Icarus (İkarus) Kimdir? İkarus’un Trajik Düşüşünün Öyküsü Hikayesi

0

Icarus (İkarus) kimdir? Yunan mitolojisinde Icarus (İkarus) ‘un yeri nedir, trajik öyküsü nasıldır? İkarus’un düşüş hikayesi ve hikayenin ana fikri.

Icarus

Icarus’un öyküsü, özellikle karakterin insan sınırlarının ötesine geçme arzusu ve bunun getirdiği trajik sonuçlar nedeniyle okuyanları büyüleyen Yunan mitolojisinin efsanelerinden biridir.

Daedalus ve Icarus efsanesi, Girit adasından kaçmak için kanatlarını kullanan bir baba ve bir oğlun hikayesini anlatıyor. Icarus, kanatları balmumundandır ve güneşin sıcaklığıyla eridiğinde gökten düşer.

Mitolojik Icarus efsanesi, Dedalus’ın bir zanaatkar olarak çalıştığı ve korkulan Minotaur’u kontrol altında tutmak için bir labirent inşa ettiği Girit merkezli bir dizi diğer rivayetle yakından ilgilidir.

Icarus’un trajik düşüşü babasıyla başlar.

Icarus

Daedalus, Atina’da yetenekli bir çırak olan Talus ile birlikte Talus çalışan usta bir zanaatkardır. Bir öfke ve kıskançlık anında Daedalus, Talus’u Akropolis’in kayasından iter, ancak onu öldüremez. Tanrıça Athena çırağı kuşa dönüştürür ve cinayetle suçlanan Dedalus Girit’e sığınmak zorunda kalır.

Bir zamanlar Minotaur adasında olan Dedalus, Kral Minos sarayında yeni bir hayata başlar. Icarus’u doğuran bir köle olan Naucrate ile evlenir.

Icarus

Kral Minos, Daedalus’tan Minotaur’u kapatabilecekleri bir alan inşa etmesini ister. Ancak Dedalous, bir hapishane hücresi yapmak yerine, karmaşık bir labirentin canavarı gizlemek için en iyi yer olacağına karar verir. Daedalus’un inşa ettiği labirent o kadar mükemmel bir yapıdır ki labirente girenlerin bir daha oradan ayrılaması mümkün değildir.

Ancak, bir Minotaur’un varlığı adanın sakinlerinden gizlenir. Bir canavarın var olduğuna dair sırrın saklanmasını isteyen kral, Daedalus’u ve ailesini kitler, böylece sır asla ortaya çıkmayacaktır.

Kurnaz Dedalus kaçmak için, karadan veya denizden geçmesi gerekmeyen bir kaçış fikri geliştirir. Adayı terk edebilmelerinin tek yolu uçabilmektir. Böylece Dedalus, kuşlardan tüy toplamaya başlar ve bunları balmumu ile sıkıştırarak kanatlara dönüştürür. Bir çift kanat kendisi için, diğeri ise oğlu Icarus için olacaktır.

Icarus

Kaçma zamanı geldiğinde, Dedalus Icarus’u güneşe çok yakın uçmaması konusunda uyarır, ama Icarus babasını dinlemez ve güneşe yaklaştıktan sonra kanatlarındaki balmumu erir ve Icarus denize düşer.

Hikayenin ana fikri, bilginin ve dengenin yönlendirdiği kendini kontrol etme anlamına gelen, sağlıklı düşünmeyi temsil eden bir terim olan sophrosyne (Yunanca: σωφροσύνη) fikrinin altında yatan bir şekilde, anlık memnuniyetin gereksiz arayışına karşı uyarıdır.


Leave A Reply