Adı Çıkmış Dokuza İnmez Sekize Atasözünün Anlamı ve Açıklaması

0

Adı çıkmış dokuza inmez sekize atasözü ile ne anlatılmaktadır? Adı çıkmış dokuza inmez sekize atasözünün anlamı ve örneklerle açıklaması..

Adı çıkmış dokuza inmez sekize

Advertisement

Adı çıkmış dokuza inmez sekize

Atasözü : Adı çıkmış dokuza, inmez sekize.
Açıklaması : İnsan, çevresinde kötü davranışlarıyla tanınmışsa, yaptığı iyi ve doğru davranışlar onun itibarını daha iyi duruma getirmez.

ÜN

Ünlenen herkes tarafından tanınan kimse, insanların gözünde belli bir itibar edinir. Ama olumlu ama olumsuz edindiği bu itibar, önyargı ne yaparsa yapsın değişmez. Eğer bu kötü bir itibar ise kişi o kötü itibarı ile ünlenir ve herkesçe o şekilde tanınır. Sonrasında yaptığı olumlu ve iyi davranışlar o kimsenin itibarını değiştirmez. Ne yaparsa yapsın o önyargıyı yıkamaz.

Atasözünün Açıklaması

Davranışlarımız, hatalarımız yada başarılarımız insanlar üzerinde bizimle ilgili belli bir düşünceye sahip olmalarını sağlar. Kimi insanlar iyi ve yardımsever hareketleri ile güzel bir imaj yaratırlar. Bu kişiler iyi bir insan olarak ünlenirler. Ancak kötü ün sahibi olmak daha kolaydır. Ufak yapılan bir hata, yanlış anlaşılma dahi kişinin itibarını, kazandığı iyi ünü zedelemeye sebep olabilir. Sürekli kötü olanların kötü şöhretlerine ek olarak, bir kere bile yapılan hata her şeyi silip götürerek kötü şöhret sağlar. Adı kötü olarak çıkar. Örneğin bir konuda korkaklık yapan bir kimseyi düşünün. O gün o konuda yaptığı korkaklık nedeni ile adı korkak olarak çıkarsa, bunu değiştirebilmesi, cesur görünmese dahi korkak da görünmemeyi sağlaması pek mümkün olmaz. İşi çok zordur. O imaj yerleşir ve onunla birlikte her yere gider.

İşte bu atasözünde adı çıkmış dokuza inmez sekize derken, adı kötüye çıktı, korkağa çıktı, çapkına çıktı her ne ise dokuz olarak gösterilmiştir. Sekize inebilmesi için o kişinin öyle olmadığını ispatlaması gerekir ama maalesef sekiz sayısına geri dönemez. Çapkınlığı ile tanınan bir kimse, artık çapkınlık yapmayacağı konusunda kimseyi inandıramaz. Adı çıkmıştır bir kere. Yalancı olarak tanınan bir insan için her an yalan söylemesi beklenir. Bir kere bile yalan söylese insanların güveni sarsılır, kötü ün kazanmıştır.

Advertisement


Leave A Reply