Tehlikeli Olduğu Düşünülen 12 Deniz Canlısı, Aslında O Kadar Tehlikeli Değil

0
Advertisement

Dalgıçlar için tehlikeli olduğu düşünülen ancak çok da tehlikeli olmayan deniz canlıları nelerdir? Deniz canlılarının özellikleri.

Tehlikeli Olduğu Düşünülen 12 Deniz Canlısı

Pek çok deniz hayvanı tehdit edici görünmektedir ancak tamamen uysaldır ve dostça görünen bazı hayvanlar ise aslında oldukça agresif olabilir.

deniz canlıları

Arka resim kaynak: pixabay.com

Dalgıçların karşılaştığı yaralanmalarının neredeyse tamamı, hayvanın savunma davranışından kaynaklanmaktadır. Yılanbalıklarını deliklerinden çıkarmaya çalışmadığınız, ıstakozları dürtmediğiniz ya da vatozların üstüne çıkmaya çalışmadığınız sürece tehlike pek yoktur. Balıkları rahatsız etmezseniz ve sizi rahatsız etmeyeceklerdir.

Yaygın olarak korkulan deniz hayvanlarının hangilerinin tehlikeli hangilerinin olmadığını keşfetmek için bu hayvanları tanıyalım.

müren balığı

Kaynak: pixabay.com

1- Müren Balığı – Tehlikeli değildir

Müren balıkları sık sık çıkıntıların altında veya resiflerin içindeki deliklerin içinde barınak bulurlar. Yeni dalgıçlar bu balıkları ürkütücü bulabilir çünkü keskin dişleri görülebilir ve ısırıyormuş gibi ağzı açık olarak dolaşırlar. Bu davranış, dalgıçlar için tehdit davranışı gibi algılanabilir ancak bu balığın solungaçlarından nefes alması için su pompalaması için bir yoldur. Bu balıklarının tek tehlikesi, korkunç bir görme duyusuna sahip olmaları ve yanlışlıkla size çarpabilmeleri. Müren balıklarının sizden uzaklaşmalarına fırsat verin böylece tehdit oluşturmazlar.

mercan

Advertisement

2 – Mercan – Dokunulduğunda Tehlikeli

Tüplü dalışlarda gerçekleşen en yaygın deniz yaralanmalarından biri, mercanlarla temastan kaynaklanır. Mercanın üstü, binlerce minik mercan hayvanıyla kaplanmış sert (bazen keskin) bir kireçtaşı desteğinden oluşur. Mercan resifi ile temas eden bir dalgıç, keskin kireçtaşı ile kesilebilir veya mercan polipleri tarafından sokulabilir. Mercan türlerine bağlı olarak, bu yaralanmalar küçük çiziklerden acı verici yaralanmalara kadar değişmektedir. Elbetteki dalgıç, resiflerden uzak durup bilinçli davranarak bu mercan yaralanmalarından kaçınabilir.

Mercanlar sadece dalgıçlar için tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda dalgıçlar da mercanlar için tehlikelidir. Bir dalgıcın paleti veya elinin en yumuşak dokunuşu bile hassas mercan poliplerini öldürebilir. Mercana dokunan bir dalgıç, mercanın kendisine verdiğinden daha fazla zarar verir.

vatoz

Kaynak: pixabay.com

3- Vatozlar – Tehlikeli Değil

Bir vatozun sivri ve keskin iğnesi, yeni dalgıçları korkutabilir. Ancak, vatozlar saldırgan değildir. Yaygın vatoz davranışı, kuma gömülmek ve yiyecek aramak için burnu kuma vurmaktır. Vatozlar dalgıçların etrafında sakince yüzecektir. Bu tehdit edici bir davranış değildir, vatozun rahat ve korkmuyor olduğunun bir işareti.

Dalgıçlar yakınına yaklaştığında, çoğu vatoz ya görünmez olma çabası içinde donar ya da bölgeden kaçar. Bir vatoz, dalgıçları son çare, çaresiz kalırlarsa bir savunma olarak sokar. Vatozların sırtına asla binmeyin, tutmayın ya da üstüne basmayın. Vatozların kaçmalarına fırsat verirseniz tehdit oluşturmazlar.

denizanası

Kaynak: pixabay.com

4- Denizanaları – Nadiren Tehlikelidir

Denizanası sokması tüplü bir dalgıca zarar verebilir. Ancak, denizanası sokmaları nadirdir, çünkü bu hayvanlar dalgıçlara saldırmaz. Denizanasının tehlikesi, görülmeleri zor olan uzun şeffaf uzantılara sahip olmalarıdır, bu nedenle bir dalgıç kazara denizanasıyla temas edebilir.

Yeni bir bölgeye dalmadan önce, denizanası gibi tehlikeler hakkında bilgi edinmek için yerel dalgıçlarla konuşmalı (ve ideal olarak yerel bir rehber ya da eğitmenle bir oryantasyon dalışı için kaydolunmalıdır). Çoğu denizanası sokması, dokunaçlarla istemeden teması önlemek için tüm vücudu kaplayan bir dalgıç kıyafeti ile önlenebilir.

Advertisement
yengeç

Kaynak: pixabay.com

5- Istakozlar ve Yengeçler – Tehlikeli Değil

Istakoz ve yengeçlerin avlarını ezmek (istiridye gibi) ve kendilerini savunmak için güçlü kıskaçları vardır. Bu kıskaçlar dalgıçları sıkıştırmak için değildir. Dalgıçlar bu hayvanları tehdit etmediği sürece bu kabuklu hayvanların kıskaçlarından korkması gerekmez. Resiften ıstakoz veya yengeç çıkarmaya çalışmayan ve bunun yerine bu renkli yaratıkları saygılı bir mesafeden izleyin. Güvenli olacaktır.

köpekbalığı

Kaynak : Pixabay.com

6- Köpek balıkları – Onları Beslemedikçe Tehlikeli Değildir

Köpek balıkları muhtemelen okyanustaki en yanlış anlaşılan yaratıklardır. Saldırgan avcılardır, ancak tüplü dalgıçlar doğal avları değildir. Çoğu köpekbalığı, su altında dalgıçlarla karşılaşırlarsa utangaç ve meraklı davranırlar. Dalgıçların gürültülü baloncukları ve böcek gözlü maskeleriyle ilgili bir şey onları korkutur. Meydana gelen köpek balığı ile ilgili dalış yaralanmaları, genellikle tüplü dalgıçlar bu hayvanları beslediğinde meydana gelir. Köpek balıkları, özellikle elle beslendiğinde, bazen çılgına dönerler ve dalgıcı yanlışlıkla yaralayabilirler. Bu nedenle dalgıçlar, bir profesyonel gözetiminde olmadan köpekbalıklarını veya diğer deniz canlılarını asla beslememelidir.

deniz kestanesi

Kaynak: pixabay.com

7- Deniz Kestaneleri – Dokunmak Tehlikelidir

Mercanlar gibi deniz kestaneleri de bilinçli ve kontrollü dalgıçlar için tehlike oluşturmaz. Bununla birlikte, bir dalgıç istemeden, kazayla bir deniz kestanesine dokunabilir ve bu da oldukça kötü olur. Deniz kestanesi dikenleri keskin ve kırılgandır ve bir dalgıç giysisine kolayca nüfuz edebilir ve dalgıcın derisine batabilir. Ek olarak, bazı deniz kestanesi türleri kendilerini dokunan veya ona saldıran canlılara acı veren bir zehir enjekte ederek kendilerini savunurlar. Bir dalgıç su altındayken hiçbir şeye dokunmamaya özen gösterdiği sürece, deniz kestanesi sokmasından kaçınmış olur.

DENİZ KESTANESİ BATARSA NE YAPMALI?

tetik balığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

8- Tetik Balığı – Tehlikelidir

Bazı tetik balığı türleri dost canlısıdır, diğerleri ise topraklarını davetsiz misafirlere karşı savunur. Çok agresif bir tetik balık örneği, Titan Tetik balığıdır. Titan tetik balığı Hint-Pasifik Okyanusunda bulunur. Oldukça büyük ve özel dişlere, güçlü çeneye sahipler. Titan tetik balıkları yuvalarını ve bölgelerini şiddetle koruyacak, davetsiz misafirleri ısırıp uzaklatıracaktır.

Bu balıkların dalgıçları ciddi şekilde yaraladığı ve hafife alınmamaları gerektiği bilinmektedir. Çok sayıda deneyimli dalgıç Titan tetik balığı yakınında diğer türlerde olduklarından daha gergin olurlar. Tehlikeli tetik balıklarının bulunduğu yerlerde dalış brifingleri genellikle tetik balıklarının nasıl tanımlanacağına ve saldırgan bir tetik balık tespit edildiğinde ne yapılması gerektiği konusundadır. Böyle bir durumda dalış rehberinin tavsiyelerine uyun. Çoğu durumda, rehberler dalgıçların tehlikeli tetik balığı bölgelerinden uzak durmasını önlemeye yardımcı olur.

remora

Kaynak: commons.wikimedia.org

9- Remora – Can sıkıcıdır ama Tehlikeli Değildir

Remoralar genellikle köpekbalıklarının, tropik dev balıkların ve diğer büyük türlerin kenarlarına yapışmış gri, parazitik balıklardır. Remoralar ev sahipleri için tehlikeli değildir. Onlar sadece daha büyük hayvana bağlanır. Bir ev sahibine bağlıyken, bu büyük yaratıktan gelen yemek artıkları ve atık maddelerle beslenirler. Bazı durumlarda remoralar, bakterileri ve konakçıdaki küçük parazitleri temizleyecektir.

Remoralar büyük ve hareketli olan şeylere bağlanır ve dalgıçlar bu kategoriye girer. Remoraların bir dalgıcın tankına veya gövdesine tuttunduğu bilinmektedir. Dalgıç bir dalış kıyafeti ile örtülü olduğu sürece, zarar görmez. Genellikle komiktirler çünkü yanlışlıkla bir dalgıç tankını ve uzuvlarını emmeye çalışırlar. Bununla birlikte, doğrudan bir dalgıcın cildine tuttunan bir remora çizilmeye neden olabilir. Bu nedenle vücudu kaplayan bir dalgıç kıyafeti iyi bir fikirdir.

baraküda balığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

10- Baraküda Balığı – Genellikle Tehlikeli Değildir

Tüplü dalış mitleri baraküdaların saldırdığı dalgıçların hikayeleriyle doludur. Bu balık birçok dalgıç için korkutucu görünür – keskin, çıkıntılı dişlerle dolu bir ağza sahiptir ve yıldırım hızında hareket eder. Ancak, tüplü dalgıçlara baraküdaların saldırması oldukça nadirdir.

Denizaltı yaralanmalarının çoğunda olduğu gibi, baraküda saldırıları neredeyse her zaman savunma amaçlıdır. Bir baraküdayı avlamaya çalışan ve kaçıran veya hayvanın yaralanmasına sebep olan bir insan, savunma eyleminin sonucu hayvanın saldırısına maruz kalır. Bu balıkları avlamaz veya beslemezseniz, tehlike oluşturmazlar.

aslan balığı

Kaynak: pixabay.com

11- Aslan Balığı – Dokunmak Tehlikelidir

Aslan balığı, renkli ve güzel bir balıktır. Renkleri ve desenleri balığın resiflerde kamufle olmasına yardımcı olur ve tespit edilmeleri zor olabilir. Hint Okyanusu’nda aslan balığı yaralanmalarının çoğu, iyi kamufle edilmiş balıklarla istemeden temastan kaynaklanır. Atlantik’te, besin zincirini bozdukları için istilacı aslan balıkları dalgıçlar tarafından resiflerden çıkarılmaya çalışılıyor. Bir aslan balığı avcısı yanlışlıkla bu hayvanın acı verici dikeniyle temasa geçebilir.

Diğer birçok dikenli balık türlerinde olduğu gibi aslan balığı dikenleri, dokunulduğunda güçlü bir nörotoksin salgılar. Bir aslan balığının iğnesi dayanılmaz derecede acı vericidir ve ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Aslan balıkları ve diğer tüm su canlıları ile temastan kaçının.

Advertisement
dalgıç

Kaynak: pixabay.com

12- Dalgıçlar – Tehlikeli

Dalgıçlar için en tehlikeli yaratıklar muhtemelen kendileridir. Bir dalgıcın dalış protokollerine uymaması, yetersiz dalış becerilerini veya hataları sebebiyle kendisine zarar verme olasılığı deniz canlılarından daha yüksektir. Aslında, yaralanmalarının çoğu dalgıcın hareketinden kaynaklanmaktadır.

Dalgıçlar bilerek veya yanlışlıkla tehlikeli bir yaratığa dokunabilir veya bir hayvanı tehdit altında hissettirerek saldırıya neden olabilir. Kışkırtılmamış deniz canlılarının saldırması son derece nadirdir. Genel bir kural olarak, hayvanlara yer verin ve belli bir mesafeden saygıyla ve sakince gözlemleyin. Deniz türlerini asla kovalamayın, dokunmayın ya da köşeye sıkıştırmayın. Hayvanları rahatsız etmeyin, onlar da sizi rahatsız etmeyeceklerdir.


Leave A Reply