Siyah Işık Altında Parlayan 15 Şey, Floresan Maddeler ve Harika Parıltıları

0
Advertisement

Siyah ışık, ultraviyole ışık altında parlayarak çok güzel görünen şeyler nelerdir? İşte size floresan özelliklere sahip, siyah ışık altında parlayan 15 şey.

parlayan renkler

Siyah bir ışığın altına yerleştirildiğinde parıldayan birçok günlük malzeme vardır. Siyah ışık son derece enerjik ultraviyole ışık verir. Spektrumun bu bölümünü göremezsiniz, yani “siyah” ışıklar bu şekilde isimlerini alır.

Floresan maddeler ultraviyole ışığı emer ve neredeyse anında yeniden yayar. İşlem sırasında bir miktar enerji kaybolur, bu nedenle yayılan ışık emilen radyasyondan daha uzun bir dalga boyuna sahiptir, bu da bu ışığı görünür hale getirir ve malzemenin parlamasını sağlar. Floresan moleküller katı yapılara ve delokalize elektronlara sahip olma eğilimindedir.

Siyah ışık hakkında daha fazla bilgi

Tonik Siyah Işık Altında Parlar

tonik

Advertisement

Toniğin acı aroması, siyah bir ışık altına yerleştirildiğinde mavi-beyaz renkte parlayan kinin varlığından kaynaklanmaktadır. Parıltıyı hem normal hem de diyet tonikte görebilirsiniz. Bazı şişeler diğerlerinden daha fazla parlar. Bu yüzden eğer çok parlamasını istiyorsanız markete giderken yanınıza kalem boyutunda siyah bir ışık alın.

Parlayan Vitaminler

parlayan vitamin

A vitamini ve B vitaminleri tiamin, niasin ve riboflavin güçlü bir şekilde floresandır. B-12 vitamini tabletini ezmeyi ve sirke içinde çözmeyi deneyin. Çözelti, siyah bir ışık altında parlak sarı renkte yanacaktır.

Klorofil Siyah Işık Altında Kırmızı Parlar

parlayan klorofil

Klorofil bitkileri yeşil yapar, ancak aynı zamanda kan kırmızısı rengini floresanlaştırır. Biraz ıspanak veya pazıyı az miktarda alkolle öğütün ve klorofil ekstraktı elde etmek için bir kahve filtresinden dökün (sıvı üzerinde değil, filtrede kalan kısma tutarsınız). Kırmızı rengi, siyah bir ışık veya ultraviyole ışık veren bir tepegöz lamba gibi güçlü bir floresan ampul kullanarak görebilirsiniz.

Akrepler siyah ışıkta parlar

parlayan akrep

Advertisement

Bazı akrep türleri ultraviyole ışığa maruz kaldıklarında parlar. İmparator akrep normalde koyu kahverengi veya siyahtır, ancak siyah ışığa maruz kaldığında parlak mavi-yeşil renkte parlar. Arizona Akrebi ve Avrupa sarı kuyruklu akrep de parlıyor.

Bir evcil hayvan akrebiniz varsa, siyah bir ışık kullanarak parlayıp parlamadığını kontrol edebilirsiniz, ancak ultraviyole ışığa çok uzun süre maruz bırakmayın. Ultraviyole radyasyondan zarar görebilir.

Diş Beyazlatıcılar Siyah Işık Altında Parlar

parlayan dişler

Diş beyazlatıcılar, diş macunu ve bazı diş mineleri, siyah ışık altında mavi renkte yanar. Gülümsemenizi siyah ışık altında kontrol edin ve etkisini kendiniz görün.

Siyah Işıkta Antifriz Parlar

parlayan antifriz

Üreticiler bilerek antifriz sıvısına flüoresan katkı maddelerini ekler. Bu, araştırmacıların otomobil kazası sahnelerini yeniden inşa etmelerine yardımcı olmak için antifriz sıçramaları bulmak için siyah ışıkların kullanılmasını mümkün kılar. Antifriz çok floresandır, güneş ışığında bile parlıyor!

Bazı Mineraller ve Taşlar Siyah Işıkta Parlar

parlayan mineraller

Floresan kayaçlar arasında florit, kalsit, alçıtaşı, yakut, talk, opal, akik, kuvars ve kehribar bulunur. Mineraller ve değerli taşlar, safsızlıkların varlığı nedeniyle en yaygın olarak flüoresan veya fosforlu hale getirilir. Mavi olan Hope Diamond, kısa dalga ultraviyole ışığına maruz kaldıktan sonra birkaç saniye kırmızı renkte fosfor oluşturur.

Vücut Sıvıları Siyah Işık Altında Floresandır

parlayan idrar

Birçok vücut sıvısı floresan moleküller içerir. Adli bilim adamları, suç mahallinde kan, idrar veya meni bulmak için ultraviyole ışıkları kullanırlar.

Kan siyah bir ışık altında parlamaz, ancak floresan yapan bir kimyasalla reaksiyona girer, bu nedenle bir suç mahallinde ultraviyole ışık kullanarak bu reaksiyondan sonra tespit edilebilir

Advertisement

Banknot siyah ışık altında parlar

parlayan banknot

Banknotlar, özellikle yüksek değerli olanlar, ultraviyole ışık altında parlar. Örneğin, modern 20 dolarlık banknotlar, bir kenarın yanında siyah bir ışık altında parlak yeşil yanan bir güvenlik şeridine sahiptir.

Çamaşır Deterjanı ve Diğer Temizleyiciler UV Işığında Parlar

parlayan deterjan

Çamaşır deterjanındaki beyazlatıcılardan bazıları, giysilerinizi biraz floresan haline getirerek çalışır. Giysiler yıkandıktan sonra durulanmış olsa da, beyaz giysilerindeki artıklar siyah bir ışık altında mavimsi-beyaz renkte parlamasına neden olur. Yumuşatıcı maddeler de genellikle floresan boyalar içerir. Bu moleküllerin varlığı bazen beyaz giysilerin fotoğraflarda mavi görünmesine neden olur.

Muz lekeleri siyah ışık altında parlar

parlayan muz

Muz lekeleri UV ışığı altında parlar. Olgun bir muzun üzerinde lekeler oluşur ve bu lekelere siyah ışık tutulduğunda parladığını görürsünüz.

Plastik siyah ışık altında parlar

parlayan plastik

Birçok plastik siyah ışık altında parlıyor. Genellikle, bir plastiğin sadece ona bakarak parıldama olasılığını söyleyebilirsiniz. Örneğin, neon renkli akrilik floresan moleküller içerebilir. Diğer plastik türleri daha az belirgindir. Plastik su şişeleri ultraviyole ışık altında genellikle mavi veya mor renkte yanar.

Beyaz kağıt siyah ışık altında parlar

parlayan kagit

Beyaz kağıt, daha parlak ve dolayısıyla daha beyaz görünmesine yardımcı olmak için floresan bileşiklerle işlemden geçirilir. Bazen tarihi belgelerin sahteciliği, floresan olup olmadıklarını görmek için siyah bir ışığa yerleştirilerek tespit edilebilir. 1950’den sonra üretilen beyaz kağıtta eski kağıtta bulunmayan floresan kimyasallar bulunur.

Kozmetik Siyah Işık Altında Parlayabilir

parlayan kozmetik

Advertisement

Siyah bir ışık altında parlamasını sağlamak için makyaj veya oje satın aldıysanız, ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Bununla birlikte, normal makyajınızı da kontrol etmek isteyebilirsiniz. Birçok kozmetik, özellikle teninizi aydınlatmak için floresan molekülleri içerir. İpucu: Birçok restoranın barlarında içeceklerin güzel görünmesi için siyah ışıklar vardır.

Floresan Bitkiler ve Hayvanlar

parlayan denizanasi

Deniz anası siyah ışık altında çok güzel görünür. Bir denizanası içindeki proteinlerin bazıları yoğun bir şekilde floresandır.

Mercanlar ve bazı balıklar floresan olabilir. Birçok mantar karanlıkta parlar. Bazı çiçekler, normalde göremediğiniz “ultraviyole” renklidir, ancak siyah bir ışık altında parladığınızda gözlemleyebilirsiniz.

Siyah Işık Altında Parlayan Diğer Şeyler

Siyah veya ultraviyole ışığa maruz kaldığında daha birçok öğe parlıyor. Parlayan diğer malzemelerin kısmi bir listesi:

 • Vazelin, floresan ışığı altında parlak mavi bir renk verir.
 • Uranyum cam veya vazelin cam
 • Kaya tuzu
 • Zerdeçal (baharat)
 • Zeytin yağı
 • Kanola yağı
 • Bazı posta pulları
 • Fosforlu Kalemler
 • Bal
 • Ketçap
 • Pamuk topları
 • Boru temizleyicileri


Leave A Reply