Biz Uyurken Vücudumuzda Neler Olur?

0
Advertisement

Uykunun aşamaları nelerdir? Biz uyurken vücudumuzda, özellikle beynimizde neler olur? Uyku boyunca beynin geçtiği aşamalar nelerdir?

Biz Uyurken Vücudumuzda Neler Olur?

Birçoğumuz uykuyu bir lambanın anahtarı gibi düşünebilir. Yani, yatarız, gözlerimizi kapatırız ve vücudumuz “kapanır”. Sonra, gözlerimizi açıp sabah uyandığımızda, lamba tekrar “açılır”.

Ama bu doğru değil. Uyurken, gece boyunca vücudumuzda meydana gelen birçok değişiklik var.

Vücudumuzun uyku sırasında değişen en ilginç kısmı beynimizdir. Bunu biliyoruz çünkü insanlar 1950’lerden beri beynimizin uykuda ne kadar aktif olduğunu ölçüyorlar. Bu ölçümü, başımıza ve gözümüze yakın olan tellere (elektrotlar olarak da bilinir) bağlanan küçük dairesel metal parçaları yapıştırarak yapıyorlar. Bu elektrotlar, uyurken vücudumuzun “kapanmadığını” göstermiştir. Aslında, beynimizin ve gözlerimizin yaptığı birçok şey var.

Elektrotlar beynimizin ürettiği dalgaları ölçer. Bu beyin dalgaları çok küçüktür ve beyinlerimizde çok fazla aktivite olduğu anlamına gelir. Uyumak için gözlerimizi kapattığımızda, rahatlamaya ve “birinci aşama” uyku olarak adlandırılan çok hafif bir uykuya dalmaya başlarız. Gözlerimiz sol ve sağa, ileri geri, çok yavaş, birçok kez ve çok rahat hareket etmeye başlar. Buna “Yavaş hareket eden göz hareketleri” denir – ve uyanık olduğumuzda yapamadığımız bir şeydir. Bu uyku evresinde beynimiz normalden daha büyük ama daha az dalga üretmeye başlar.

Advertisement

Daha sonraki uyku evresinde “evre iki” uykumuz derinleşir. Beynimizin “uyku mili” olarak adlandırılan özel bir dalgası vardır. Bu dalgalar ilk evrede görülen beyin dalgaları gibidir, ama kısa, keskin ve parlaktır.

Uykunun sonraki aşamaları derindir ve onlara üçüncü ve dördüncü uyku evresi denir. Bu aşamalar gerçekten derindir ve uyandırmak zordur. Beyin dalgaları da gerçekten çok büyük olur.

Son olarak, uykunun en ilginç aşamalarından biri “REM uykusu” olarak adlandırılır. REM, Hızlı Göz Hareketi anlamına gelir – bu nedenle, gözlerimizin uyanık olduğumuzdaki gibi her yöne hareket ettiği anlamına gelir. Ve beyin dalgalarımız uyanık olduğumuzdakilere çok benzer. Bu REM uykusu sırasında rüya görürüz.

Beynimiz, uykunun farklı aşamalarından geçer – bir, iki, üç, dört ve daha sonra REM uykusu. Sabah uyandığımızda bütün gece bu aşamalardan geçmiş oluruz


Leave A Reply