Uzaydan Görülebilen Dünyadaki En Büyük 10 Şey, Uzaydan Görülebilenler

0
Advertisement

Uzaydan dünyaya bakarsak nereleri görebiliriz? Neler uzaydan görülebilecek kadar büyük ve dikkat çekici? İşte top 10 listemizde sizin için sıraladık.

Doğa ve insanın kendisi, dünya yüzeyine, yüzlerce kilometre yukarıdan görülebilecek kadar büyük şeyler inşa etti. İşte Dünya’da bulunan ve uzaydan görülebilen 10 büyük şeyin listesi.

10 – Gece Şehir Işıkları

Gece şehir ışıkları

Astronotlar, dünya üzerindeki kıtaları uzaydan şekillerine bakarak ayırt edebiliyorlar. Ancak aydınlatılmış şehirlerin görüşleri, özellikle dünyanın büyük şehirleri çok daha etkileyici görseller meydana getiriyor. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Hindistan’ın aydınlatılmış bölgeleri, genellikle tüm gece aydınlatılan büyük şehirler astronotlar tarafından görülebiliyor.

9 – Dubai, Palmiye Adaları

Palmiye Adası

Dünyanın en büyük yapay adaları olan, Dubai’deki Palmiye adaları uzaydan bile görülebiliyor. Palmiye adaları aslında 100000 metreküplük bir alana yayılmış palmiye ağacı şeklinde iki yapay ada barındırır. Bu insan yapımı adada yüzlerce lüks otel, villa, alışveriş merkezi ve parkla karşılaşırsınız.

Advertisement

8 – Fitoplanktonlar

Fitoplanktonlar

Plankton çiçeklenme okyanuslarda yaygın ve çarpıcı bir fenomendir, okyanus yüzeyinde fitoplankton adı verilen sayılamayan mikroskobik bitkilerin konsantrasyonudur. Plankton çiçekleri NASA’dan terra ve aqua gibi uydular tarafından uzaydan bile görülebilir.

Plankton çiçekleri, uzaydan çok renkli bir girdap olarak bulunan ılık okyanus suyunda oluşmaya başladı. Ayrıca küçük okyanus yaratıkları ve büyük balinalar için yiyecekleri oluştururlar. Plankton çiçekleri ayrıca doğada bulunan karbondioksiti oksijene dönüştürmede önemli bir rol oynar.

7 – Almeria Seraları, İspanya

Almeria Seraları

Almeria seraları, 64000 dönümlük bir alana yayılmış İspanya tarımının kalbidir. Bu plastik seralar gündüz uzaydan görülebilir. Bu görüntü 2004 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) alınmıştır.

Burada her yıl birkaç ton sebze ve meyve üretilmekte, Avrupa’nın birçok yerine ihracat yapılmaktadır. İspanya’nın bu ekonomik mucizeleri de ülkenin en iyi turizm merkezi haline geliyor.

Advertisement

6 – Giza Piramidi

Giza Piramidi

Antik dünyanın yedi harikasından biri de gökbilimcilerin yörüngeden fotoğraf çekmeleri için favori yer haline geliyor. Burası çıplak gözle görülmez, gökbilimciler bunun için uzun odak uzaklığı kamerası kullanırlar. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki sahip yüksek çözünürlüklü kameralar, Giza piramidinin uzaydan birçok ayrıntılı görüntüsünü elde etti.

5 – Ganj Nehri Deltası

Ganj Nehri Deltası

Ganj nehri deltası, Bangladeş ve Hindistan’ın Batı Bengal bölgesinde, Bengal Körfezi’nde görülebilen dünyanın en büyük delta formasyonudur. 220 kilometre karelik bir alanı kaplar, bu muhteşem coğrafi özellik Dünya’nın yörüngelerinden de görülebilir. Nehrin boşaldığı, bölgede büyük tortuları görmek mümkündür.

4 – Büyük Kanyon

Büyük Kanyon

Arizona’daki 277 mil uzunluğundaki Büyük Kanyon’un her alanının tadını çıkarması kesinlikle günler sürer. Ancak Dünya’nın yörüngelerindeki astronotlar, Büyük Kanyon’u bir kerede görebilmekle kutsanmıştır. Fotoğraftaki Büyük Kanyon’un kuş bakışı görünümü, NASA’nın Terra uzay aracından 2011 yılında alındı.

Büyük Kanyon’un uzay görüntüleri, bilim insanlarının dik yüzlü Kanyon’un yüzey haritasını oluşturmalarına ve ayrıca yüzeyindeki değişiklikleri izlemelerine yardımcı olur. Bu fotoğraf ayrıca Büyük Kanyon’daki kuzey RIM ve Colorado nehrini de içermektedir. Daha fazla bilgi

3 – Amazon Nehri

Amazon Nehri

4000 mil uzunluğundaki Amazon nehri ve kolları, uzaydan da görülebilir. Bu görüntü 2006 yılında ISS mürettebatından biri tarafından çekildi. Amazon nehrinin iki önemli bölgesi olan Rio Negro ve Rio Solimoes, sel baskınları sırasında taşmaya başlar. Bu gibi durumlarda, uzaydan görülebilen çizgiler gibi uzun bir ağ oluşturur. Amazon nehrinin uzay görüntüleri içinde ova orman toprağı nedeniyle suların rengi koyu renkte görünüyor.

2 – Büyük Set Resifi

Avustralya Resif

Kaynak : pixabay.com

1600 mil uzunluğundaki büyük set resifi, dünyadaki en büyük mercan kayalığıdır. Aynı zamanda bu dünyanın uzaydan görülebilen en büyük canlısıdır. Büyük set resifi, Avustralya’nın doğu kesiminde bulunan 900’den fazla resif adasını birbirine bağlar.

1500 tropikal balık türüne ev sahipliği yapan resif UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer almaktadır. Ayrıca Avustralya’daki tüplü dalgıçların ana destinasyonu ve en iyi turistik noktasıdır.Daha fazla bilgi

Advertisement

1 – Himalayalar

Himalayalar

Himalayalar, dünyanın en yüksek zirveleri de uzaydan görülebilir. Bu en yüksek dağ sırası, Hindistan alt kıtasını, dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağı‘nın bulunduğu Tibet platosundan ayırır.

Himalayalar 7200 metreyi aşan yüzlerce dağ içerir. Bu dağ silsilesinin birçok alanı Hinduizm ve Budizm’de de kutsaldır.


Leave A Reply