Mısır’ın Büyük Giza Piramidi Keops Hakkında İlginç Bilgiler, Gerçekler

0

Mısır Keops Piramidi (Büyük Gize Piramidi) nin özellikler, hakkındaki ilginç bilgiler. Keops Piramidi’nin yapısı, ilginç gerçekler.

Keops Piramidi (Büyük Gize Piramidi)

Keops Piramidi (Büyük Gize Piramidi), Mısır firavunu Hufu için bir türbe olarak inşa edilmiştir. Yapım yaklaşık 20 yıl aldı ve içinde üç mezar odası vardır. Aslen inşa edildiğinde (yaklaşık M.Ö. 2550’de) 147 metredir. Günümüzde, erozyon yüzünden yalnızca 139 metre boyundadır. Bugün Mısır’ı ziyaret ederseniz, Büyük Piramide Soyguncular Tüneli’nden girebilirsiniz.

Keops Piramidi İle İlgili İlginç Gerçekler:

Keops Piramidi, Dünyanın Yedi Harikasından en eskisidir.

Bu piramit Mısır’ın El Giza sınırındaki üç piramidin en büyüğü ve şimdiye kadarki en büyük piramittir.

Piramit yaklaşık 2.3 milyon taş blokla inşa edilmiş ve 5.9 milyon ton ağırlığında olduğu düşünülüyor.

Keops Piramidinin eski adı Khufu’nun Ufkuydu.

Bu piramit, Mısır’da ziyaretçilerin aşağı ve yukarı çıkabildikleri geçitleri olan tek piramittir. Kralın odasını ziyaret etmek isteyen kimsenin bu yol boyunca yürümesi ve eğilmesi gerekir.

Giza Büyük Piramidi bir zamanlar girişte dönebilen bir kapıya sahipti. Bu kapı yaklaşık 20 ton ağırlığındaydı ve içeriden kolayca itilebiliyordu. Dışarıdan kapıyı bulması çok zordu. Döner kapıları olduğu bilinen iki piramit daha vardır. Bir tanesi Khufu’nun babasının piramidi ve diğeri dedesinin piramididir.

Piramidi oluşturmak için kullanılan harç, bugün analiz edilmiş olmasına rağmen üretilemiyor. Bu harç kullanılan taştan daha güçlüdür ve bugün hala yerli yerindedir.

Keops Piramidi’nde hiçbir yazı ya da hiyeroglif bulunamadı.

Eğer bu piramidin tam bir kopyasını inşa etmeye çalışırsak mümkün olamazdı. Eski Mısırlıların bu piramit oluşturmak kullandıkları kusursuz teknolojisine sahip değiliz.

İçinde üç mezar odası vardır. Haznelerden biri yeraltına yerleştirilmiştir. Kraliçe odası daha yüksekte ve kralın odası en yüksek seviyedeydi. Khufu, kraliçe odasını eşlerinden herhangi birisi için kullanmayı düşünmedi. Kendisinin bir heykeli için kullanmayı planladığı düşünülmektedir.


Leave A Reply