Neden Ağlarız? Gözyaşları İçin Bilim Ne Diyor? Rahatlatır Mı?

0

Üzgün olduğumuzda neden ağlarız? Gözyaşı dökmek insanı rahatlatır mı? Gözyaşları üzerine yapılan bilimsel araştırmalar. Neden gözyaşı dökeriz?

Üç nedenden dolayı ağlıyoruz ya da gözyaşı döküyoruz. İlk olarak, gözümüzü sağlıklı tutmak için gözyaşlarına ihtiyacımız var, böylece gözlerimizin gün boyunca biraz ağladığını söyleyebilirsiniz. Bu tür gözyaşları genellikle gözümüzün dışına çıkmaz.

ağlamak bebek

Duygusal olduğumuzda – ya çok üzgün ya da mutlu – ya da gözlerimiz içine giren bir toz gibi ya da bir soğan kestiğimizde gözlerimiz tarafından tahriş edildiğinde olduğu gibi gözyaşları dökülür.

Gözlerimizin düzgün çalışması için gözyaşlarına ihtiyaç vardır. Gözünüzün tüm gün gözyaşı üreten gözyaşı bezleri adı verilen özel kısımları vardır. Normalde sadece küçük bir miktar gözyaşı üretir – günde yarım çay kaşığından daha az. Gözyaşları çoğunlukla su ve biraz tuzdur, ancak mikropları öldüren, enzim adı verilen bazı yağ, mukus ve kimyasallara da sahiptir.

Gözyaşlarındaki az miktarda yağ gözlerden buharlaşmasını veya dışarı sızmasını engeller. Gözyaşlarımızda yağ olmasaydı, gözlerimiz gerçekten kuru ve ağrılı hale gelirdi.

Göz kırptığınızda, göz kapağı gözyaşlarını gözünüze yayar ve mukus gözyaşlarının göz küresine yapışmasına yardımcı olur. Burunda kalan özel bir drenaj sisteminden kalan gözyaşları akar.

Ağladığımızda gözün tutabileceğinden daha fazla gözyaşı yaparız. Bunun nedeni, en büyük gözyaşı bezinin, tıpkı küçük bir çeşme gibi, aynı anda çok fazla gözyaşı üretebilmesidir.

Beynin “gözyaşı çeşmesini” açan kısmı, beyninizin duygularınızı kontrol eden kısmından sinyaller alır. Bu olduğunda, göz dakikalar içinde yarım fincandan fazla gözyaşı üretebilir. Bu, gözün tutması için çok fazladır ve drenaj sistemimiz işe gidiyor. Bu drenaj sisteminin burunlarımıza gittiğinden bahsetmiştik. Bu yüzden ağladığınızda burnunuz akmaya başlar. Bunlar ekstra gözyaşlarıdır. Gerçekten çok ağlarsanız, o drenaj sisteminden çıkarılamayacak kadar fazla gözyaşı vardır, bu yüzden gözyaşları gözlerimizden düşmeye başlar.

ağlamak

Ağlamak Rahatlatıyor

Psikologlar duygular yüzünden ağlamanın sadece insanların yaptığı bir şey olduğuna inanırlar. Çoğumuz üzgün olduğumuzda ağlarız. Bazılarımız da mutlu olduğunda ağlar.

Duygusal olduğumuzda neden ağladığımızı tam olarak bilmiyoruz, ancak duygusal gözyaşlarında bulunan kimyasalların normal gözyaşlarından farklı olduğunu biliyoruz. Bazı bilim adamları, bu kimyasalların ağladıktan sonra daha iyi hissetmemize yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

İnsanları ağlatabilecek bazı garip koşullar da var. Bazı insanlar yemek yerken ağlar hatta sadece yemek düşünür. Buna “timsah gözyaşı sendromu” denir. Adı geçen timsahların, avlarını kendilerine yaklaşmak için kandırmak için ağlıyormuş gibi davrandıkları bir efsanenin adını almıştır.

Timsah gözyaşı sendromu, biri kaza geçirip yüzündeki bazı kemikler kırıldıktan sonra ortaya çıkabilir. Yüz iyileştikçe, sinir adı verilen bazı vücut parçaları kendilerini yanlış şekilde onarır. İyi yemek kokusu aldığınızda ağzınızı sulandıran sinirler bunun yerine gözyaşı bezine yanlışlıkla bağlanır. Daha sonra bu kişi ağız suyunu hazırlayan lezzetli bir şey yediğinde veya kokladığında ağlamaya başlar.


Leave A Reply