Alkmene Kimdir? Antik Yunan Mitolojisindeki Yeri ve Hikayesi

0

Alkmene Kimdir? Antik Yunan Mitolojisinde bir karakter olan Alkmene’nin hayatı, mitolojideki yeri, hikayesi, hakkında bilgi.

Alkmene'nin doğumunun tasviri. Ovid'in Metamorfozları için Virgil Solis tarafından yapılmış gravür

Alkmene’nin doğumunun tasviri. Ovid’in Metamorfozları için Virgil Solis tarafından yapılmış gravür (Kaynak : wikipedia.org)

Alkmene; Eski Yunan mitolojisinde Mykene ve Tiryns Kralı Elektryon ile Anakso’nun kızları ve Perseus’un torunudur. Amcası Alkaios’un kaza ile Elektryon’u öldüren oğlu Amphitryon ile evlenmeyi kabul etti; ancak, evlenmeden önce, ondan kardeşlerini öldüren Taphosluları cezalandırmasını istedi. Amphitryon onun bu dileğini yerine getirmek için Taphos Adası’na gidince Tanrı Zeus, Amphitryon kılığında Alkmene’nin koynuna girdi. Amphitryon savaştan dönünce aldatıldığını öğrendi ve Alkmene’yi yakmak istedi, ancak Zeus odun yığınının üzerine yağmur yağdırarak alevleri söndürdü.

Alkmene bir gün arayla, önce Zeus‘tan Herakles’i, sonra da Amphitryon’dan İphikles’i doğurdu. Amhitryon, Herakles’in Zeus‘un çocuğu olduğunu bilmekle birlikte iki çocuğu da büyüttü. Alkmene, kocasının ölümünden sonra oğullarının izinden gitti. Herakles ile evlenerek ölümsüzlüğe kavuşunca Alkmene Atina’ya sığındı. Yaşamının son günlerini Thebai’de geçirdi. Öldüğünde Zeus onu Mutlular Adası’na (Girit) götürerek yeraltı yargıcı Rhadamantys ile evlendirdi. Alkmene Euripides’in Herakles’in Çocukları adlı tragedyasının ve Plautus’un Amphitryon adlı komedyasının başlıca kişisidir. Homeros, Tanrıça Hera’nın Alkmene’yi kıskanarak Zeus‘a kurduğu oyunu İlyada’da Ovidus, Herakles’in doğumuyla ilgili olaylar Metamorphoses ‘de anlatır.

Mit

Kocasının yokluğunda, görünüşünü almış olan Zeus tarafından baştan çıkarıldı. Birlikte üç gece geçirdiler ve tarihçi Charon de Lampsaque’nin Sınırlar Üzerine İnceleme’sine göre Sparta’nın hala duvarları içinde tuttuğu bir carchesion olan bir bardağı paylaştılar. Daha sonra Amphitryon’un eserlerinin oğlu İphikles’i ve bir gün sonra babası bu sefer ilahi sevgilisi olan Herakles’i doğurdu . Karısının sadakatsizliğini öğrenen Amphitryon, onu kazığa mahkum etti.

Ancak Zeus, ani bir sağanak ile alevleri söndürerek onu kurtardı. Kocası öldüğünde, iki oğlunu maceralarında takip etti. ölümünden sonra Herakles , Eurystheus’un nefretinden kaçmak için Atina’ya kaçmak zorunda kaldı . İkincisi öldüğünde, başı gözlerini parçalayan Alcmene’ye getirildi. Daha sonra yaşlılığına kadar yaşadığı Thebes’e döndü . Ölümünden sonra Zeus tarafından Kutsanmış Adalar’a götürüldü ve burada Yeraltı Dünyasının Üç Yargıcından biri olan Rhadamanthus ile evlendi. Odysseus’un yeraltı dünyasında karşılaştığı gölgelerden biriydi .


Leave A Reply