Burnun Büyümesi Ne Zaman Durur? Daha Ne Kadar Büyüyecek?

0
Advertisement

Burun ne zamana kadar büyür? Burun büyümesi ne zaman başlar, ne kadar devam eder ve ne kadar büyür? Burun büyümesi hakkındaki araştırmalar

burun

Kaynak : pixabay.com

Burnun Büyümesi Ne Zaman Durur?

Büyümenizi tamamladığınızı mı düşünüyorsunuz? Vücudunuzun geri kalanı tamamen büyüdükten sonra bile, bazı vücut kısımları büyümeye devam eder. Yıllar içinde daha aile büyüklerinizi gözlemlediyseniz, burnun sürekli gelişen yüz özelliklerinden biri olduğunu fark etmişsinizdir. Burunlarımız yaşlandıkça büyümeye devam ediyor. Kemikten farklı olarak, kıkırdak zamanla büyümeye devam eder.

Araştırmalar Ne Diyor

Bir dizi çalışma, bir çok farklı etnik grubun üyeleri arasında burundaki değişiklikleri incelemiştir. Bu çalışmalar Çin, Hint, Malezya, Orta Avrupa ve Afro-Amerikan kökenli insanların burunlarını incelemekte ve yaşla birlikte ne kadar değiştiğini ve ortaya çıkan değişiklikleri değerlendirmektedir. Hem uzun dönem çalışmalar hem de kesitsel veriler, yaşlı insanların aynı cinsiyetten ya da etnik nüfustan daha genç üyelere göre daha büyük burunlara sahip olduklarını göstermektedir. Bu eğilim, incelenen etnik grupların çoğunda aynı şekildedir.

Milan’daki Fonksiyonel Anatomi Araştırma Merkezi’ndeki (FARC) araştırmacılar, burun deliklerinin değişen şekillerinin, rinoplasti gibi prosedürlerle yaşa bağlı yüz değişikliklerini düzelten, plastik cerrahların özel ilgi gördüğünü yazıyor.

Bir hayat boyunca burnun nasıl değiştiğini belirlemek için araştırmacılar, 4 ile 73 yaş arasındaki yaklaşık 900 Kafkasyalı çalışmanın fotoğraflarının üç boyutlu analizlerini yaptılar. Burnun birçok noktasını incelediler: yükseklik, köprü uzunluğu, her iki burun deliğinin uzunluğu, burun yüksekliği oranı, burun genişliği ve uç açıları için uç çıkıntısı gibi. Daha sonra verileri yaş ve cinsiyete göre sıraladılar.

Burun Yaşlandıkça Nasıl Değişir?

FARC araştırmacılarının analizlerine göre, tüm ölçümler yaştan önemli ölçüde etkilendi. Burun hacmi, alan ve delikler arası mesafeler arttı. Başka bir deyişle, burunların zaman içinde daha büyük olduğunu fark ettiler. Başka bir tutarlı bulgu, burun uç açısının – burun köprüsü boyunca oluşturulan açının, üst dudağın üstündeki dikey boşluğun ucuna doğru – azalmasıdır, bu da burnun yaşla birlikte sarkma eğiliminde olduğu anlamına gelir.

Advertisement

Burundaki büyüme ergen kızlarda, aynı yaştaki erkeklere göre daha erken başlıyor. Burun yüksekliği, doğumdan itibaren 20 yaşına gelen kadar iki katına çıkar. Genel olarak, erkeklerin dişilerden daha büyük burunları vardır, ancak ölçümler ömür boyu kıyaslandığında kızlarda erkeklere nazaran burunların biraz daha hızlı büyüdüğü görülmektedir. 3-4 yaş arası kızlar, 18 ila 30 yaş arasında ulaşacağı burun boyutunun yaklaşık % 42’sine ulaşır. Erkekler için bu oran yüzde 36 dır.

Bir yetişkin 30 yaşına ulaştığında, burun büyümesi önemli ölçüde yavaşlar. 50-60 yaşlarında erkeklerde nazal hacim tipik olarak yüzde 29 daha artacaktır; kadınlarda ise bu oran yüzde 18 dir.

Kaynak: verywellhealth.com


Leave A Reply