Ammit Kimdir? Nedir? Antik Mısırlıların Korkutucu Yaratığı Ammit Hakkında Bilgiler ve Özellikleri

0
Advertisement

Ammit kimdir? Nedir? Nasıl bir yaratıktır? Antik Mısır inancında Ammit hakkında nelere inanılırdı? Ammit’in özellikleri nelerdir? Ammit hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Ani'nin Ölüler Kitabında Ammyt'in görüntüsü

Ani’nin Ölüler Kitabında Ammit’in görüntüsü (Kaynak : wikipedia.org)

Eski Mısır tanrıçası Ammit (Ammut ve Ahemait olarak da bilinir) ilahi cezanın kişileşmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Antik Mısır inancında oldukça korkutucu bir şekilde tasvir edilmiş bir yaratıktır. Ma’at’ın terazisinin yanına oturdu, değersiz sayılanların ruhlarını yemeye hazırdı. Testi geçemeyecek kadar şanssız olanlar, korkunç ikinci ölümü yaşayacaklar ve sonsuza kadar huzursuzca dolaşan sazlık tarlasının mutlu yaşamından hiçbir şansları olmayacaktı. Neyse ki yargıç (Osiris) çok sert değildi ve savcı (Thoth) çok aydın bir adamdı. Ölen kişi olumsuz bir itirafta bulundu (yani, asla suçlu olmadıkları sayısız kötülükleri sıraladılar) ve sonra kalpleri Ma’at kalemine (adalet veya denge) karşı suçlandı. Tamamen iyi olmanız gerekmiyordu, sadece oldukça dengeli olmanız yeterliydi.

Adı genellikle “Yutucu” olarak tercüme edilir, ancak tüyler ürpertici “Kemik Yiyen” de olabilir ve “Milyonların Yutucusu” olarak bilinirdi. Bu da tanrı Am-heh’in onun yönlerinden biri olduğunu düşündürürdü. Bazı bilim adamları, görünüşlerindeki benzerlikler ve kötülükle mücadeledeki rolleri nedeniyle Ammit’i Su aygırı tanrıçası Tawaret ile ilişkilendirdiler. Bazı geleneklere göre, adaletin terazisi altında yaşadı, ancak diğer kaynaklar onun (Am-heh gibi) suçluların ruhlarının atıldığı bir ateş gölünün yanında yaşadığını öne sürdü. Bu geleneklere göre, ruhları yemedi, aksine gölü korudu. Bu, bazılarının, aslan benzeri özellikleri ve bir ateş gölünü korumadaki rolü nedeniyle Sekhmet ile bağlantılı olabileceğini öne sürmesine neden oldu.

Genellikle bir timsah başlı, vahşi bir kedinin gövdesi ve bir su aygırı kıç tarafı olan bir iblis olarak tasvir edilirdi. Ancak, o da insan şeklini aldı.

Ammit, eski Mısır dininde mahkumların ruhlarını yiyip bitiren eski bir Mısır yaratığı. Ammit, Nil sakinlerini tehdit eden üç vahşi yaratığın bir melezidir: timsah, aslan ve su aygırı.

Ammit, eski Mısır dininde mahkumların ruhlarını yiyip bitiren eski bir Mısır yaratığı. Ammit, Nil sakinlerini tehdit eden üç vahşi yaratığın bir melezidir: timsah, aslan ve su aygırı. (Kaynak : wikipedia.org)

Ammit’e hiçbir zaman tapınılmadı ve kesinlikle bir tanrıça değildi, ancak imajının kötülüğü savuşturduğu düşünülüyordu. Eski Mısırlıların korktuğu her şeyin kişileşmesiydi ve Maat ilkelerine göre yaşamanın bir hatırlatıcısıydı. Bir iblis olarak bilinmesine rağmen, aslında düzen için bir güçtü. Ayrıca, her insanın sonsuz lanete gönderilmeden önce en azından hayatını savunma şansı vardı.

Advertisement

Leave A Reply