Bir İnsan Kara Deliğe Girerse Ne Olur? Kara Deliğin İçindeki Gizem

2

Bir insanın kara deliğe düşmesi durumunda neler yaşanır? Yada onu seyreden bir kimse neler görür? Şu kara deliklerin içinde ne var?

karadelik

Kara delikler… Onları kesinlikle duymuşsunuzdur – onların karanlık ve derin bir gizeme sahip olduğunu biliyorsunuz, ama aslında ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını biliyor musunuz?

Kara delikler, boyutlarına göre içine sıkışan muazzam miktarda madde nedeniyle yerçekiminin çok güçlü olduğu, hiçbir şeyin çekişinden kaçamayacağı uzaydaki yerlerdir. Gezegenler, yıldızlar ve hatta ışık bile kaçamaz.

Hiçbir ışık kaçamayacağı için kara delikler görülemez – görünmezdirler, uzayın arka planında siyah görünürler.

Bilim adamlarının varlıklarını bilmelerinin tek yolu, yıldızların davranışlarını ve onları çevreleyen gazları ve kara delikten uzaklıkları değiştikçe davranışlarının nasıl değiştiğini gözlemlemek için özel teleskoplar kullanmalarıdır.

Farklı türleri var mı?

karadelik

Gerçekten de birkaç tür kara delik vardır – en küçükleri sadece bir atom kadar küçüktür, ancak büyük bir dağın kütlesini içerirler. Bunu açıklamaya çalışırsak: bir su damlası 2.000.000.000.000.000.000.000 (iki sekstilyon) oksijen atomu ve iki kat daha fazla hidrojen içerir.
Büyük dağların bir damla su büyüklüğünde ezildiğini hayal edin… çok yoğun olur!

Ayrıca çok daha büyük olan ve çok büyük yıldızların merkezi ölüp kendi üzerlerine çöktüğünde oluşan “yıldız” kara delikler de vardır.

En büyük kara delikler “süper kütleli” olarak anılır ve havalı isimleri kesinlikle hak ederler. Bu kara delikler, bir milyondan fazla güneşimizin bir araya getirdiği kütlelere sahiptir ve galaksilerin merkezinde bulunur.

Galaksimiz Samanyolu’nun şekline aşina olabilirsiniz; merkezi bir çekirdek etrafında dönen bir spiral gibi görünür – ve bunun bir nedeni vardır. Galaksimiz, her galakside olduğu gibi, süper kütleli bir kara deliğin etrafında dönüyor, bu yıldızların daha uzaktaki yıldızlara göre deneyimledikleri daha yüksek yerçekimi kuvveti nedeniyle merkezde daha sıkı görünen spiral vardır. Neyse ki Güneş sistemimizin daha uzaktaki yıldızlardan.

Peki bir kişi kara deliğe girerse ne olur?

karadelik

Ah, asıl soruya gelelim – uzay miğferlerinizi tutun çünkü işler tuhaflaşmak üzere! Kara deliklerin son derece güçlü bir çekim kuvveti olduğunu söylemiştik. Efsanevi bilim adamı Albert Einstein, eğer yeterince güçlüyse, yerçekiminin uzay ve zamanı bildiğimiz gibi büküp eğrilmesine neden olabileceğini belirledi. Bu nedenle, bir nesne yeterince yoğunsa (tek bir su damlasındaki tüm dağları düşünün!), Kelimenin tam anlamıyla kendi üzerine kıvrılabilir ve uzayın dokusuna bir delik açabilir. Ne kadar derine girerseniz, siz “tekilliğe” ulaşana kadar o kadar çarpık ve karışık olur.

Uzay ve zamanın kıvrılmasının sonsuz hale geldiği nokta budur; kavramlar anlamsızlaştıkça mekan ve zaman ve mekan ve zamanın sabit kalmasına dayanan fizik yasaları artık geçerli değildir. Öyleyse, birisi bir kara deliğe girerse, gerçeklik bir nevi… ikiye ayrılır.

Hawkin’in ve Einstein’ın teorileri.

karadelik

Birkaç teorik olasılık vardır ve ne olacağı da sizin bakış açınıza bağlıdır – düşen kişi siz misiniz, yoksa seyirci misiniz? Her iki görüş de farklı olacaktır, ancak her ikisi de bilimsel olarak doğrudur ve aynı anda gerçekleşir. Evet. Garip olduğunu söylemiştim. Bunu biraz daha açalım.

Diyelim ki içine düşen sizsiniz – her şey “olay ufku” ile başlıyor. Bu, kütleçekim kuvvetinin ışığın ondan kaçma çabasına tam olarak karşı koyduğu kara deliğin teorik kenarıdır. Etkinlik ufkunu geçtikten sonra dışarı çıkmayacaksınız.

Burada iki olasılık var: olay ufkunu tamamen yara almadan geçiyorsunuz ya da Hawking radyasyonuyla yakılmış bir uzay külüne dönüşüyorsunuz.

Termal radyasyon, kuantum etkilerinden dolayı olay ufkundaki kara delikler tarafından yayılır ve adını, varlığını doğru bir şekilde tahmin eden ünlü fizikçi Stephen Hawking’den alır.

Einstein’ın Genel Görelilik Teorisine göre, ilk olasılık gerçekleşebilirdi – bir çarpma veya yanma olmaksızın, olay ufkunu geçip kara deliğe yumuşak bir şekilde yelken açarsınız. Bunun nedeni, teknik olarak serbest düşüşte olmanız ve serbest düşüşte, yerçekimi hissetmemeniz. Taa ki tekilliğe yaklaşana kadar. Bunun nedeni, tekilliğe yaklaştıkça, yerçekiminin fark edilir şekilde güçlenmesidir.

Önce ayaklarınızın girdiğini varsayarsak, ayaklarınız kafanızdan önce daha güçlü bir çekim kuvvetine maruz kalır ve molekülleriniz birbirinden ayrılıncaya kadar sizi uzatırdı. Pek hoş bir son değil, ancak bilim adamlarının bu etki için parlak bir terimi var – “spagettifikasyon”.

Sizi izleyen biri, olay ufkunu aştığınızı asla göremez, çünkü geçtikten sonra yansıttığınız ışık artık geçmişten kaçamazdı. Bununla birlikte, teoride görecekleri şey, olay ufkuna doğru yavaşlamak ve kırmızıya dönüşmek olacaktır. Bunun nedeni, yaklaştıkça, ışığın elektromanyetik spektrumun kızılötesi ucuna doğru eğilmesidir. Ancak teknik olarak, bu önemsizdir – kuantum fiziğinin yasalarını çiğnememek için olması gereken şey, kara deliğin dışında kalmanızdır.

O halde hangi gerçeklik doğrudur?

karadelik

İşte gerçek – bilim adamları yıllardır kara deliklerin doğasıyla boğuşuyorlar ve her iki gerçeği de gerçek olarak kabul ettiğimizde bilimsel yasalardan birini çiğneyeceğimiz için, tanımlamaya karar veremiyorlar. Fizikçiler bu bilmeceyi “Kara Delik Bilgi Paradoksu” olarak adlandırırlar.

Bir takım kararlar önerildi, ancak her biri cevapladığından daha fazla ikilem ortaya çıkıyor. Ne düşündüğünüzü biliyorum… Bütün bunlar için endişelenmeli miyim? Bir kara delik aniden ortaya çıkabilir ve Dünya’yı yutabilir mi?

Dünya bir kara deliğin içine çekilemez çünkü bunun olması için güneş sistemimize yeterince yakın bir kara delik yoktur.

“Peki ya güneşimiz çöküp kara delik yaparsa!” diye düşünüyor olabilirsiniz. Güneşimiz asla bir kara deliğe dönüşmeyecek, çünkü bunu yapacak kadar büyük bir yıldız değil. Öyle olsa bile, oluşan kara deliğin yerçekimi bizim güneşimiz ile aynı olacak ve Dünya, güneş sistemimizdeki diğer her gezegen gibi, bizim şu anda yaptığımız gibi onun yörüngesinde dönmeye devam edecektir.

Sonuç olarak

Bilim yazarı Amanda Gefter, “Kara deliklerle ilgili olan şey budur. Sadece uzay yolcuları için can sıkıcı engeller değiller. Onlar aynı zamanda fizik yasalarındaki en ince tuhaflıkları alıp sonra onları görmezden gelemeyecekleri oranlara yükselten teorik laboratuvarlardır.”

Derin uzayda bir kara deliğe düşmenin sizin üzerinizde ne gibi etkileri olacağını unutun, insanlık üzerindeki etkileri daha fazla olur. Gerçekliğimizin doğası hakkında bildiklerimizi bize sorgulatırlar.


2 yorum

  1. Zeynep Karakurt Ozman on

    Stephan Hawking’in son kitabı ” Büyük sorulara kısa cevaplar” da Kara Deliklerle ilgili çok önemli bir bilgi verilmiştir. Stephan Hawking vefatından sonra ilk Nobel Ödüüne Hak kazanmış ilim adamı olmalıdır sırf bu muazzam keşfi için…… Kara Deliklerin içine çöken yıldızların bütün mekan ve zaman ve olayları hakkında ki bilgiyi komprime bir şekilde depoladığını daha önce ileri sürmüştü. Fakat 2018 yılında aynen Einstein gibi 76 yaşında vefat etmeden önce insanlıga çok büyük bir miras olarak “Saç teli” teorisini bırakmıştır. Bu teoriye göre Bilgi en ince detayına kadar depolanır, hiç bir detay bile kaybolmaz, fakat problem bu bilgiye ulaşmaktadır. Kimsenin Hawking radyasyonunu alt edip, kara deliğin içine girip bilgilere ulaşması mümkün değilken, kara delik kendisi zaman zaman içinde ki bilgilerin bir kısmını ( doğaçlama mı yoksa planlı programlı mı orası henüz belli değil) tükürür gibi püskürtmektedir. İnce saç teli sicimleri gibi püskürtülen bu bilgiler uzaya dağılıpp, quantum mekaniğinin çok yeni zamanlarda anladığımız en önemli görevini yerine getirmektedir. Kâinat bir iletişim alanıdır. Nasıl ki insan vücudunun görülmemiş bir iletişim alanı olduğunu, hücrelerin sensörleri aracılığı ile birbirleri ile sürekli iletişimde bulunduğunu insanlık keşfetmeye başladı, aynı mekanizmanın macro ve micro alanda da kusursuz işlediği anlaşılmaktadır. Allah bütün kontrolu elinde muhafaza ederek, muazzam bir iletişim ağı olarak Kainatları yaratmıştır. İnternet bu iletişim ağının telefon telgraftan bir sonra ki aşamasıdır. İnsanlık süratle telepati ile haberleşme aşamasına yaklaşmaktadır. Bilgi alışverişimizi hızlandırmak istiyorsak birbirimizi seveceğiz. Kardeşlik, yardımlaşma, Allahına iman ve sadakatten başka bir yol yoktur başarıya giden… Görüş ufkumuzu ne kadar genişletebilirsek, Allaha o kadar yakınlaşabiliriz. Ancak 100% bilgiye ulaşabilen Allahın Tekillik kapısında bekçilik görevi kapabilir. Bütün dünyalı kardeşlerimize Allah sadece Allah&ın gerçeğini anlayabilmekte yardım etsin. Amin.

  2. süleyman şah on

    herşey ölecektir,canlı cansız herşey…kara delikler de yıldızların,nebulaların…vb ölüm çöplüğü veya mezarlığıdır…kara deliğin öbür tarafından püskürtülerek atomlarına ayrılmış şekilde artı ışın ve ısı olarak çıktığını varsayalım,bu böyle değilse kara delik yuta yuta şişe şişe bi süreçte patlama yaşayabilir,veya genişleyerek tüm kainatı kaplayan koca tek deliğe dönüşebilir…neticede kıyamet denen bişey var,içimden gelen bi ses sanki kıyametin habercisi bu kara delikler diyor…saygılar

Leave A Reply