Kediler Zifiri Karanlıkta Görebilir Mi? Pek Değil Üstelik Bir de Bedeli Var

1

Geceleri avlanmak için yaratılmış olan kedilerin gece görüşleri nasıldır? Gece görebilmek için ne bedel öderler, görüşlerinin bizden farkı nedir?

Kedilerin karanlıkta insanlardan daha iyi görebileceğini biliyorsunuzdur. Aslında, kedinizin minimum ışık algılama eşiği sizinkinden yaklaşık yedi kat daha düşüktür. Yine de, hem kedi hem de insan gözleri, görüntü oluşturmak için ışığa ihtiyaç duyar. Kediler zifiri karanlıkta göremezler, en azından gözleri ile. Ayrıca, geceleri daha iyi görmenin bir dezavantajı var.

kedi gözleri

Kediler Loş Işıkta Nasıl Görür?

Kedinin gözü ışık toplayabilecek şekilde yapılmıştır. Korneanın yuvarlak şekli ışığın yakalanmasına ve odaklanmasına yardımcı olur, yüzdeki göz yerleşimi 200 ° görüş alanına izin verir ve kedilerin gözlerini sulandırmak için gözlerini kırpmaları gerekmez. Bununla birlikte, kedinize geceleri avantaj sağlayan iki faktör tapetum lucidum ve retinadaki ışık reseptörlerinin bileşimidir.

Retina reseptörleri iki çeşittir: çubuklar ve koniler. Çubuklar ışık seviyelerindeki değişikliklere (siyah ve beyaz) yanıt verirken, koniler renge tepki verir. Bir insan retinasında ışık reseptör hücrelerinin yaklaşık yüzde 80’i çubuklardır. Buna karşılık, bir kedinin gözündeki ışık reseptörlerinin yaklaşık yüzde 96’sı çubuktur. Çubuklar da konilere göre daha hızlı yenilenir ve bu da kediye daha hızlı bir görüş sağlar.

Tapetum lucidum, kedilerin, köpeklerin ve diğer birçok memelinin retinasının arkasına yerleştirilmiş yansıtıcı bir tabakadır. Retinadan geçen ışık tapetumdan reseptörlere doğru sıçrar ve insan gözlerindeki kırmızı göz etkisine kıyasla genellikle hayvan gözlerine parlak ışıkta yeşil veya altın bir yansıma verir.

Siyam ve diğer bazı mavi gözlü kediler tapetum lucidum’a sahiptir, ancak hücreleri anormaldir. Bu kedilerin gözleri kırmızı renkte parlar ve normal tapeta’lı gözlerden daha zayıf yansıyabilir. Bu nedenle, Siyam kedileri karanlıkta diğer kediler kadar iyi görmeyebilir.

Ultraviyole Işığı Görme (UV veya Siyah Işık)

Bir anlamda, kediler karanlıkta görebilir. Ultraviyole veya siyah ışık insanlar tarafından görülmez, bu yüzden bir oda tamamen UV ile aydınlatılmışsa, bizim için tamamen karanlık olurdu. Çünkü insan gözündeki lens UV’yi engeller. Kediler, köpekler ve maymunlar da dahil olmak üzere diğer memelilerin çoğunda ultraviyole geçişine izin veren lensler bulunur. Bu “süper güç” floresan idrar yollarını izlemeyi veya kamufle edilmiş avı görmeyi kolaylaştırarak bir kedi veya başka bir avcı için faydalı olabilir.

Işık İçin Renkten Vazgeçmek

Kedi retinasındaki tüm çubuklar ışığa duyarlı hale getirir, ancak bu koniler için daha az yer olduğu anlamına gelir. Koniler gözün renk reseptörleridir. Bazı bilim adamları kedilerin insanlar gibi üç tür koniye sahip olduğuna inanırken, en yüksek renk duyarlılıkları bizimkinden farklıdır. İnsanda kırmızı, yeşil ve mavi renk en fazladır. Kediler, çoğunlukla mavi-mor, yeşilimsi-sarı ve gri tonlarında daha az doygun bir dünya görürler. Ayrıca, uzağı göremeyen kişiler gibi, 20 feet’ten uzak mesafeleri bulanık görürler. Kediler ve köpekler hareketi geceleri olduğundan daha iyi algılayabilirken, insanlar parlak ışıkta hareketi izleme konusunda 10 ila 12 kat daha iyidir. Bir tapetum lucidum’a sahip olmak, kedilerin ve köpeklerin geceleri görmelerine yardımcı olur, ancak gündüz aslında retinayı ışıkla boğarak görsel keskinliği azaltır.

Kediler Karanlıkta Görmesine Yardım Eden Başka Duyular

Bir kedi karanlıkta “görmeye” yardımcı olan başka tür duyuları kullanır; Kediler göz merceğinin şeklini değiştirmek için kullanılan kaslardan yoksundur, bu nedenle net bir şekilde yakını göremezler. Çevresinin üç boyutlu bir haritasını oluşturmak için hafif titreşimleri algılayan vibrissae (bıyıklarına) güvenirler. Bir kedinin avı veya en sevdiği oyuncak çarpıcı bir menzil içinde olduğunda, açıkça görmesi için çok yakın olabilir. Bir kedinin bıyıkları öne doğru çekilir ve hareketi izlemek için bir tür ağ oluşturur.

Kediler ayrıca çevreyi haritalamak için işitme özelliğini kullanır. Düşük frekans aralığında kedi ve insan işitme duyuları benzerdir. Bununla birlikte, kediler 64 GHz’e kadar daha yüksek sesleri duyabilir, bu da bir köpeğin menzilinden daha yüksek bir oktavdır. Kediler seslerin kaynağını belirlemek için kulaklarını döndürür.

Kediler çevrelerini anlamak için kokuya da güvenir. Kedi burnu bir insanın iki katı kadar reseptöre sahiptir. Kedilerin ayrıca ağızlarının çatısında kimyasal koku almalarına yardımcı olan bir organ vardır.

Nihayetinde, kedi duyuları ile ilgili her şey şafak ve alacakaranlıkta avlamayı destekler. Kediler tam anlamıyla karanlıkta görmezler, ancak oldukça iyidirler.

Özetle

  • Kediler zifiri karanlıkta göremezler, ancak ışığı insanlardan yedi kat daha iyi tespit edebilirler.
  • Kediler, insanlara karanlık görünen ultraviyole aralığında görebilir.
  • Loş ışıkta görmek için, kedilerin konilerden daha fazla çubukları vardır. Geliştirilmiş gece görüşü için renk görüşünü feda ederler.

1 Yorum

  1. bende diyom bu kedi niye böyle yapıyo 😛 uzaktayken normal ama kucağıma aldığımda göremiyo herhalde bıyıkları oynayıp duruyo kokluyo sürekli

Leave A Reply