Voodoo (Vudu), Korkulacak Bir Büyü Mü Yoksa Yanlış Anlaşılan Bir Din Mi?

0
Advertisement

Voodoo (Vudu) nedir? Vudu bir büyü müdür, Vudistler tehlikeli midir? Yoksa Vudu yanlış anlaşılmış bir din midir? Vudu hakkında bilinenleri gözden geçiriyoruz.

Voodoo (vudu) hakkında ne biliyorsunuz? Bu izlenimi nereden aldınız? Vudu muhtemelen düşündüğünüz gibi bir şey değil. Aslında yazıya vudunun ne olmadığıyla başlamak daha kolay olabilir:

Vudu çoğu filmde, TV şovunda ve kitapta doğru bir şekilde gösterilmiyor. Bazı belgeseller ve kurgusal olmayan kitaplar bile yanıltıcıdır. Vudu bir kült, kara büyü veya şeytan ibadeti değildir. Vudu uygulayan insanlar cadı, büyücüler veya okültistler değildir. Vudu, başkalarını incitmeye veya kontrol etmeye yönelik bir uygulama değildir. Çoğu Vudist hiç bir “Vudu bebeği” görmedi (sizin gibi bir filmde görmedikleri sürece).

vudu bebeği

Vudu hastalık ya da şiddet içermez. Vudu her yerde aynı değildir. Vudu uygulayan herkes bunu aynı şekilde yapmaz veya tamamen aynı şeyleri kabul etmez. (Bu bilgiler sadece Vudu anlayışını temsil ediyor. Herkes için aynı olmayabilir!)

Peki, Vudu nedir?

Vudu, Afrika kökenli bir dindir. Amerika ve Karayipler’de, çeşitli Afrika, Katolik ve Kızılderili geleneklerinin bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir. Dünyada uygulanmaktadır, ancak kaç kişinin Vudist olduğuna dair kesin bir sayı yoktur.

Advertisement

Vudu’nun kutsal kitabı veya peygamberi yoktur. Toplum merkezlidir ve bireysel deneyimi, yetkilendirmeyi ve sorumluluğu destekler. Vudu dünyanın farklı bölgelerinde farklıdır ve toplumdan topluma değişir. Bu çoğunlukla New Orleans ve Haiti’deki Vudu ile ilgilidir. Vudu, insan deneyiminin tamamını kucaklar ve kapsar. Kusurlu olan ve dini kendi amaçları için kullanabilen insanlar tarafından uygulanır.

vudu

Vudistler neye inanıyor?

Neye inandıklarını anlamak için, önce bir Vudistin dünyayı nasıl gördüğünü anlamanız gerekir. Vudu uygulayanlar görünür ve görünmez bir dünya olduğuna ve bu dünyaların iç içe olduğuna inanırlar. Ölüm görünmez dünyaya bir geçiştir, bu nedenle seleflerimiz hala ruh halindeler. Bizi izliyor ve bize ilham veriyorlar.

Hayatta tanıdığımız atalarımıza ve sevdiklerimize ek olarak, insan kişiliklerinin arketipleri olarak da anlaşılabilen Lwa vardır (savaşçı Ogun gibi). Her Lwa aslında benzer tiplerde bir ailedir (yani birden fazla Ogun vardır; savaşçı olmanın birden fazla yolu). Vudistler, danışmanlarını aramak ve görünür dünyadaki endişelere yardımcı olmak için Lwa ile ilişkiler geliştirir. Bazı açılardan bu, olağanüstü tarihi figürleri incelemek ve onurlandırmak gibi uygulamadan farklı değildir. Örneğin, sosyal değişimi etkilemek isteyen biri Martin Luther King Jr. veya Mahatma Gandhi’den ilham alabilir ve onlarla bir akrabalık hissedebilir. Kitaplarını okuyabilir, duvarlarına poster asabilir, doğum ya da ölüm günlerine önem verebilir ve örnekleriyle yaşamaya çalışabilirler. Benzer bir şekilde, bir Vudist belirli Lwa ile bir ilişki geliştirir. Temsil ettikleri ilkeleri anlamaya ve somutlaştırmaya çalışır. Kişisel dönüşümü etkilemek ve bu enerjiyi canlı dünyada yaşamak ve görünür hale getirmek için manevi olarak bağlanır.

Katolik azizler veya Hindu tanrı figürleri gibi, Lwa tanıdık ve erişilebilirdir, oysa “büyük iyi Tanrı” sevgi dolu olmasına rağmen uzak ve bireysel insan endişelerinin biraz üzerindedir.

Vudu, ruhsal bir yola bağlılık gösteren ve gerektiğinde rehberlik edebilen din adamlarını, Hougan (rahipler) ve Manbo’yu (rahipler) görevlendirdi, ancak her kişinin kendi eylemlerinden sorumlu olduğuna ve kendini gerçekleştirme yeteneğine sahip olduğuna inanılır. Vudistler özellikle destek ve zenginleştirme için topluluğun gücüne değer verir.

Advertisement

Tıpkı diğer inançlarda farklılıklar olduğu gibi, Vudu inançları ve uygulamalarında büyük farklılıklar vardır. Koşulların çok çaresiz olduğu yerlerde ve zamanlarda, Vudu genellikle hayatta kalmaya odaklanır. New Orleans topluluğunda, birçok Vudist dinin, kendi toplumlarına hizmet olduğunu düşünüyor, bu yüzden iyileşme ve sosyal aktivizme vurgu vardır.

vudu

Vudu sadece bir dinse, neden herkes onun korkutucu olduğunu düşünüyor?

Irkçılık Vudu görüşümüzü bulutlar. Köle kökenlidir ve bu yarımkürenin politik ve sosyal evrimine karmaşık bir şekilde bağlıdır. Vudu ilk olarak Amerika ve Karayipler’de, kültürü hem korkulan hem de alay edilen Afrika kökenli köleler tarafından uygulandı. Köleler tamamen insan kabul edilmezdi. Dinleri batıl inanç olarak reddedildi, rahipleri cadı olarak reddedildi, Tanrıları ve Ruhları kötülük olarak kınandı.

Modern tarihin tek başarılı köle devrimlerinden biri, 1700’lerin sonunda Haiti’de meydana geldi. Afrika kökenli köleler Avrupa yöneticilerini devirdi ve ülkenin kontrolünü ele geçirdi. Birçok köle Vudistti ve askeri liderlerinden bazıları, özgürlük için savaşmak için topluluklarına ilham veren ve örgütleyen rahiplerdi. Haiti Devrimi, plantasyon işçisi olarak çok sayıda köleye bağımlı olan diğer Avrupa ve Amerikan kolonilerinde korku uyandırdı. Vudunun (ve diğer Afro-Karayip dinlerinin) imgeleri ve kelimeleri, bu kültürlerde kan dökülme ve şiddet ile ilişkili dehşet verici bir şey olarak görüldü ve yerleşti. Çoğu yerde vahşice bastırıldı. Tabu oldu.

Zamanla, Amerikan kültürü bu gizemli geleneği filmlerde ve kitaplarda sansasyonel korku olarak tasvir etmeye başladı. “Vudu” uygulamaları Hollywood tarafından hayal edildi; aklımızda sabit olan rahatsız edici görüntülerin çoğu ise filmlerde gördüğümüz şeylerdir. Hollywood, gerçek olarak aldığımız bir mitoloji yarattı. “Vudu” bize zarar verebilecek kötü bir şey olarak modern folklorun bir parçası haline geldi.

Ancak Vudu Haiti’de yaygın olarak uygulanmaktadır ve hala orada siyasetle ilgilidir. Siyaset ve din tartışmalı bir karışım oluşturur. Bu bağlamda, Vudu herhangi bir inanç sistemi ile aynıdır. ABD’de birçok Vudist, nasıl algılanacağından korktukları için dinlerini gizliyorlar. Bu anlaşılabilir olsa da, kötü ya da şiddet içeren bir şeyi gizleyerek, gizlice uyguladıkları şüphesini de güçlendirir. Korku korku yaratır.

İnançlarımızın kökeninin her zaman farkında değiliz; ara sıra ne bildiğimizi ve nasıl bildiğimizi yeniden değerlendirmeliyiz. Sadece eğitim ve farklı inançlara sahip olanları tanımak korkumuzu yenebilir ve onların toplumlarımızı zenginleştiren sıradan insanlar olduklarını fark edebiliriz.


Leave A Reply