Mısır Firavunları Hakkında İlginç Gerçekler, Bilgiler

0
Advertisement

Mısır Firavunlarının özellikleri nelerdir? Firavunlar hakkında ilginç gerçekler, bilgiler. Firavunlar ile ilgili yazı, bilgiler.

Firavun

Firavunlar Mısır’ın en güçlü hükümdarlarıydı. Firavun hem dini hem de siyasi lider olarak görev yapmış, tüm topraklarımı elinde bulundurmuş, vergileri ayarlamış, vatandaşların takip etmesi gereken yasaları yapmış ve Mısır’ın işgalcilere karşı güvence altına alınmasından sorumlu olmuştur. Bir firavun başka bir ülkeyi fethedince, orada insanları kendilerine zenginlikler sağlamaya ve gücünü tanımaya zorlardı. Firavun kelimesi aslında ‘büyük ev’ anlamına gelen bir Yunanca kelimeden türetilmiştir. Terim ilk kullanıldığında, bir kişiye atıfta bulunmak yerine saraya atıfta bulunmuştur. Firavunlar aslen imparator ya da krallardı, fakat aynı zamanda tanrılar olarak düşünülmüştü.

Firavunlar İle İlgili İlginç Gerçekler:

Bazen bir kraliçe firavun olurdu, ancak çoğu firavun erkekti. Önemli kadın firavunlar, Kleopatra, Nefertiti ve Hatshepsut’dur.

Pepy II, 94 yıl boyunca hüküm süren bir Mısır firavunuydu. Firavun olduğunda sadece altı yaşındadı.

Bazıları Mısır’daki ilk firavunun Menes (Narmer) olduğuna inanır. Mısır’ı, Aşağı Mısır (kırmızı taç) ve Yukarı Mısır’ı (beyaz taç) birleştirerek tek bir ülke haline getirdi.

Advertisement

Taht her yeni bir aileye transfer olduğunda, yeni bir hanedan olarak kabul edildi.

Palermo taşı, arkeologlar tarafından keşfedilen ve Mısır’ın ilk firavunlarını tasvir ettiğine inanılan bir tablettir.

Eski Mısırlılar, yakın akrabalarıyla evlenerek nesillerinin güçlendiğine inanmışlardır. Aslında tam tersi doğrudur ancak o zaman biyolojiden habersizlerdi.

Genellikle bir firavun başa geçtiğinde mezarının (piramit) yapım çalışmaları başlardı. Mezarlarının boyutları çeşitlilik göstermekle birlikte büyük oldukları için inşa edilmeleri yıllar alırdı.

Birçok firavun Nil’in batı yakasında inşa edilen mezarlara gömülmüştü ve şu an bu bölge ‘Krallar Vadisi’ olarak anılıyor.

Bugün bilinen en ünlü firavunlardan biri Tutankamon‘dur (Kral Tut). Mezarı mezar soyguncuları tarafından yok edilmemiş halde bulundu ve o zamandan beri Eski Mısır’daki en büyük buluntulardan biri olarak kabul edilmiştir.

Advertisement

Firavunların çok sayıda eşi vardı, ancak yalnızca bir karısına kraliçe rolü verilmişti.

Tarih boyunca Antik Mısır’ı kaç tane Firavun’un yönettiği tam olarak bilinmiyor. Bazıları bunun 170 olduğuna, ancak 225 kadar ad kullanıldığına inanıyor.

Her ne kadar yalnızca dört kadın firavun olsa da, kadın ve erkek firavunlar kraliyet kıyafetlerinin bir parçası olarak sahte sakal takıyorlardı.

Erkek ve kadın firavunlar makyaj yapıyordu. Göz makyajının onları kötü ruhlardan koruduğuna inanırlardı.

Firavunların kilolu olduğu düşünülüyordu. Hatshepsut’un mumyası bunun kanıtıydı. Çok fazla ekmek, bal ve yüksek karbonhidratlı gıdalar ve bira ve şarap gibi içeceklerle beslenirlerdi. Birçok firavunun şeker hastası olabileceğine inanılıyor.

Eski Mısırlılar, ölümden sonraki yaşama inandıkları için, hayatlarının çoğunu buna hazırlarlardı. Mezarları zenginliği ve kişisel servetleri ile doluydu, çünkü aynı şekilde lüks yaşamaya devam etmek için öbür dünyada bu zenginliklere ihtiyaç duyacaklarına inanırlardı.


Leave A Reply