Egeus (Aegeus) Kimdir? Ege Denizine Adını Vermiş Mitolojik Kahraman

0
Advertisement

Yunan mitolojisinde Egeus (Aegeus) Kimdir? Mitolojik hayali bir karakter olan Egeus’un hikayesi, özellikleri, hakkında bilgi.

Genç bir savaşçının veya kahramanın gelişi veya gidişi, belki Theseus Atina'ya varır ve kılıcı nedeniyle Aegeus tarafından tanınır . Apulian kırmızı figürlü volüt-krater , ca. 410-400, Ruvo'dan (Güney İtalya).

Genç bir savaşçının veya kahramanın gelişi veya gidişi, belki Theseus Atina’ya varır ve kılıcı nedeniyle Aegeus tarafından tanınır . Apulian kırmızı figürlü volüt-krater , ca. 410-400, Ruvo’dan (Güney İtalya). (Kaynak : wikipedia.org)

Eski Yunan mitolojisinde Atina Kralı Pandion’un oğlu, Theseus’un babasıdır. Troizen kralının kızı ile ilişki kurunca kız ondan gebe kaldı. Aigeus, Aithra’dan çocuğa babasının adını bildirmemesini istedi. Aithra’nın doğurduğu çocuk Theseus’tur. Theseus büyüyünce Atina’ya gider, babasına kendini tanıtır ve tahtı ele geçirmek isteyen amca oğullarını öldürür. Panathenaia bayramında yarışan Girit atleti Androgeos’u öldürttüğü için kral Minos’un korkunç isteklerini yerine getirmek zorunda kalmıştır. Her yıl yedi erkek ve yedi kız Minatauros’a kurban edilmek üzere Girit’e gönderilmekteydi. Theseus bu canavarı öldürmek ister. Canavarı öldürürse dönüşte gemisine beyaz bir yelken çekeceğini söyler. Fakat, sevinçten bu sözünü unutur ve dönüşte kara yelkenlerle limana girer. Oğlunun öldüğünü sanan Aigeus denize atlayarak intihar eder. Onun için bu denize Egeus Pontos (Ege Denizi) denir.

Mitoloji

Aegeus, tahta geçen Metion’un oğulları tarafından Atina’dan kovulduktan sonra babası Pandion’un yerleştiği Megara’da doğdu. Megara’nın şimdiki kralı olan Pandion’un ölümünden sonra, Aegeus üç erkek kardeşiyle birlikte başarılı bir şekilde Atina’ya saldırdı, hükümetin kontrolünü ele geçirdi ve gaspçıları, Metionidleri kovdu. Daha sonra gücü kendi aralarında bölerler ama Aegeus , Pandion’un ardından tahta geçerek Attika’nın egemenliğini elde eder. Megara’nın o zamanlar Attika’nın bir parçası olduğu ve Nisus’un o şehrin kralı olduğu zaman üzerine düşeni aldığı söylenir. Lycus, Euboea’nın kralı olduPallas ise bölgenin güney kısmını aldı. Kardeşlerin en büyüğü olan Aegeus, hepsinin en iyi olarak kabul ettiği şeyi aldı: Atina.

Daha sonra Lycus, Aegeus tarafından topraklarından sürüldü ve Kral Aphareus tarafından yönetilen Arene, Messenia’ya sığınmak zorunda kaldı. Pallas ve elli oğlu daha sonra isyan ettiler ve Aegeus’un oğlu Theseus tarafından ezildiler.

Hâlâ önceki evliliklerinde erkek bir varisi olmayan Aegeus , Delphi’deki kahinden tavsiye istedi. Pausanias’a göre Aegeus, bu talihsizliği Afrodit’in öfkesine bağlamış ve onu uzlaştırmak için Atina’da Aphrodite Urania (Göksel) olarak tapınmasını tanıtmıştır.

Kahinin şifreli sözleri “Atina’nın zirvesine ulaşmadan şarap tulumunun şişkin ağzını gevşetme, yoksa kederden ölürsün” idi. Aegeus kehaneti anlamadı ve hayal kırıklığına uğradı. Bu şaşırtıcı kehanet , Aegeus’u, bilgeliği ve kehanet açıklamadaki becerisiyle ünlü Troezen kralı Pittheus’u ziyaret etmeye zorladı. Pittheus kehaneti anladı ve Aegeus sarhoşken Aegeus’u kızı Aethra ile tanıştırdı. Birbirleriyle yatıyorlardı ve sonra bazı versiyonlarda Aethra, Sphairia adasına yürüdü .(aka Calauria) ve yataklı Poseidon. Aethra hamile kaldığında, Aegeus Atina’ya dönmeye karar verdi. Ayrılmadan önce sandalını, kalkanını ve kılıcını büyük bir kayanın altına gömdü ve oğulları büyüdüğünde kayayı yerinden oynatmasını ve silahları babasına getirmesini, kendisini kabul etmesini söyledi. Atina’ya döndükten sonra Aegeus , Korint’ten ve Jason’ın gazabından kaçan Medea ile evlendi. Aegeus ve Medea’nın Medus adında bir oğulları oldu .

Advertisement

Theseus büyüdüğünde, babasının kendisine bırakılan eşyalarını buldu ve doğuştan hakkını almak için Atina’ya gitti. Aegeus onu kılıcı, kalkanı ve sandaletlerinden oğlu olarak tanıdı. Aegeus’un karısı Medea, Theseus’u çocuklarının mirası için bir tehdit olarak algılamış ve Theseus’u önce gözden düşürmeye, sonra da zehirlemeye çalışmıştır. Aegeus bu planları keşfettiğinde Medea’yı Atina’dan sürdü.

Girit ile Çatışma

Kral Minos’un oğlu Androgeus, Atina’yı ziyaret ederken Panathenaic Oyunları sırasında her yarışmada Aegeus’u yenmeyi başardı . Kıskançlıktan, Aegeus onu öldüren Maraton Boğasını fethetmeye gönderdi. Minos öfkelendi ve Atina’ya savaş ilan etti. Bununla birlikte, Atina’nın her dokuz yılda bir yedi genç erkek ve yedi genç kadını , azgın bir canavar olan Minotaur’u beslemek üzere Girit’e göndermesi şartıyla Atinalılara barış teklif etti. Bu, Theseus Minos’un kızı Ariadne’nin yardımıyla Minotaur’u öldürene kadar devam etti.

Theseus Girit’teki maceralarından sonra gemiyle Atina’ya döndü. Babası Aegeus daha önce ondan Theseus’un yaşadığına dair bir işaret olarak beyaz bir yelken asmasını istemişti, ancak Theseus bu isteğini görmezden geldi. Aegeus, Theseus’un beyaz yelkensiz gemilerini görünce, en kötüsünü üstlendi ve kederinde kendini denize attı, adını Ege Denizi koydu.


Leave A Reply