Deniz Kestanesi Batması Nasıl Çıkarılır? İlk Yardım Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Ayağa deniz kestanesi dikeni batınca ne yapılır? Deniz kestanesi dikeni nasıl çıkarılır? Tehlikeli midir? Deniz kestanesi saldırır mı?

deniz kestanesi batması nasıl çıkarılır?

Sıcak su ve kayalıklar deniz kestaneleri için rahat ortam yaratır. Bu hayvanların üstlerindeki keskin dikenler, kestaneleri yırtıcı hayvanlardan korumak içindir, ancak aynı zamanda dikkatsiz sörfçüleri, tüplü dalgıçları ve yüzücüleri de yaralayabilirler.

Dikenler ağrı ve enfeksiyon olasılığının ötesinde genellikle çok az zarara neden olur. Bununla birlikte, nefes almada zorluk gibi alerjik bir reaksiyonla karşılaşırsanız, hemen bir doktora başvurun.

Deniz Kestanesi Dikenlerini Çıkartmak İçin İpuçları

Ayağınıza deniz kestanesinin batması gibi talihsiz bir durumla karşılaşırsanız ;

Ayağınızı sıcak suya koyun – Batan bölgeyi sıcak suya batırarak acıyı hafifletip ve iğneleri ve deriyi yumuşatırsınız.

Advertisement

Bir cımbız alın – Bıçak, iğne veya tercihen bir cımbız kullanarak mümkün olduğunca çok parça toplamaya çalışın. En büyük sorun deniz kestanesi dikenlerinin genellikle derinin altından kopmasıdır, bu nedenle dikenleri sökerken çok dikkatli olun.

Sirkeye batırın – Efsaneye göre, insan idrarı hem denizanası sokması hem de deniz kestanesi dikenlerini tedavi eder, ancak etkilenen bölgeye işemek aslında işe yaramaz. Bunun yerine saf beyaz sirke kullanmayı deneyin. Batan bölgeyi, dikenleri yumuşatacak olan saf sirke (sıcak su ve sirke çözeltisi de işe yarayacaktır) ile ıslatın. Deniz kestanesinin dikenleri ya derinin altında erir ya da yüzeye çıkar. Dikenler gidene kadar etkilenen bölgeyi ıslatmaya devam edin.

Su ve sabunla durulayın – Dikenlerin tamamı gittiğinde, bölgeyi sabun ve temiz suyla durulayarak enfeksiyondan kaçının.

Doktordan yardım alın – Çıkartamadığınız herhangi bir diken varsa, dikenleri daha kullanışlı aletlerle çıkarabilecek bir doktordan yardım isteyin. Lütfen uzman bir doktordan yardım istemeye çekinmeyin.

Deniz Kestaneleri Neden Saldırır?

Aslında, deniz kestanesi insanlara gerçekten saldırmaz. Saldırgan yaratıklar değiller ve yavaş hareket etme eğilimindedirler. Sokmalar genellikle insan ve deniz kestanesi arasındaki kazayla batma sonucudur.

Dikenleri, deniz kestanesinin kendilerini tehdit altında hissettiğinde, savunma yoludur. Keskinliği ve uzunluğu farklı pek çok deniz kestanesi vardır. Bazı türlerin dikenleri zehirle doludur. Bazı deniz kestanesi türleri, acı veren bir zehir enjekte edebilen küçük, pençe benzeri yapılara sahiptir. Ancak zehir olmadan bile, dikenler etkili ve ağrılı bir savunma aracıdır.

Advertisement

Deniz kestanesini hafifçe dahi olsa cildinize sürtmeyin. Bu davranış enfeksiyou yanı sıra, vücudunuza zehir girerse daha ciddi sonuçlara sebep olabilir. Yaygın olmayan ancak olası belirtiler bayılma, kas spazmları ve nefes almada zorluktur. Gerekli tedbir alınmazsa, zehir ölümcül olabilir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply