Parfümün İcadı

0
Advertisement

Günümüz insanının vazgeçilmezlerinden olan parfüm tarihi nasıldır merak ettiniz mi? Parfüm kelimesi nereden gelir ve parfümün tarih boyunca aldığı yol hakkında bilgi.

parfumParfümün İcadı

Parfüm Latince kökenli bir kelimedir. per fumum sözcüğünden türemiş olan parfüm tümüyle uçucu anlamına gelir. Parfüm gerçekten çok çok eski bir kökeni ve tarihi olan oldukça saygın bir maddedir. Parfümün ilk kullanımı M.Ö 4000 li yıllara kadar dayanmaktadır. Antik Çin’de Mısır’da ve Arap yarımadasında dinsel ayinlerdeki ritüelleri tamamlayan bir parça idi parfüm. Yakılan kokulu maddelerin kutsal varlıkların mesajını taşıdığına ya da mesajı aldıklarına inanılırdı. Eski Mısırlılar bazı kokulara öyle değerler biçmişlerdi ki altın daha ucuz kalıyordu.

Antik çağlardan kalan bazı yağ şişelerinde o dönemin kokularının hala muhafaza edildiği gözlenmiştir. Tütsü kullanımı aynı zamanda Eski Roma ve Yunanlılar arasında da hızla yayılmış ve sevilmiştir. Bu toplumlardaki kişiler toplumdaki yerlerini daha da sağlamlaştırmak adına kişisel koku kullanımına geçmişler ve bunu kullanmışlardır. İnsanlık işte bu dönemlerde koku kullanmaya başlamıştır.

Alkol temelli parfümlerin üretilmesi için ise 1370 yılına kadar beklenmesi gerekecekti. Macar kraliçesi Elizabeth için ilk alkol temelli parfüm hazırlanmıştır. 72 yaşındaki kraliçe 25 yaşındaki Polonya kralından evlenme teklifi aldığında hala muhteşem güzelliğini koruduğu rivayet edilmektedir. Bu güzelliği borçlu olduğu Macar suyu ise hala üretilen bir materyaldir.

Fransa’da ilk parfüm laboratuarı 16 yüzyılın ortalarına doğru Grasse kentinde kurulmuştur. Bu bölge günümüzde halen önemli bir merkez olma özelliğini sürdürmektedir. Bu bölgede amber, misk ile parfümlendirilmiş eldivenler üretilirdi. Bu şekilde asiller açıktan akan kanalizasyonların yakınından geçerken burunlarını kapatıp rahatlarlardı. Daha sonra bu bölgede ilk defa parfümün yanında briyatin üretimi de başlamış oldu. Fransa Kralı XIV: Louis ise saray erkanının kendi istediği kokuları kullanmasını isterdi bu sebeple sarayda farklı şişelerde bir çok parfüm bulunurdu. İşte o dönemden bu yana da parfümler şık ve güzel şişelerde saklanmaya başlamıştır.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply