Cadılar Bayramı İle İlgili İlginç Bilgiler, Cadılar Bayramının Kökeni ve Günümüzdeki Hali

0
Advertisement

Cadılar Bayramı nedir, ne zaman, neden kutlanır? Cadılar Bayramı ile ilgili gerçekler, ilginç bilgiler, efsaneler.

Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı, dünyanın birçok ülkesinde kutlanmaktadır. Bugün, çocukların mahallelerindeki kapıları çalarak “şaka yada şeker” diyerek, korkunç kostümler giymeleri ile ünlüdür.

 • Cadılar Bayramı ya da ‘All Hallow’s Evening’, 31 Ekim’de kutlanır.
 • Bazıları, Cadılar Bayramı’nın pagan kökenli olduğuna, diğerleri ise tamamen Hıristiyan köklerinden olduğuna inanıyor.
 • Halloween‘in 6000 yıldır olduğuna inanılıyor.
 • İlk Jack-o-latern (Cadılar Bayramı fenerleri) balkabaklardan yapılmış değildi. Şalgamlardan yapılmışlardır.
 • En büyük kabak Norm Crave tarafından yetiştirildi. Kabak 836 kilo verdi ve 1993 yılında dünya rekoru kırdı.
 • Ticari olarak, Cadılar Bayramında Noel’den sonra sadece ikinci çok para harcanan dönem.
 • Cadı, ‘akıllı kadın’ anlamına gelen eski bir İngilizce kelime olan ‘wicce’ kelimesinden gelir. Cadılar ya da wiccan bir zamanlar çok saygı gördü.
 • Cadılar Bayramı korkusu samhainophobia olarak bilinir.
 • Baykuşların bir zamanlar cadı olduğuna inanılıyordu. Bir baykuşun ötmesinin birinin öleceği anlamına geleceği düşünülüyordu. Ortaçağ Avrupa’sında bu popüler bir inançtı.
 • Cadılar Bayramı filmi 1978’de yapıldığında, Michael Meyers’ın giydiği maske aslında William Shatner’ın bir Star Trek maskesiydi.
 • Cadılar Bayramı’nda en yaygın olan renkler siyah ve turuncu renklerdir. Siyah, karanlığın ve ölümün simgesi iken, turuncu genellikle sonbahar ve hasatla bağlantılı dayanıklılık ve gücün sembolüdür.
 • Cadılar Bayramı’nda bu kadar popüler olan siyah renk, Cadılar Bayramının kendisinin ölüm ve ölüm arasındaki sınırı belirten bir festival olduğunun bir hatırlatmasıdır.
 • Tarihteki en ünlü sihirbaz olan Harry Houdini, 1926’da Cadılar Bayramı gecesinde öldü.
 • Efsaneye göre, giysilerinizi dışarıya asarsanız ve Cadılar Bayramı’nda geriye doğru yürürseniz, gece yarısı bir cadı göreceksiniz.
 • Çocukların % 50’si, Cadılar Bayramı’nda şeker torbalarına, çikolata almayı tercih ediyor. Sadece% 10’u sakız tercih ederken,% 24’ü çikolatası olmayan şekeri tercih ediyor.
 • Cadılar Bayramı’nda kostüm giydirme geleneği eski Celtics’e kadar uzanıyor. Ruh ve iblis gibi giyinerek, sokaklarda dolaşan gerçek ruhlar ve iblisler ile kaynaşarak güvenli olacağına inanırlar.
 • Halloween etkinlikleri arasında kostüm partileri, şeker veya şaka, el sıkışması, şaka, korku filmleri izlemek ve oyma kabaklar bulunur.
 • New York’taki her yıl 2 milyondan fazla seyirci çeken Halloween töreni var. Geçit töreninde 50.000’den fazla katılımcı var.
 • Anoka, Minnesota ve Salem, Massachusetts, Cadılar Bayramı’nın başkenti olarak nitelendirilir.

Cadılar Bayramının Kökeni ve Günümüzde Cadılar Bayramı

Bugünün Cadılar Bayramı adetlerinin , bazılarının pagan kökleri olan Keltçe konuşan ülkelerin halk gelenek ve inançlarından etkilendiğine inanılıyor. Bir folklorcu olan Jack Santino , “İrlanda’nın her yerinde, Hıristiyanlıkla bağlantılı gelenek ve inançlar ile Hıristiyanlığın ortaya çıkmasından önce İrlandalı olan dinlerle bağlantılı olanlar arasında huzursuz bir ateşkes vardı” diye yazıyor. Tarihçi Nicholas Rogers, Cadılar Bayramı’nın kökenlerini araştırırken, “bazı folklorcular kökenini , meyve ve tohum tanrıçası Roma’nın Pomona festivaline ya daParentalia , daha tipik olarak Eski İrlanda’dan ‘yaz sonu’ için gelen Kelt Samhain festivaliyle bağlantılıdır” demiştir.

Bugün Cadılar Bayramı, Amerikan ve Kanada tatil takvimindeki en önemli tarihlerden biridir. Bu şenliği hala bilen bazı İbero-Amerika ülkeleri, anlamı üzerinde hemfikir olmalarına rağmen, aynı gün kendi geleneklerine ve kutlamalarına sahiptir: yaşayanlar dünyasının ve ölülerin krallığının birliği veya aşırı yakınlığı:

Avrupa’da, gençlerin Amerika Birleşik Devletleri’nin Cadılar Bayramı’nı partiler ve kostümlerle kutlama şeklini ithal etmeye karar verdiği birçok şehir var. İngiltere gibi bazı yerlerde orijinal parti yeniden kök salmış olsa da.

Advertisement

Bu partinin bugüne kadar ayakta kalması, bir dereceye kadar Amerikan sinemasında yaratılan muazzam ticari gösterim ve tanıtım sayesindedir . Karanlık sokaklarda cinler , hayaletler ve iblisler kılığında koşan , karanlık ve sessiz bir mahallenin sakinlerinden tatlı ve ikram isteyen Amerikalı çocukların görüntüsü, birçok insanın zihnine kazınmıştır.

O gece ruhlar akrabalarının evlerini ziyaret eder ve ruhların onları rahatsız etmemesi için köylüler ailede ölen her kişi için evlerinin penceresine bir mum koymak zorunda kalırlar. Her ölenin anısına bir mum olsaydı, ruhlar akrabalarını rahatsız etmezdi; değilse, ruhlar geceleri onları rahatsız ediyor ve korkunç kabuslar görmelerine neden oluyordu.


Leave A Reply