uzunluğunda ve ayrıca 1/10 inç (3 mm) kuyruklu domuzcuk uçan sincaptan (Petaurillus) dev uçan sincaplara kadar değişir. 23 inç (58 cm) uzunluğa, ayrıca 25 inç (64 cm) kuyruğa ve 1,3 kg ağırlığa ulaşabilen Asya sincabı (Petaurista). Uygun ormanlık habitatın bulunduğu Kuzey Amerika’nın çoğunda bulunan Glaucomys, yaklaşık 10 inç (27 cm) uzunluğa, ayrıca 7 inç (18 cm) kuyruğa ve 6 1/2 ons’a (184 gram) kadar büyür. Ağırlık olarak. Uçan sincaplar meşe palamudu, tomurcuk, meyve, liken, örümcek, böcek, kuş yumurtası ve genç kuşları yerler. Genellikle ağaçlardaki boşlukları yuva olarak kullanırlar. Kış uykusuna yatmazlar ve Kuzey Amerika’da aynı kış inini 20 kadar uçan sincap işgal edebilir.

Kuzey Amerika cinsi Glaucomys için çiftleşme Ocak ayında başlar ve gebelik yaklaşık 40 gün sürer. Çöpler, pembe, tüysüz ve kör olarak doğan 2 ila 6 genç arasında değişir. Gözler 25 gün sonra açılır ve yaklaşık 70 günde sütten kesilme tamamlanır. Bu sincaplar 10 yaşına kadar yaşayabilir.

Afrikalı Anomaluridae familyasındaki üç cins (pullu kuyruklu sincaplar), kürk kaplı zara sahip oldukları ve süzülebildikleri için uçan sincaplar olarak da adlandırılır.

Advertisement

“Uçan Sincaplar” Gerçekten Uçarlar mı?

“Uçmak” terimi biraz yanıltıcıdır, çünkü kesinlikle uçmazlar, süzülürler (“kayma” bir tür aktif olmayan uçuş olmasına rağmen).

Vahşi doğada yaşam beklentileri yalnızca altı yıl olmasına rağmen, keseliler esaret altında 10 ila 30 yıl arasında herhangi bir yerde yaşayabilir. Fark, önemli bir av olmalarıdır; avcılarından bazıları ağaç yılanları, rakunlar, gece kuşları, sansarlar, balıkkartalı, çakallar ve ev kedileridir .


Leave A Reply