Gorgonzola Peyniri Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0

Gorgonzola peyniri nedir? Gorgonzola peyniri hakkında bilgi ve Gorgonzola peyniri üretimi ve kullanıldığı yerler ile ilgili bilgi.

Gorgonzola Peyniri
Gorgonzola kaymağı alınmamış inek ve ya keçi sütünden yapılmış mavi damarları olan bir İtalyan peyniridir. Mavi İtalyan peyniri de denir. Bu peynir yapılış çeşidine göre çok tuzlu olabilir.

Gorgonzola peynirinin kökeni M.S. 879 yılına kadar dayanır. Aynı isimli kasabada yeşilimsi mavimsi bir renk ihtiva eden peynir üretildiği kaynaklarda yer almaktadır. Ancak yine de Gorgonzola peynirinin kökeni konusunda farklı lokasyonların hak iddia etmesi ile ilgili tartışmalarda bulunmaktadır.

Gorgonzola peyniri günümüzde İtalya’nın Piedmont ve Lombardy bölgelerinde üretilit. İnek sütüne eklenen bakterilere Penicillium Glaucum sporlarının eklenmesi ile Gorgonzola peynir üretimi başlar. Daha sonra düşük sıcaklıklarda peynir bekletilir.

Bekleme sırasında metal çubuklar üretim aşamasındaki peynire hızlıca batırılıp çıkartılır. Küf sporları büyümeye ve peynirin karakteristik özelliği olan damarlaşmaya hava kanalları oluşturarak başlar. Gorgonzola peyniri yaklaşık olarak 3-4 ay içerisinde üretim sürecini tamamlar.

İtalyan yasaları ile Gorgonzola Coğrafik Koruma Alanları yer almaktadır. Bu peynir türü İtalya’da sadece Novara, Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Cuneo, Lecco, Lodi, Milan, Pavia, Varese, Verbano-Cusio-Ossola ve Vercelli bölgelerinde üretimine izin vardır.

Gorgonzola bir çok yemek içerisinde kullanılabilir. Özellikle bir risotto’nun pişirmesinin son aşamasında gorgonzola peyniri eritilerek kullanılır. Ancak gorgonzola özellikle makarna içerisinde kendisine sıklıkla yer bulabilen bir peynirdir. Ayrıca pizzalarda kendine özgü tadı sebebi ile pizzaların tam orta noktasına konularak pizza tepesi olarak da sunulmaktadır.


Leave A Reply