NASA Nedir? Hakkında Bilgi

0

NASA nedir, ne iş yapar? NASA ne zaman ve ne amaçla kurulmuştur, hakkındaki ilginç gerçekler ve NASA ile ilgili bilgiler.

NASA

NASA, Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi’nin (National Aeronautics and Space Administration) kısaltmasıdır. NASA 1958’de Başkan Dwight D. Eisenhower tarafından, Birleşik Devletler federal hükümeti yürütme organının, sivil bağımsız bir birimi olarak kuruldu. NASA, o zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri menşeindeki uzay araştırmalarının çoğundan sorumludur. NASA, Apollo’nun aya inişleri, Skylab, Uzay Mekikleri, Uluslararası Uzay İstasyonu, Ticari İkmal Hizmetleri ve Mürettebat Programından sorumludur. NASA ayrıca, güneş sistemini keşfetmek ve iletişim uyduları için uzaya gönderilen binlerce insansız misyonun sorumluluğunu üstlendi.

NASA Hakkında İlginç Gerçekler:

NASA’nın kuruluşundan önce, Başkan Woodrow Wilson tarafından Havacılık Ulusal Danışma Komitesine (NACA) kurulmuştu. Program, hem bilimsel araştırmayı yönlendiren hem de uçuş sorunlarına odaklanmayı hedeflemiştir.

NASA, Sputnik 1 Sovyetler tarafından fırlatıldıktan bir yıl sonra 1958’de faaliyete geçti. Sputnik 1, dünyadaki ilk yapay uydudur.

1972’de bir dizi uydu uzaya fırlatıldı. Amaçları, yeryüzünün yüzeyini dış uzaydan fotoğraflamaktı.

Neil Armstrong NASA’ya başvurmakta bir hafta gecikince arkadaşı Dick Day, başvurunun geç kalmış gibi görünmemesi için, başvuruyu dosyaların arasına koydu.

Ünlü bir televizyon şovu sunucusu olan Bill Gye, defalarca astronotluk için başvurdu ancak NASA başvurusunu sürekli olarak reddetti.

NASA ve Sağlık, Eğitim Departmanı, 1972’de Televizyon Kanalı TLC’yi kurdu.

Apollo astronotları, sigorta şirketleri tarafından ya da NASA tarafından hayat sigortası kapsamına girmediğinden, lansmandan önce ‘sigorta imzaları’ attılar. Ölürlerse, bu imzaların sevdiklerine para getirmesi umuduyla.

Ayın inişinin sahte olduğu konusunda çok fazla spekülasyon yapıldı. 2006’da NASA, orijinal kasetler bantladıklarını ve artık mevcut olmadıklarını itiraf etti.

Apollo 12’ye yıldırım düştü ancak John Aaron adlı bir NASA uçuş mühendisi kurtuldu.

NASA’nın diğer gezegenler üzerinde yaşam olup olmadığının keşfedilmesi için çalışan bir programı var.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki ABD ve Rus astronotları var. Ayrı su kaynakları bulunduruyorlar.

Bir insan, dünyanın yüzeyinden 50 mil yükseğe çıkmadıkça, kadar NASA tarafından astronot olarak tanınamaz.
NASA, yaklaşmakta olan asteroiti saptırmak için bir nükleer patlama yapabilen bir uzay gemisi tasarladı.

Üç Yemenli adam, binlerce yıl önce gezegeni eski atalarından miras aldıklarını iddia ederek, NASA’ya Mars’a girdikleri için dava açtılar …

Super Soaker fışkırtma tabancasını icat eden bir NASA bilim insandır.


Leave A Reply