Wilhelm Reich Kimdir? Psikanalizden Cinsel Devrimlere ve Bilimsel Tartışmalara

0
Advertisement

Wilhelm Reich’in hayatı ve çalışmaları: Psikanalizden cinsel yaşamın işlevi üzerine yazdığı eserlere, Nazizm döneminden Amerika’ya kaçışına ve bilimsel uygunsuzluk suçlamalarına kadar. Reich’in önemli kitapları ve düşünceleri hakkında bilgi edinin. Türkçe’de yayımlanmış eserlerine de göz atın!

Wilhelm Reich

Kaynak: wikipedia.org

Wilhelm Reich, 20. yüzyılın önemli figürlerinden biri olarak tanınan Avusturyalı bir hekim ve psikanalisttir. 1897 yılında Galiçya’nın Dobzau kasabasında Yahudi bir ailede doğmuştur. Orta öğrenimini tamamladıktan sonra, 1915 yılında I. Dünya Savaşı’nda gönüllü olarak cepheye katılmıştır. Savaşın sona ermesinin ardından Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydolmuş ve tıp eğitimine başlamıştır. Özellikle cinsel yaşam ve sorunlarına ilgi duymaya başladığı 1919 yılında, Freud’un da ilgisini çeken psikanaliz çalışmalarına yoğunlaşmıştır.

1922 yılında tıp eğitimini tamamlayan Reich, Freud’un öğrencisi olarak psikanaliz alanındaki çalışmalarına devam etmiştir. Ancak, zamanla Freud’dan ayrılan görüşlerini daha net bir şekilde ifade etmeye başlamıştır. Reich’in görüşleri, özellikle cinsel yaşamın işlevi üzerine yazdığı ilk kitabı olan “Cinsel Boşalımın İşlevi” (1927) ile daha geniş kitlelere ulaşmıştır.

1930 yılında Avusturya Komünist Partisi’ne katılan Reich, Berlin’de “Sexpol Yayınevi”ni kurarak cinsellik ve gençlik konularında çalışmalarını sürdürmüştür. Ancak Nazilerin iktidara gelmesiyle birlikte Reich, Viyana’ya kaçmak zorunda kalmıştır. Bu süreçte, kişisel karşı çıkışlarını eserlerine yansıtmış ve “Gençliğin Cinsel Çatışması” (1932) ve “Kişilik Çözümlemesi” (1933) gibi önemli kitaplarını yayınlamıştır.

Reich’in çalışmaları ve fikirleri, uluslararası psikanaliz çevrelerinde tartışmalara yol açmış ve 1934 yılında Uluslararası Psikanaliz Kongresi’nde dernekten çıkarılmıştır. Bu süreçte, Norveç’teki bir konferansta, cinselliğin biyolojik kökenlerine dair yeni tezler ortaya atmış ve “bion” adını verdiği bir kavramı tanıtmıştır.

Ancak Reich’in bu radikal görüşleri ve çalışmaları, pek çok eleştiriye maruz kalmış ve bilimsel dolandırıcılıkla suçlanmıştır. ABD’ye gittiği 1939 yılında, New York’ta öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Bu dönemde yazdığı eserler, özellikle “Cinsel Ahlakın Boygöstergesi” (1935) ve “Cinsel Devrim” (1936) gibi kitaplar, Reich’in düşüncelerini daha da derinleştirmiştir.

Advertisement

Ancak, Reich’in görüşleri ve çalışmaları, zamanla resmi çevrelerce kabul görmemiş ve hatta yasaklanmıştır. 1954 yılında, Amerika Birleşik Devletleri Besin ve Ecza Dairesi’nin başlattığı bir soruşturma sonucunda Reich, bilimsel uygunsuzluk suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmış ve hapse mahkum edilmiştir. 1957 yılında cezaevinde ölen Reich, ölümünden sonra da fikirleri ve çalışmaları üzerinde tartışmalar devam etmiştir.

Listen Little Man (Dinle Küçük Adam) 1948, Der Krebs (Kanser) 1948. Ether, God and Devil (İnsanın Doğadaki Yeri) 1951, Reich Speaks oj Freud (R. Freud’ü Anlatıyor) öl.s. 1967 eserlerinin tümü Türkçe de yayımlandı.


Leave A Reply