Pachamama Nedir? And Dağlarının Yerli Halkının Tanrıçası Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Pachamama kimdir ya da Pachamama nedir? Güney Amerika’da And Dağları boyunca yaşayan yerlilerin tanrıçası olan ve en büyük tanrı kabul edilen Pachamama hakkında bilgiler.

pachamama

Pachamama, koruma sağlamanın yanı sıra doğurganlık, bolluk, dişi ürünler, cömertlik ve olgunlaşma ile ilgilendiğinden, And halkının en yüksek tanrısıdır. Pachamama adı Türkçemize Toprak Ana olarak çevrilir çünkü pacha, Quechua ve Aymara’da dünya, kozmos, evren, zaman, uzay, vb. anlamına gelen bir kelimedir. Türkçe’de de mama “anne” anlamına gelir.

Yerli halkların ekonomisi tarımsal üretime dayandığından, Pachamama kavramı doğrudan tarımsal zenginlik ile ilgilidir. Bununla birlikte, Bolivya şehirlerindeki nüfusun çoğunluğu yerlidir (çoğunlukla Aymara ve Quechua), gelenekleri söz konusu olduğunda bile, bu nedenle inançları modern toplumda hala yaygındır. Ancak, Katolik inancının daha yaygın hale gelmesiyle bazı değişiklikler oldu. Bazı törenlerde, Pachamama’ya Meryem Ana aracılığıyla tapılır.

Bu simbiyoz veya senkretizm, dağın temsil ettiği Toprak Ana’nın Meryem Ana’nın üzerinde olduğu ve eteği olduğu Dağın Bakiresi görüntüsünde açıkça görülebilir. İbadet edenler, challa gibi ritüeller aracılığıyla Pachamama’ya adaklar sunarak hürmet ederler. Benzer şekilde, inananlar ilk yudumlarını almadan önce yere birkaç damla döktüklerinden, sosyal toplantılarında ilk bira porsiyonunu Pachamama’nın alması çok yaygındır. Bu, Pachamama’ya teşekkür etmenin ve onu beslemenin bir yoludur.

Aymara kültüründe Pachamama’ya yapılan en yaygın tekliflerden biri, ağustos ayı boyunca bir binanın temelleri altına veya tarlalara, kuruduktan sonra zenginlik ve esenliği çekmek ve kötü enerjileri uzak tutmak için gömülen bir lama fetüsüdür.

Advertisement

Ayrıca, And kültüründe Pachamama, tüm maddi malları koruyan ve aynı zamanda manevi evreni yöneten tanrıçadır. Bu nedenle insan çevresini her yönüyle sembolize eder, bu nedenle ona inananlar onunla dengeli ve karşılıklı bir ilişki sürdürürler.

Modern zaman ritüelleri

Pachamama ve oğlu-kocası Inti, Tawantinsuyu olarak bilinen bölgede hayırsever tanrılar olarak tapılır. Tawantinsuyu, eski İnka İmparatorluğu’nun adıdır ve bölge, günümüz Bolivya , Ekvador , Şili , Peru ve kuzey Arjantin’deki And dağları boyunca uzanır. İnsanlar genellikle toplantılar ve şenliklerden önce Pachamama’yı onurlandırmak için kadeh kaldırırlar. Bazı bölgelerde, insanlar günlük olarak challa olarak bilinen özel bir tür içki yaparlar. Tanrıça için yere az miktarda chicha dökerler ve gerisini içerler.

Pachamama’nın Martes de challa (Challa’nın Salısı) adlı özel bir ibadet günü vardır. İnsanlar yiyecekleri gömerler, şekerler atarlar ve hasatları için Pachamama’ya teşekkür etmek için tütsü yakarlar. Bazı durumlarda, kutlamalar Aymara’da yatiris olarak bilinen geleneksel rahiplere, iyi şans veya tanrıçanın iyi niyetini getirmek için kobay kurban etmek veya lama fetüslerini yakmak gibi eski ayinleri gerçekleştirmede yardımcı olur (buna bugün nadir olsa da). Festival, Katolikler arasında Carnevale veya Mardi Gras olarak da kutlanan Shrove Salı günü Hıristiyan bayramına denk geliyor.

Pachamama’nın merkezi ritüeli Challa veya Pago’dur (ödeme). Ağustos ayı boyunca ve birçok yerde her ayın ilk Cuma günü yapılır. Diğer törenler, bir seyahate çıkarken veya bir apacheta geçtikten sonra olduğu gibi özel zamanlarda gerçekleştirilir. 1970’lerden 1990’lara kadar And kültürünü inceleyen Arjantinli antropologlar Mario Rabey ve Rodolfo Merlino’ya göre,

“En önemli ritüel challaco’dur. Challaco, Quechua’da ısrarla serpme eylemini ifade eden ‘ch’allay’ ve ‘ch’allakuy’ kelimelerinin deformasyonudur . Güney Orta And Dağları’nda, challar kelimesi “toprağı beslemek ve içmek” anlamında kullanılır. Challaco, bir gece önce aile konutlarında başlayan karmaşık bir dizi ritüel adımı kapsar. Özel yemek, tijtincha Tören, insanların Pachamama’ya “yiyecek, içecek, koka yaprakları ve puro” da dahil olmak üzere bir dizi haraç sunduğu bir gölet veya derede sona erer.

Advertisement


Leave A Reply