Douglas Hyde Kimdir?

0

Douglas Hyde kimdir ve ne yapmıştır? Douglas Hyde hayatı, biyografisi, başkanlığı, eserleri ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Douglas Hyde

Douglas Hyde; İrlanda dilinde Dubhighlas de Hide, lakabı An Craoibhin Aoibhinn (d. 17 Ocak 1860, Frenchpark, Roscommon ili – ö.12 Temmuz 1949, Dublin, İrlanda), Gaelce üzerine araştırmalarıyla tanınan yazar, İrlanda Cumhuriyeti’nin (Eire) ilk başkanı. Katolik ve Protestanlardan oluşan milliyetçi Gael Birliği’ni kurduğu 1893’ten, Serbest İrlanda Devleti’nin kurulmasıyla İrlanda dilinin İngilizceyle eşit statü kazandığı 1922’ye değin, İrlanda dilinin korunması ve yayılması için büyük mücadele vermiştir.

Eski Gaelce okuduğu Dublin’deki Trinity College’ı 1884’te bitirdi. 1909’da University College’daki çağdaş İrlanda dili kürsüsünün ilk profesörü oldu ve 1932’deki emekliliğine değin bu görevde kaldı. En önemli çalışmaları The Love Songs of Connacht (1893; Connacht Aşk Şarkıları) ve A Literary History of Ireland’dır (1899; İrlanda Edebiyatı Tarihi). Öteki yapıtları arasında The Bursting of the Bubble and Other Irish Play s (1905; Balon Patlayınca ve Başka İrlanda Öyunları) ile Legends of Saints and Sinners (1915; Azizlerin ve Günahkârların Efsaneleri) yer alır.

Akademik çalışmalarını yürüttüğü dönemde, siyasal etkinliklerin büyük ölçüde dışında kaldı. 1915’te, ayrılıkçı bir örgüte dönüşen Gael Birliği başkanlığından istifa etti. Daha sonra, kısa bir süre Serbest İrlanda Devleti’nde senatörlük yaptı. 1937’de yeni anayasanın kabul edilmesiyle, bütün partilerin ortak adayı olarak yedi yıllık bir süre için cumhurbaşkanlığına seçildi.


Leave A Reply