Else Lasker Schüler Kimdir? Ünlü Şairin Hayatı ve Şiirleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Else Lasker-Schüler kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Alman şair ve oyun yazarının hayatı, biyografisi, eserleri, şiirleri hakkında bilgi.

Else Lasker-Schüler

Else Lasker-Schüler Kimdir?

Schüler, şimdi Wuppertal’ın bir bölgesi olan Elberfeld’de doğdu. Annesi Jeannette Schüler (née Kissing) şiirinde merkezi bir figürdü ve Die Wupper oyununun ana karakteri, Yahudi bir bankacı olan babası Aaron Schüler’den ilham aldı.

1894’te Else, bir hekim ve satranç oyuncusu olan Jonathan Berthold Lasker (Dünya Satranç Şampiyonu Emanuel Lasker’in ağabeyi) ile evlendi ve onunla birlikte sanatçı olarak eğitim aldığı Berlin’e taşındı. 24 Ağustos 1899’da oğlu Paul doğdu ve ilk şiirleri yayınlandı. Styx’i üç yıl sonra 1902’de yayınladı. 11 Nisan 1903’te o ve Berthold Lasker boşandı ve 30 Kasım’da Georg Lewin ile evlendi. Takma adı Herwarth Walden onun buluşuydu.

Lasker-Schüler’in ilk nesir çalışması Das Peter-Hille-Buch, en yakın arkadaşlarından biri olan Hille’nin ölümünden sonra 1906’da yayınlandı. 1907’de, Die Nächte der Tino von Bagdad nesir koleksiyonunu, ardından 1909’da “Die Wupper” adlı oyunu yayınladı. 1911’de yayınlanan Meine Wunder adlı bir şiir, Lasker-Schüler’i Alman dışavurumculuğunun önde gelen kadın temsilcisi haline getirdi.

1910’da Herwarth Walden’den ayrıldıktan ve 1912’de boşandıktan sonra, kendini parasız ve arkadaşlarının, özellikle Karl Kraus’un mali desteğine bağlı buldu. O yıl Gottfried Benn ile tanıştı. Aralarında, edebi hayatında ona adadığı çok sayıda aşk şiiri bulunan yoğun bir dostluk gelişti. Ancak 1927’de oğlunun ölümü onu derin bir depresyona soktu.

Advertisement

1932’de Kleist Ödülü’nü kazanmasına rağmen, bir Yahudi olarak Naziler tarafından fiziksel olarak taciz edildi ve tehdit edildi. Zürih’e göç etti ama orada da çalışamadı. 1934’te Filistin’e gitti ve sonunda 1937’de Kudüs’e yerleşti.

Else Lasker-Schüler

Kudüs’teki Hayatı

1938’de Alman vatandaşlığından çıkarıldı ve II.Dünya Savaşı’nın patlak vermesi Avrupa’ya herhangi bir dönüşü engelledi. Bohem yaşam tarzı ve eksantrik modası Kudüs’teki hayatı zorlaştırdı. Sahip olduğu parayı bir kerede harcamaya meyilli olduğundan sokaklarda aç ve evsiz kaldı. Heinz Gerling ve şair Manfred Schturmann yardımına yetişti. Gerling onun için bir banka hesabı açtı ve masraflarını karşılamak için düzenli ödemeler düzenlerken Schturmann çalışmalarını düzenledi ve yayıncılarla olan ilişkilerine yardımcı oldu. Ölümünden sonra Schturmann mirasının emanetçisi oldu ve 1950’ler ve 60’lı yıllar, Doğu ve Batı Almanya, İsviçre ve Avusturya’daki eserlerini yayınlamak isteyen yayıncılarla kapsamlı bir şekilde uğraştı.

1944’te Lasker-Schüler’in sağlığı kötüleşti. 16 Ocak’ta kalp krizi geçirdi ve 22 Ocak 1945’te Kudüs’te öldü.


Leave A Reply